Писмото на оваа баба го освои светот: Советите кои и ги дала на внуката злато вредат и добро запомнете ги

Една баба напишала писмо да новородената внука и го освои светот.

Драга моја, ова писмо можев да ти го напишам пред 40 години, за твојата мајка… но тогаш имав 25 години и се занимавав со други прашања: како да го прехрнам семејството, ќе можам ли да успеам да го однесам детето во градинка и стигнам на предавање. Твојот дедо работеше ноќни смени и не можеше да ми се најде кога твојата мајка по цела ноќ плачеше поради честите детски болести. Сега имам 50 години и малку повеќе искуство кое би сакала да го споделам со тебе. Не тврдам дека знам се во животот, но на крај краева јас сум твојата баба и сакам да бидеш среќна. А овие мои совети нема да ти сметаат.

Не плаши се од паѓање

-Лулај се, лизгај се, вози велосипед, ролери и не плаши се да паднеш. Ќе боли, но воедно ќе научиш да бидеш брза и да станеш кога ти се плаче.

Не плаши се да го покажеш своето гледиште

-Не е твоја обврска да молчиш ако нешто не ти се допаѓа или ако со нешто не се согласуваш. Не го криј своето мислење ни поради другарство ни поради љубов. Ако не слушаат што имаш да кажепш или бараат да бидеш лојална – тргни се од такво другарство и од таква љубов.

Не срами се да се извиниш

Само храбрите девојки умеат да се извинат и да ги соогледаат своите грешки, а јас баш би сакала да бидеш таква. Не е лесно да се каже: „Извини, не бев во право. Како можам да ја поправам ситуацијата? “ Но тоа треба да се научи, а кога ќе го научиш, никој нема да те победи.

Не плаши се да добиеш лоша оценка

Единица воопшто не е страшна работа. Единица ти укажува наслабите точки и ти зборува на што треба да поработиш. Слабите оценки не значат дека си глупа. Тоа ти е само мотивација за работа.

Не плаши се ако не бидеш популарна

Додека сите популарни шмизли одат по журки, губат време по разни кошеви, со денови трошеле зна закачување слики на Интернет, ти убаво ќе го совладаш да кажеме, пливањето, пеењето, јавањето и слично. На 18 години тие популарни тие и понатаму ќе ги топлат столиците пред компјутерот, а ти тогаш ќе го освојуваш светот и можеби, навистина ќе тргнеш на пат околу светот.

Не плаши се од тоа што на другите ќе бидеш „чудна“

Од тоа не се плаши ни твојата баба.

Не плаши се од заљубување

Заљубувањето еднаш ќе дојде,а ти радувај се што си пораснала.

Не плаши се од првиот бакнеж

Верувај и на својата баба дека тоа е чудесно.Не плаши се, сите жени во нашето семејство се бакнуваат прекрасно – тоа ни е во крв.

Не плаши се да се омажиш или да не се омажиш

Кога ќе пораснеш никого не треба да го интересира дали имаш бурма на рака или немаш. Но, ако си одлучила да се омажиш и да имаш семеен живот – настојувај да го запознаеш човекот на својот живото, и птооа се ќе биде добро. Нема да те нервираат ниту расфрланите чорапи по целата куќа. И покрај тоа, ќе има кој да те измасира навечер и со кого да го прошеташ кучето.

Не плаши се од раѓање

-Нема да те лажам – боли. Но тоа е нешто најубаво што може да се случи во жвитото на една жена.

Не плаши се од развод

Во жвиотот се и сешто се случува. Најважно е да не очајуваш и да не се повелкуваш во себе. Разводот не е крај на животот. Тоа е почеток на нешто ново и најверојатно, е интересен и болен.

Не плаши се од самотијата

Понекогаш корисно е да си сам. Може дури и да се уѓива во самотијата. Само, тоа во нашето семејство не трае долго- знам јас.

Не плаши се да заплачеш

Храбрите бираат солзи. Јас сум храбра и го рпавам тоа што го сакам: ако сакам – плачам, ако сакам- се смеам, ако сакам – расфрлам чорапи по цела куќа.

Не плаши се да пробаш нешто ново

-Не мисли на тоа колку години имаш и што ќе речат другите , земај го најдоброто од твојот живото и не е важно колку е неразумно тоа што го сакаш

Не плаши се од страдања

Со годините ќе почнеш повеќе да го цениш животот и уште повеќе да ги сакаш најблиските. А може подоцна и ти ќе напишеш писмо на своите внуци.

Не плаши се од заминување на најблсиките

Долго се двоумев дали да ти го пишам ова, но ќе ги изгубиш најблиските, блсиките луѓе заминуваат, но љубовта останува…

Те сака твојата баба…

Новогодишната желба на малиот Радован ќе ве растажи

Шестгодишниот Радован Кривокапиќ од Никшиќ сонува за подароца кои Дедо Мраз ќе му ги донесе за Нова Година, но на 26. декември му е исто така роденден.

-За роденден најмногу би сакал да добијам торта со Ноди или Штрумфови. А, може и Нинџа желки. И некоја играчка. А за Нова Година би сакала телевизор. Сакам да гледам цртани, но не можам, се расипа телевизорот - вели Радован и додава дека најмногу го сака својот татко и сака кога ќе порасне да стане доктор.

И неговиот татко Ненад Кривокапиќ се надева дека Радован ќе биде лекар, ќе има подобра судбина, дека нема да мора да зависи од помошта на луѓето.

-Мајката на Радован го остави летово и јас морав да ја напуштам работата која ја имав во Тиват за да го чувам, бидејќи не можев да го оставам сам. Сега работам за дневница и додека не почне училиштето е полесно затоа што тој доаѓа со мене. Сега е поголем проблемот. Кога е убав денот останува кај соседот, не доаѓа со мене - вели Ненад кој со синот живее во изнајмена куќа која ја плаќа 40 евра месечно.

И додека Радован седи на бетон и си игра со единствената играчка која ја има, неговиот татко објаснува дека се наоѓаат како знаат и умеат и дека не им треба ни храна, ни облека, ни работа, иако кога ќе види како другите живеат сфаќа дека на нив двајца многу им недостига.

Како на филм: Забележал грешка со банкоматот, па извлекол милиони!

Ден Саундерс живеел на висока нога откако со трик успеал да извади од банката 1.6 милиони долари.

Звучи како филмско сценарио: работел во бар и заминал до локалниот банкомат да подигне пари по крајот на неговата смена.

Подигнал 200 долари, а кратко потоа добил известување дека трансакцијата е откажана, но парите продолжиле да излегуваат од банкоматот.

-Се ми е како во сон. Тоа прво ми паѓа на памет. Ме интересираше само забава, пиење вино, запознавање нови луѓе. Само уживање.

Првата недела потрошил околу 20.000 долари, но неговиот сон на милионер кратко траел, бидејќи од банката си ги побарале парите назад.

ФОТО: Приказната на Наталија - девојката која продаваше на пазарче, а денеска е милијардерка

Наталија Водијанова била продавачка во Русија, на која животот и се претворил во бајка.

Таа живеела во многу сиромашен крај со сиромашно семејство, својата мајка, две сестри од кои едната болна, а таткото ги напуштил како деца.

На 15. години додека продавала на пазарче, ја забележал моден агент.

Таа веќе до 17 години чекорела на светската сцена и заработувала вртоглава сума пари.

Таа се омажи за милијардер со кој има три деца.

Популарно