ФОТО: Мртвечка глава над Струмица

Вчера, Струмица осамна со нов симбол, поставен на врвот на Цареви Кули, ридот кој е највисокото и најзабележително обележје непосредно над градот. Граѓаните отпрвин не знаеја за што станува збор, но подоцна се увиде дека се работи за големо бело платно со насликана мртовечка глава. Очигледно некој предупредува на голема, смртоносна опасност која се надвила над Струмица и струмичко.

Која и каква би можела да биде таа опасност, кога некој се решил со таков впечатлив и интересен чин да предупреди на неа? Струмица инаку деновиве интензивно се подготвува за големиот Протестен марш, кој треба да се одржи на 16 јуни, од 12 часот, при што граѓани од цело струмичко, од Југоистокот, па и од цела Македонија, ќе се упатат до седиштето на концесионерот на рудникот Иловица, компанијата Еуромакс Рисорсис.

Очигледно, мртовечката глава на Цареви Кули е резултат на раноутринска герила-акција на струмичките еко-активисти.’

Блокиран профилот на Фејсбук на проф. Билјана Ванковска

„Епа, драги мои, и тоа се случи за првпат по десет години! Профилот ми беше блокиран 24 часа (всушност, нешто подолго, нејсе), поточно јас бев оневозможена било што да правам на мојот или туѓите профили. Ако мислевте (или се израдувавте) дека сум замолчала, сте се излажале. Ако во иднина ме снема, да знаете дека станува збор или за нешто вакво или ќе ме читате по весници дека ме привеле. Колку повеќе притискаат и се служат со вакви средства, толку погласна ќе станувам и кон оние кои лично и кон оние кои оркестрирано (ќе) ме таргетираат.

Ќе продолжам (само сега имам поважна работа, го пишувам текстот за Годишникот на ОБСЕ за Преспанскиот договор, па таму ќе кажам се' што ми лежи на ум. А имам многу што да кажам! И таму ми ветија дека ја имам сета академска слобода и нема да ми го цензурираат текстот. Материјалот расте од минута до минута!

Се читаме! I am back!  :-)“

Груевски во затвор на 9ти Ноември?

Поранешниот Премиер и екс претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски затворската казна од две години ќе треба да ја издржува во затворот во Куманово, и во него да се јави на 9. ноември,пренесува ТВ21 повикувајќи се на неофицијални извори.

Груевски беше прогласен за виновен во случајот „Тенк“ за незаконско влијание и злоупотреба на фондови од јавниот буџет. Груевски е обвинет за вршење притисок врз службениците на Министерството за внатрешни работи на Македонија, за набавка на луксузниот автомобил „Мерцедес“ во вредност од 600 илјади евра.

Интересно е што токму Груевски во неговиот мандат го отвори новиот затвор во Куманово, во кој сега треба да ја одлежува казната.

ВМРО ДПМНЕ: Ја честитаме нова коалиција на власт која што е составена од Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков

Потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ Александар Николовски по седницата на Централниот комитет на партијата изјави дека вечерва опозицијата одржала историска седница на која раскрстила со сите хипотеки од минатото и тргнува напред.

Николовски отри дека на почетокот на седницата претседателот Христијан Мицкоски побарал највисокото партиско тело да отвори дебата за потребата од организирање на конгрес на партијата на кој што може да се бира нов претседател.

За да не влијае на присутните Мицкоски излегол од салата но сепак едногласно неговиот предлог бил одбиен од сите присутни со што претседателот Мицкоски добил апсолутна поддршка за водење на партијата со целосен легитимитет без потреба да се организиран нов конгрес.

Николовски објасни зошто од партијата се исклучени видни членови.

„Поради организирање група со која се вршеле закани, уцени, и поткуп како и поради користење на најниски методи ЦК го разреши потпретседателот Митко Јанчев а на тајно гласање едногласно е разрешен и Константин Богданов член на Извршниот Комитет. Партијата побара од оштинските комитети

исклучување на Сашо Мијалков и Никола Тодоров“ изјави Николовски кој објави дека

ЦК на ВМРО – ДПМНЕ бара осумте пратеници кои добија мандат од листата на коалициајта „За подобра Македонија“ да поднесат оставка на своите позициии како пратеници затоа што работат спротивно на волјата на граѓаните што ги избрале.

Во исто време ЦК на партијата бара од Јавното обвинителство да ги истражи сите закани и обиди за поткуп за време на гласањето за уставните измени.

Николовски вечерва објави нова коалиција во Македонија.

„Сакаме да ја честитаме нова коалиција на власт која што е составена од Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков. Од вечерва ВМРО – ДПМНЕ чекори напред свесна за предизвиците“, изјави НИколовски.

Запрашан дали вечерва партијата се пресметувала со неистомисленици Николовски одговори дека ако се организирала група за на пратениците да им се заканува а со цел некој да ги зачува своите привилегии во договор со Зоран Заев не се работи за неистомисленици.

„По долги години се отвори внатрепартиска дебата која ќе ги опфати сите што се огрешиле кон партијата и државата, за Никола Груевски нема сознанија дека учествувал во притисоците при гласањето за уставот“, изјави Николовски кој повторнно го повика ЈО да ги истражи сите аномалии при обезбедување на двотретинско мнозинство во Собранието.

Во врска со изјавата на Метју Палмер кој рече дека нема потреба да се сретне со Мицкоски, Николоски вели дека партијата е во постојана комуникација со САД и меѓународната заедница и дека останува во контакт. Тој рече дека писмото од САД е примено и најави дека ќе се интензвираат контактите со меѓународната заедница а партијата ќе го засили пријателството со меѓународните партнери.

Николовски ја демантираше веста дека Сашо Мијалков вечерва бил во седиштето на партијата за да изрази поддршка за Мицкоски.

Популарно