(ВИДЕО) Што се може да ви се случи кога диво животно ќе ви дојде во двор?

Оние кои живеат надвор од градот, без разлика дали станува збор за село или планина или некоја приградска населба, понекогаш имаат прилика да присуствуваат на неверојатни средби меѓу своите миленици и диви животни. Иако тоа може да изгледа многу симпатично, постојат ситуации кога големите ѕверки се наоѓаат во непосредна близина со луѓето… И тие, меѓутоа, сакаат да си играат.

(ВИДЕО) Непромислен потег на еден турист: Сакаше да го погали лавот, но набрзо горко се покаја

Група туристи кои се упатиле на сафари по пустината и резерватите за диви животни ќе го паметат ова патување цел живот. Имено, еден од групата се решил низ отворениот прозорец на џипот да го погали лавот.

Непромислениот потег можел да го чини живот, бидејќи лавот во следниот момент се свртел и почнал да рика, а туристите се испаничиле.

Јужноафриканскиот сафари ренџер Нас Смит изјавил дека само оние кој работат во дивината знаат колкава е брзината на лавот и оти би можел да му ја смачка раката во секунда.

„Лавот е способен да го извлече тој турист низ отворениот прозорец и веднаш да го убие пред неговите пријатели. Имале среќа што побегнале. Тоа е веројатно најглупавата работа која некој ја направил“ – напомнува ренџерот.

Нас изјавува дека доколку лавот сакал можел да влета низ прозорецот и сите да ги убие.

(ВИДЕО) Кога на мечката ќе и дојде се преку глава

Циркуски работник завршил во болница откако при претстава во едно село во Русија близу Волгоград, брутално го нападнал медвед.

Видеото прикажува гневен медвед како на почетокот на претставата го напаѓа својот дресер, додека неговите помошници се обидуваат да го скротат.

Медведот успешно ја извел тачката, се спуштил низ рампата со скејтборд, но тогаш следува хаос. Машкиот член на трупата неколку пати го удрил животното со палка, што дополнително го вознемирило медведот. Го надвлада човекот, го собори на земја и започна да напаѓа, пренесува Дејли Мејл.

Инцидентот можел да прерасне во трагедија, со оглед дека гледачите биле само неколку метри одалечени, без заштитни пречки или засолништа, кои би го спречиле животното.

На снимката се гледа дека медведов бил нервозен. Сакал да си замине, но дресерите го влечат назад.

– Циркусот и натаму е во селото. Дојдоа од Санкт Петербург, но сега сите во страв минуваат покрај шаторот. Се надевам дека надлежните органи ќе проверат што се случува, рекол жител на Олкоховка, Николај.

Селото Олкоховка е одалечено 78 милји од Волгогорад.

(ВИДЕО) Мачор со боречки потег го совлада противникот

Некои домашни миленици обожаваат да гледаат ТВ. Често се случува да забележите куче како лае на „101 далматинец“, или мачка да ја следи „Мачка од високото друштво“.

Овој мачор на снимката веројатно гледал боречки вештини.

Како излезе на крај со противникот видете во видеото:

Популарно