(ВИДЕО)Мундијал Русија 2018: Сместување за 540 денари во „вселенски“ капсули

Само 3 дена остануваат до почетокот на СП во Русија, а тамошните угостители се подготвени за реки од луѓе кои ќе ја посетат оваа земја во текот на наредниот месец. Капацитетите за сместување се скоро целосно исполнети, но Русите смислија креативен начин да ги сместат оние фанови кои сакаат да го проследат Мундијалот со помал буџет.

Еден руски бизнисмен реши да направи нискобуџетен хотел во градот Јекатеринбург кој ќе претставува идеално решение за сите посетители на Светското првенство.

Наместо соби, хотелот е исполнет со капсули кои потсетуваат на оние од научно-фантастичните филмови за вселената. Во овие капсули посетителите ќе имаат пристап до телевизија, клима-уред и сеф во кој ќе можат да ги оставаат нивните работи. Многу од гостите го доживуваат хотелот како атракција.

„Никогаш не сум видел нешто вакво. Ова е сосем нов начин на сместување и навистина е интересно да се престојува тука“, вели Олга Гарашенко, една од посетителите на хотелот.

Хотелот има вкупно 12 капсули, а некои од нив се направени за да можат во нив да престојуваат двајца. Една ноќ во капсула без телевизор чини 650 рубљи (540 денари), соба со телевизор чини 750 рубљи (625 денари), додека двокреветните капсули чинат 1.200 рубљи (1.000 денари), што е многу поевтино во однос на сите останати просечни хотели во градот.

Во останатите градови сместувањето е многу поскапо, а се очекува дека врвот на цените ќе биде достигнат веќе од наредната недела, за кога е закажан и почетокот на првенството.

ФОТО: Принцот Хари е вистинска копија на неговиот дедо во младоста

Ако се прашувате како во младоста изгледал сопругот на кралицата Елизабета Втора, принцот Филип, само погледнете го неговиот внук, принцот Хари.

На свеченоста кога се откривал споменикот „Anzac Memorial“, во Сиднеј, во текот на турнејата на Меган и Хари во Австралија, кралскиот фотограф Крис Џексон, воочил голема сличност помеѓу внукот и дедото. Поради тоа, тој одлучил на својот Инстаграм профил да ја сподели насловната страница од магазинот „Paris Match“ од 1957-ма година, на која е младиот принц Филип, со фотографија од принцот Хари во истата свечена униформа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I spotted this beautiful 1957 vintage cover of a @parismatch_magazine whilst visiting our wedding venue in France a couple of years ago - Who does it remind you of!? Swipe right to see! I think it may have been colourised from a black and white negative but correct me if I’m wrong. Was very happy when the lovely people at @chateaurigaud let me keep it! Whilst today it’s very much a ‘Modern Monarchy’ it’s these historical reference points that make photographing the Royal family so unique and remind you of the centuries of tradition that remain at their core. #PrinceHarry #RoyalVisitAus #ParisMatch #History #DukeofEdinburgh #modernmonarchy

A post shared by Chris Jackson (@chrisjacksongetty) on

„На кого ве потсетува?“, напишал фотографот под фотографијата од насловната страница, а не требало да помине многу време за под фотографијата да почнат да коментираат неговите бројни истомисленици, кои се согласиле дека внукот и дедото изгледаат идентично. 

ВИДЕО: Менсур Кадриу од Арачиново направи Ламборгини од Рено Лагуна

Целиот облик на автомобилот е променет за приближно да може да изгледа на супер-автомобилот од Италија.

„Имав голема желба. Јас имам и филмска продукција, снимаме филмови. Ваков автомобил ни беше потребен за филм кој ќе го снимаме во јануари. Се сетив на ова и отидов купив Рено Лагуна. Го исеков и почнав да работат на полека собирајќи ги деловите. И еве сега изгледа вака“, рече Менсур Кадриу.

Менсур вели дека откако ќе заврши со Ламборгинито, ќе ги направи и новите модели на Бугати и Ферари.

„Планираме. Можам да кажам дека веќе порачавме два автомобила. Планираме да направиме најнов тип на Бугати и Ферари“, истакна Менсур.

ФОТО: Овој камен е продаден за 600.000 долари

Дел од камен што на Земјата паднал од Месечината, е продаден на аукција во Бостон за сума од над 600.000 американски долари.

Купувач на лунарниот камен е виетнамски државјанин, вработен во еден комплекс пагоди во провинцијата Ха Нам, кој на аукцијата платил 612.500 долари.

Каменот се состои од шест дела кои можат да се вклопат како сложувалка.

Тој е пронајден минатата година во пустинскиот регион на африканската држава Мавританија

Популарно