Вонредна временска прогноза

Времето во Македонија денеска сончево со мала до умерена облачност, попладне во крајните југоисточни предели е можен краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.

Од утре до петок времето ќе биде стабилно, освен во југоисточните делови каде е можна појава на краткотраен дожд со ретки грмежи.

Повторно зголемување на условите за нестабилност се очекува во деновите од викендот.

Сончево и топло време

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, особено во северните делови.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 20, а  дневната од 29 до 37 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје слично време, сончево со умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 34 степени.

Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи.

Сончево со мала облачност

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне наместа нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните и северните планински делови.

Минималните температури ќе се движат од 13 до 21 степен, а максималните од 29 до 36 степени. УВ индексот ќе биде 8. 

Во Скопје слично време со услови за дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде 17 степени, а максималната ќе достигне до 34-тиот степен. 

Нестабилно со дожд и грмежи ќе биде и во вторник, а веќе од среда се очекува стабилизирање на времето.  

Сончево и топло

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне особено во западните и југозападните делови ќе има појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утринската температура ќе се движи во интервалот од 11 до 20, а максималната дневна од 29 до 36 степени. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје слично време. Минималната температура ќе биде 17, а дневната ќе достигне 34 степени Целзиусови.

Во наредниот период ќе се задржи топло време, но и во почетокот на наредната седмица во попладневните часови ќе има појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните делови.

Популарно