ВИДЕО: Дали знае да пее - Карлеуша ја запеа „Македонско девојче“ во живо

Јелена Карлеуша  запеа во живо во студиото на 1ТВ, на снимањето на емисијата ,,Вечер со Тијана" која ќе се емитуваа оваа сабота во 20:00 часот.

Погледнете и слушнете, па проценете сами, дали Ј.К. е барбика без глас:

Саша Ковачевиќ си ја отвори душата: Сум бил изневерен сто пати

Српскиот поп-пејач Саша Ковачевиќ се појави на ексклузивните награди на „ТВ Пинк“ и емисијата „Ексклузивно“ и зборуваше за приватноста.

 -Посветеност единствено, што и да правам, морам да се посветам сто проценти. Се посветив себеси на добра исхрана и добра обука. На приватен план сè е во ред и јас нема да сменам ништо – вели Ковачевиќ.

Се осврна и за љубовта.

 -Не мислам на тоа, ако сè функционира како што треба, не постои простор за такво размислување. Знам дека сега се чувствувам добро, и претпоставувам дека и мојата партнерка. Можеби не би простил некој вид измама. Веројатно сум бил измамен досега сто пати во претходните врски, и ако не знаев, веројатно нема да биде лесно за мене да преминам преку тоа, вели Саша.

Саша Поповиќ откри детали за новата сезона на „Ѕвездите на Гранд“

Последната сезона на „Ѕвездите на Гранд“ ги руши сите рекорди, а според новите правила членовите на жирито се и ментори на кандидатите.

Односно, секој член од жирито бираа од кандидатите и во текот на целата година заедно работеа и соработуваа.

Меѓутоа, Саша Поповиќ за следната сезона најави нови промени за музичкото шоу, а во план е обидинување на сите екс југословенски држави кои имаат свои кандидати во музичкото шоу.

„Во новата сезона целото екс – југословенско жири ќе биде против жирито во студиото, а во центарот на вниманието ќе бидат кандидатите“ вели Саша Поповиќ во „Ѕвезде Гранда Специјал“:

Поповиќ не ги откри имињата на членовите на жирито од екс југословенските држави.

Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа Фејсбук и се извини на српската нација, поради тоа што од нашето жири не добија ниту еден глас на овогодишната Евровизија во Израел. Тој вели дека е разочаран што нашето жири било составено од ,,анонимуси, наместо од најеминентни автори”.

,,Лично чувствувам потреба да им се извинам на колегите и на братска Србија. Затоа што во 2007 година, на изборот во Хелсинки кога имав песна со Каролина Гочева композицијата ,,Мојот свет” во нашата делегација немаше режисер, а требаше.Сите проби од визуелен аспект беа катастрофални, затоа што никој од нас присутните не знаевме стручно да кажеме што не е добро. Да напоменам дека во полуфиналето имаше 27 држави, и тоа беше во историјата на Евровизија најтешко полуфинале, затоа што 17 држави отпаѓаа.

Да кажам дека македонската и српската делегација беа во ист хотел, и за голема среќа во нивната делегација беше и режисерот Дарко Камарит, кој е мој личен пријател.

Бидејќи пробите беа при крај, незадоволството беше големо, затоа што визуелниот ТВ настап на Каролина беше катастрофален и очигледно дека со таков настап нема финале.

Јас во таа ситуација бев во очај. Го повикав на кафе Дарко Камарит и му се обратив со овие зборови: -Дарко, од ова што го барам од тебе апсолутно не зависи нашето пријателјство. Имено, нашиот режисер, од за мене непознати причини не допатува и нашиот настап е лош. Те молам ако е икако можно да дојдеш и да помогнеш да се реши визуелно она што ние не знаеме објективно да им појасниме на луѓето во режија. Имам во предвид дека ти не си овде приватно и дека претставуваш друга земја, така да, од оваа твоја одлука не зависи нашето пријателство.

Дарко без никакво двоумење рече: ,,Да”, дојде и им објасни во режија што треба да се корегира. Имавме фантастичен настап и влеговме во финале.

Ја користам приликата уште еднаш јавно да му се заблагодарам, како него лично, така и на српската делегација. Прашање до сите кои ќе го прочитаат ова: Како ќе постапевме ние во обратна ситуација?Жири комисија на ваква голема меѓународна манифестација се составува од најеминентните автори, како што впрочем го прават сите други држави, а не анонимуси, како што беше во нашиот случај”, напиша композиторот.

Нашата претставничка Тамара доби 12 поени од Србија.

Популарно