Колку заработуваат кафулињата од секој пијалак?

Леден чај, ладно макијато, нес-кафе, пиво, џус. Ова се некои од најбараните пијалаци во кафулињата во летниот период. А кога е топло, се пие повеќе, но се трошат и повеќе пари. Сте се запрашале ли колку заработуваат кафулињата од секој пијалак?

Еден од производите со најголема заработка е чајот. Кај чајот маржата е 80 проценти. Сепак, зависи и од тоа што послужувате со чајот. Ако е леден, дали ставате некое овошје заедно со него или, пак, кога времето е студено, дали послужувате мед или некое мало колаче, затоа што и тоа се трошоци за угостителот - вели еден скопски угостител.

Вода

Набавните цени на малите шишиња вода почнуваат од 10 денари и се движат до 20 денари, во зависност од марката, а ако седнете во кафуле и порачате вода, во главниот град тоа може да ве чини од 40 до 60 денари. Оттука заработката кај овој пијалак е најмалку двојно од набавната цена, а може да биде и 5-6 пати поголема.

Кафе

Кај кафето има заработка, но треба да ги имате предвид  и трошоци, настрана од она што се става за да се направи кафе. Тоа се трошоците за струја, која е поскапа оти е индустриска. Инаку, еден килограм еспресо кафе на големо се продава од 450 до 1.800 денари, во зависност од видот и марката. Од една ќеса се прават 100-130 кафиња. Така што, во просек, една шоља еспресо кафеанџиите ги чини околу 10 денари.

Пивото и соковите

Познавачите на трговијата со пиво, набавните цени од домашните производители се различни во зависност од тоа дали кафулето има специјален договор со дистрибутерот на таа марка.

Ако имаат договор за ексклузивитет, а тоа значи да го продава само тоа пиво, тогаш набавната цена на стаклено шише од половина литар е од 20 до 25 денари. Тоа значи дека кафеаната го продава само тоа пиво, а од производителот добива фрижидери, чадори и друг вид инвентар. Но, за кафулињата кои немаат таков договор, набавните цени на пивото се речиси исти како и во малопродажба во маркет .

Имајќи ги предвид цените на пивата во кафуле, заработките се движат од 30 денари нагоре. Или се најмалку 100 проценти поголеми од набавниот трошок.

Кај газираните сокови набавните цени почнуваат од 25 денари и одат до 28 денари, па заработката е најмалку двојно поголема од набавната цена, а многу често се случува да биде тројно поголема.

Убави маржи угостителите вадат од природните сокови спакувани во мали стаклени шишенца, од разни производители. Нивните набавни цени се движат од 35 до 47 денари, а цените во објектите се од 100 до 120 денари за шишенце.

Алкохолни пијалаци

Кај најскапиот пијалак, вискито „џони вокер“, набавна цена за една доза- чаша е 40 денари, а во Скопје во кафулињата и во клубовите се продава од 150 до 200 денари .

ВИДЕО: Менсур Кадриу од Арачиново направи Ламборгини од Рено Лагуна

Целиот облик на автомобилот е променет за приближно да може да изгледа на супер-автомобилот од Италија.

„Имав голема желба. Јас имам и филмска продукција, снимаме филмови. Ваков автомобил ни беше потребен за филм кој ќе го снимаме во јануари. Се сетив на ова и отидов купив Рено Лагуна. Го исеков и почнав да работат на полека собирајќи ги деловите. И еве сега изгледа вака“, рече Менсур Кадриу.

Менсур вели дека откако ќе заврши со Ламборгинито, ќе ги направи и новите модели на Бугати и Ферари.

„Планираме. Можам да кажам дека веќе порачавме два автомобила. Планираме да направиме најнов тип на Бугати и Ферари“, истакна Менсур.

ФОТО: Овој камен е продаден за 600.000 долари

Дел од камен што на Земјата паднал од Месечината, е продаден на аукција во Бостон за сума од над 600.000 американски долари.

Купувач на лунарниот камен е виетнамски државјанин, вработен во еден комплекс пагоди во провинцијата Ха Нам, кој на аукцијата платил 612.500 долари.

Каменот се состои од шест дела кои можат да се вклопат како сложувалка.

Тој е пронајден минатата година во пустинскиот регион на африканската држава Мавританија

ЛУДИЛО: Џек Пот од 1.6 милијарди долари!!!

Во вторник џекпот на американската лотарија ќе достигне рекордни 1,6 милијарди долари, бидејќи во вчерашното извлекување ниту еден играч не освоил џекпот кој тогаш изнесуваше 1 милијарда долари.

Премијата за „мега милионс” ја создадоавчера долгите редови пред киосците и продавниците за тикети 44 американски држави, соопштија од американската лотрарија. Меѓутоа и покрај долгите редици синоќа ниту еден играч не успеа да добие џекпот па така тој нарасна на рекордни 1,6 милијарди долари.

Досадашниот рекорд по најголем поединечна добивка е на Мејвис Ванчиќ, 53-годишната мајка од Масачусетс, која во август 2017 година во лотаријата „Пауелбол” добила џекпот од 758,7 милиони долари.

Во јануари 2016 година, џекпотот „Пауелбола” достигна 1,58 милијарди долари, но мораше да биде поделен на три дела бидејќи тројца играчи го освоија.

„Мега милионс” настана во 2002 година и неколку пати е модифициран за да се намали веројатноста за освојување на џекпотот, што овозможува тој да расте по неколку стотици милиони долари.

Популарно