„Мамо, во такси сум, доаѓам“

Осумнаесетгодишната студентка Ангелина Литвињенко била пронајдена мртва со отсечени дланки во Сибир, откако влегла во автомобилот на поранешен осуденик за убиство, чиј оглас го пронашла на популарната апликација за споделување на превоз – “BlaBlaCar”.

Руската полиција објавила фотографија од сопственикот на возилото, 47-годишниот Н.В Лебедев, кој бил осуден за двојно убиство, но ослободен по 15 години минати во затвор.

Неговиот автомобил марка “Hyundai Solaris” бил пронајден во непосредна близина.

Лебедев во меѓувреме се јавил во полиција. Рекол дека не ја убил тинејџерката и дека ќе поднесе докази кои ќе му помогнат, јавиле медиумите. Меѓутоа, тој сега се наоѓа во бегство, и во Сибир во тек е голема потера.

Девојката влегла во неговиот автомобил во Абакан за да оди до селото Краснотуранск, оддалечено на 120 километри, каде живеат нејзините родители. На својата мајка и јавила дека е на пат, но никогаш не пристигнала дома.

Телото на тинејџерката без дланки било пронајдено на 13. мај, на околу два и пол километри од Краснотуранск, ден откако родителите го пријавиле нејзиното исчезнување.

17-годишна девојка ја убил струен удар од мобилен телефон кој се полнел

Луиза Пинхеро, 17-годишна девојка од Риачо Фриа во Бразил, е пронајдена во својот дом без свест, со слушалки на уши и растопен телефон покрај себе. Наскоро била констатирана смрт, а се верува дека ја убил струен удар.

Се наведува дека девојката од Бразил починала најверојатно од електричен удар додека, со слушалки на уши, играла игри на мобилен телефон кој се полнел, пренесе Дејли Мејл.

Девојката во неделата била префрлена во болница, но немало спас. Тој ден доцна попладне ја пронашле без свест на подот. Мобилниот крај неа бил уништен.

Нејзината баба на лекарите и раскажала во каква состојба ја нашле, поради што се уверени дека доживеала струен удар.

Брзилските медиуми не наведуваат за каков уред точно се работи, ниту дали девојката користела исправна опрема.

Британка паднала во Јадранско море од брод

Таа целата ноќ ја поминала во море, пред да биде пронајдена и спасена од стражата на брегот во Хрватска.

Британка синоќа околу 23.45 часот паднала од брод во морето во Хрватска.

Таа целата ноќ ја поминала во море, пред да биде пронајдена и спасена од стражата на брегот во Хрватска.

Како што пренесува српски „Курир”, таа била во добра здравствена состојба

Во Хрватска гром удри во море и уби момче

Неверојатна терагедија се случи вечерва во близина на Сплит , Хрватска.

Момче се бањало во морето со девојката , кога наеднаш удрил гром и го убил на самото место. Несреќата се случила на плажата Мутограс околу 18 часот , кога имало невреме  со молњи.

Хрватските медиуми , кои се повикуваат на сведоци , пишуваат дека момчето имало 25 години и било од Сараево.

,,Громот удри во морето и тогаш слушнав крик. Сфатив дека се случила трагедија. Девојката , иако стоеше до него , не беше повредена и го извлекуваше од морето . Во спасувањето учествуваа многу луѓе , но немаше спас за момчето. “ , изјави една од очевидците на несреќата. 

За само неколку минути стигнала и Итната помош , но не можеле да му помогнат на момчето.

Популарно