Мишел и Барак Обама потпишаа договор и го изненадија светот

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама и неговата сопруга Мишел, потпишаа повеќегодишен договор со компанијата „Нетфликс“  и ќе бидат  продуценти на некои идни филмови и серии кои ќе ги гледаме.

– Поранешниот претседател и неговата сопруга ќе имаат опција да продуцираат и документарни филмови, соопштија од „Нетфликс“ .

Обама на своите соработници им соопштил дека со ова нема намера да води кампања против неговиот наследник во Белата куќа, Доналд Трамп.

Барак и Мишел Обама претходно основаа компанија под име „Хајер граунд продакшнс“.

По Македонија и САД добива име со геогравска одредница?!

Кога Колумбо несвесно ја „открил“ Америка пристигнал на Бахамите и Куба, ги истражувал бреговите на Средна и Јужна Америка. Малку потоа Џон Кабот стигнал до Северна Америка. Америго Веспучи, првиот свесен дека станува збор за „нова земја“ и по кого „новиот“ континент добил име, стигнал до Бразил и ја истражувал Јужна Америка.

Во географијата Америка е континент кој е составен од три дела – Северна, Средна и Јужна Америка. Но како државјани и како нација, само жителите на Соединетите Американски Држави се нарекуваат Американци. Така се самоопределиле. Во сите држави кои се формирале во тој географски регион националноста е право на самоопределување. Наспроти државјанството. Во Канада живеат Канаѓани, во Мексико Мексиканци, во Бразил Бразилци, во Аргентина Аргетинци, во Куба Кубанци. Граѓаните во овие држави можат да имаат различни етнички потекла, но никогаш не мешаат етничко со државно. Државјанството ја определува лојалноста и обврските кон државата, не етникумот. 

Е сега, хипотетички да замислеме ситуација каде Канада, Мексико и Бразил им го забрануваат правото на САД да се викаат Соединети Американски Држави а нивните граѓани Американци. Како смее некој да го користи името Америка кога тоа е поширок географски поим од наведената држава? Дали со тоа пројавува територијални претензии кон нив, со кои го дели географскиот поим? Како се чувствуваат во Канада, Мексико и Бразил кога Американциве им го крадат името и идентитетот? Па Америго Веспучи бил во Бразил, никогаш на територијата на денешните САД. Името Америка и Американци е право на Бразилците повеќе отколку на сите други. Иако нема да го користат за себеопределување, ниту како државно име или националност – историски им припаѓа ним! Затоа САД ќе мораат да го променат своето име, да се вметне некоја географска одредница која би го издвоила историското име Америка од денешното. Секако живеат во Северна Америка, името мора да се промени соодветно на географската поставеност. Соединети Северно Американски Држави. Е сега, под Канада се. А и таа има право на името Америка, посебно на Северна Америка. Значи, единствено прифатливо би било Соединети Северно Долни Американски Држави. А жителите кои себе се нарекуваат Американци, по ново ќе се нагласи дека станува збор за Американци/ жители на Соединетите Северно Долни Американски Држави. Секое користење на изразот „американско“ од страна на ССДАД ќе реферира единствено на поновата историја на ССДАД со задолжителна забелешка за тоа. Вистинскиот поим „американско“ ќе го користат само Бразил и ќе има сеопфатно значење за богатата американска култура и славна историја. Ќе се преименуваат сите институции во ССДАД кои во својот назив го содржат зборот „Американски“. Владата на ССДАД ќе побара од сите држави кои досега ги признале како САД да го повлечат тоа и од утре да ги нарекуваат ССДАД. Ќе ги променат уставот и законите во својата држава соодветно на тоа. И самите себе ќе се нарекуваат Северно Долни Американци.

Ви звучи апсурдно?

Лудо?

Недемократски?

Иредентистички?

Нацистички?

Под Ваше покровителство се случи....

Автор: Вероника

Пари за секој километар поминат со велосипед

Министерство за инфраструктура во Холандија предложило паричен надомест за сите вработени кои на работа патуваат со велосипед.

Секој жител кој на работи оди со велосипед би можел да добие по 19 центи за секој километар.

Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште 200.000 луѓе кои со велосипедите ќе поминат три милијарди километри повеќе – изјавила Стиентје ван Велдховен, од ресорното министерство.

Владата планира и субвенции за купување на велосипед, но и додатни 100 милиони евра за зголемување на бројот на велосипедски патеки.

(ВИДЕО) Камерите снимиле како ги тепаат мигрантите! Oткриено кој стои зад шверцот на мигранти во Либија, а сите ги плаќа ЕУ

Снимката која се појавила во јавноста го прикажува хоророт кој мигрантите го преживуваат за да дојдат до Европа, а шверцерите се припадници на либиската крајбрежна стража, кои ЕУ ги плаќа да ја разбијат трговијата со луѓе и другите криминални акции.

Имено, службениците на либиската крајбрежна стража соработуваат со шверцерите на луѓе. 

Европската унија ја плаќа Либија повеќе од 180 милиони евра за да ги спречи мигрантите во патувањата, на кои веќе илјадници луѓе се удавиле, а оваа година дури 784 луѓе.

Парите се искористени за регрутирање и обука на крајбрежната стража и снабдување со опрема за комуникација и спасување, бродови и возила.

Истрагата на ОН утврдила дека шефот на единиците на крајбрежната стража во Завија, на околу 20 милји од Триполи, е одговорен за шверц на луѓе и дека тој соработува со други криминалци, вклучувајќи и членови на неговиот екипаж.

Абд Ал Рахман ал Милад, кој еднаш се борел со бунтовниците за да ја урне диктатурата на Моамер Гадафи, користи патролни бродови купени со парите на ЕУ за да ги разбие бродовите кои пренесуваат мигранти, а кои ги платиле нивните ривали. Тој со својот екипаж пука во нив, а потоа ги потопува нивните бродови.

Исто така, постојат извештаи дека тој и неговата банда отстрануваат мотори на ривалски бродови, оставајќи ги да потонат на Медитеранот. Странските медиуми пренесуваат и дека напаѓале меѓународните спасувачки бродови.

Советот за безбедност на ОН објавил финансиски и патнички санкции против Милад и уште пет лица, а замрзнати се и нивните имоти на глобално ниво. Ова е прв пат вакви мерки да се преземат против трговците на луѓе.

Друг соработник на Милад е Мохмаед Качлаф, службеник на либиската влада, задолжен за надворешната безбедност во рафинеријата за нафта во Завија. Тој е лидер на вооружената милиција Ал-Нас и и дава заштита на бандата на Милад.

Војниците на Ал-Наср водат незаконски центар за притвор на мигранти кои се заробени на море. Истражувањето на ЕУ открило нехумани услови.

Тие се одговорни за бруталното насилство над мигрантите, мажите на аукции ги продаваат како робови, а жените за секс. Постојат извештаи за повеќекратни силувања, болести и смртни случаи.

Милад наводно дипломирал пред шест години на либиската морнаричка академија, а потоа формирал милиција со припадниците на племето Авлад Бу Хмеира, ја преземал контролата над пристаништето и се поставил себеси за шеф на крајбрежната стража.

Неговиот ривал, Ахмад Умар Ал Дабаши, познат по прекарот "вујко", исто така се наоѓа на листата на санкции. Неговата милиција ги контролира плажите на кои мигрантите се сместуваат во чамците во текот на ноќта.

Меѓу двете банди имало судири, а мртви тела подоцна испливувале на брегот или биле фрлани во пустина. Бандата на Милад е снимена како со камшик удира мигранти кои влегуваат на мал, гумен чамец, а тие се одговорни и за потопување на чамци со мигранти.

Популарно