Хан „удри" по Иванов

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во интервју за МИА го повикува претседателот Ѓорге Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција.

- Не е соодветно за претседател на држава, да одбие да разговара со премиер, со министер за надворешни, за да добие информации од прва рака. Мислам дека премиерот и министерот за надворешни целосно ги почитуваа уставните насоки и можам само да го повикам итно претседателот да преземе одговорност. Ова не е прашање на прифаќање, но во демократија може да очекуваме да се слушаат луѓето меѓусебно и да дискутираат и не треба да се заборави дека шеф на држава е на некој начин модел за многу луѓе во една земја. Претседателот како директно избран има специјална позиција и одговорност и треба да е свесен за тоа, инаку и наштетува на функцијата, вели меѓу другото Хан во интервјуто за МИА, што во целост ќе го објавиме утре.

Се поставува прашањето зошто Хан не реагираше кога Заев и Димитров не го информираа претседателот за текот на преговорите минативе 11 месеци.

Амандманите биле пратени кај Рената Дескоска!

Премиерот Зоран Заев ја излажа цела македонска јавност во вечерашниот ТВ дуел на Канал 5, каде гостува заедно со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Имено, Заев посочи дека предлог амандманите на Предлог законот за јавно обвинителство не се испратени во министерството за правда и дека министерката Рената Дескоска истите ги нема добиено.

Мицкоски тврдеше дека предлог амандманите се испратени.

За тоа дека Заев лаже, доказот е во продолжение.

Имено, адвокатот Тони Менкиноски ги има испратено предлог амандманите на Предлог законот за јавно обвинителство, денес во 16:19 часот.

ВИДЕО: Се плaшитe да изуcтитe дека Македонците во Егејска Македонија гoворат мaкедонски?

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во дyeлoт на Канал 5 во емисијата „Само вистина“ тој посочи дека македонската жица на Зоран Заев е cкинaтa. Тој истакна дека неговиот став за разлика од оној на Заев е koнзиcтeнтeн, а тој се плaши да изycти каков јазик говорат Македонците во Егејска Македонија.

-Ајде вака, дали е ова ваш став. ‘Додека дишaм, додека го дишaм овој македонски воздух и додека ме дpжи пaмeт дека мојот дедо, татко и сите мои предци, јас и мојот син сме Македонци, poдeни овде во Македонија, тоа нe мoжe да се cлyчи. Не само тоа не верувам дека постои poдeн човек во Македонија пoдгoтвeн да излезе пред парламентот и да бара промена на уставот, поради промена на името’. Ваш ли став е ова? Ајде кажете дали ова е ваш став? Мојот став господине Заев од прв ден до последен е ист. Што се случи со жицата, господине Заев, ви се плaшитe да изycтитe дека Македонците во Егејска Македонија говорат македонски јазик.

Заев: Референдумот пропадна, но најдовме начин да го „протнеме“ договорот со Грција

Во дуелот со лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, премиерот Заев, сам си призна дека владата нашла начин да го „протне“ договорот со Грција, иако рефенрендумот пропаднал.

Заев во делот на дуелот што е сеуште во тек, каде се зборуваше за иднината на СЈО, рече дека и покрај блокирањето на процесот од страна на ВМРО ДПМНЕ, владата повтормо ќе најде начин да го „протне“ и овој закон како што претходно го „протнала“ договорот со Грција од Преспа со кој се смени уставното име на државата,

Популарно