Увијач полнет со мелено месо и златна мешавина

Подготовка

- Сварете одредена количина од златната мешавина, ставете во цедалка да се цеди.

- Пилешкиот стек се истенчува, сосема малку се зачинува со сол, се премачкува со сенф измешан со малку масло, оставете да стои додека го приготвувате месото.

- Измешајте го месото со јајцето и зачинките. Во него додадете го мешаниот зеленчук, исецканата кисела краставичка и ситно сецканиот кашкавал. На фолија поставете ги тенко исечените парчиња сланина сосема малку преклопувајки ги, поставете го истенчениот стек, премачкајте од приготвената смеса од мелено месо, замотајте го, ставете на алу-фолија, добро запакувајте. Се така додека имате од месото и пилешкиот стек.

- Запакуваните стекови ставете ги во длабока тавка, залијте со вода до 2/3 и оставете во загреана рерна на 200 степени да се варат околу 40 мин. Потоа извадете ги, отворете ја фолијата и вратетете ги во рерната да се допекуваат додека да заруменат. Одличен прилог за ручек и мезе.

Напомена

- Нема точни мерки, целото тоа е скоро речи од око. Сами одредувате од што ќе ставите повеќе. Јас користев златна мешавина конзервирана (пченка, пиперка и грашок) додадов кисела краставичка. Направив три увијача од 250 гр. мелено месо, остатокот се по вкус.

ВИДЕО: Инстаграм ѕвездата објавила шок снимка, па сама се предала во полиција

Марсела Зоиа сама се пријавила во полиција во Торонто, откако на Инстаграм објавила снимка на која фрла две столчиња од 45-тиот кат на зграда.

И се закануваат обвиненија за загрозување на животи. Зоиа изнајмила апартман од чиј балкон фрлала столчиња. 

Откако видеото било објавено во саботата претпладне, стана вирално и разбесни многумина. Полицијата започнала истрага, а девојката после тоа сама се предала.

Откако се се предала, Зоиа го избришала својот профил на Инстаграм со повеќе од 4.000 фанови, морала и да плати 2.000 долари кауција, а тогаш и било наредено да живее со мајка и.

Исто така, таа не смее да контактира со четири лица кои биле со неа во тој момент.

"Се срами од тоа што го направи, жали што тоа се случило. Секако, не сакала да загрози ничија безбедност", рекол нејзиниот адвокат.

ВИДЕО: Го изневерувала со неговиот најдобар пријател, па тој...

Далијана Мелеан можеби заслужила и полошо, но нејзиниот долгогодишен партнер кој не е именуван во медиумите, одлучил да ѝ се одмазди за неверството така што организирал забава на која објавил дека таа и неговиот најдобар пријател имаат афера.

Венецуелецот кратко размислувал како засекогаш да прекине со својата девојка, а таа никогаш да не го заборави тоа. Имено, како и секој изневерен човек, тој сакал да ѝ се одмазди и поради тоа организирал забава на која им приредил ноќ за паметење на сите присутни. 

Сите очекувале добра забава, но наместо тоа добиле шокантен говор од страна на домаќинот кој некаде кон половината на вечерта го земал микрофонот од музичарите и објавил дека неговата партнерка Далијана има афера со неговиот пријател со кој се дружи веќе 20 години.

Тие се забавувале две години, а потоа овој Венецуелец дознал дека е изневерен – двапати!

“Денес дознав нешто во кое што отсекогаш се сомневав”, изјавил човекот додека Далијана стоела рамо до рамо со него, без некаква идеја за она што следува.

“Алберто, те познавам повеќе од 20 години. Ти си ми пријател, но додворувањето на мојата партнерка е кукавички потег”, продолжил да зборува тој.

Потоа го подигнал телефонот на својата девојка за да ги покаже текстуалните пораки кои тие ги разменувале. Неговиот пријател Алберто Собалваро е економист и конгресмен кој е лојален на венецуелскиот претседател Николас Мадуро. Со самото тоа, ситуацијата станала уште посериозна бидејќи ова е прилично голема “дамка” во неговата кариера. Изневерениот маж го обвинил Собалваро дека пробувал да купи некои апартмани кои ѝ се допаднале на Далијана, сѐ со цел да ја импресионира.

“Во преписките, Далијана се интересира за стан од 40 илјади долари и тој вели дека знае кај да најде таков и дека таа ќе го добие”, решил да открие тој.

Сите присутни биле во паника, мислејќи дека сето ова ќе прерасне во физичка пресметка, меѓутоа човекот останал смирен, додека неговата “сакана” пробувала да му го земе телефонот од раце.

“Алберто, навистина сакам да ти се заблагодарам на искреното пријателство од 20 години. Исто така сакам да ѝ се заблагодарам на Далијана за лицемерните две години со мене”, уште еднаш се обратил тој пред присутните на забавата.

“Драги луѓе, Далијана и Алберто се во врска”, го завршил говорот разочараниот маж.

Видео: И големиот Шабан знаеше да пушти солзи

Легендарниот пејач на народна музика, Шабан Шаулиќ кој загина во тешка сообраќајна несреќа важеше за „суров“ професионалец, но и голем емотивец..

Кога ќе запееше во секој стих ги внесуваше и душата и срцето. Милиони плачеа со него. А како изгледа кога Шабан Шаулиќ плаче, кога кралот на народната музика ќе биде допрен до срцето со нечија песна, нечиј глас…, до толку да и тој пушти солзи.

Баш тоа се случи пред речиси 4 години, кога Шаулиќ беше дел од жирито на „Ѕвездите на Гранд“.

Натпреварувачот излезе и започна да пее, а потоа се случи нешто што малку кој очекуваше. Големиот Шабан Шаулиќ не можеше да ги задржи солзите.

Ова видео до сега е прегледано 6 милиони пати.

Според неофицијални информации кои ги пренесуваат српските медиуми, Шаулиќ треба да биде погребан во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта.

Популарно