Геровски вчера: Имаме едно реалистично решение, кое во основа ги задоволува и двете страни

Пред еден месец (на 14 мај), Бранко Героски, како новинар и аналитичар што долго ги следи преговорите за спорот со Грција и името, напиша колумна со наслов „Верувам во Заев, нема да прифати сѐ што ќе побараат Грците!“.

Во таа колумна, Героски објаснува дека тој лично поддржува компромисно „ерга омнес“ решение, меѓутоа во форма на целосна исклучиво меѓународна употреба, но не и внатрешна.

„Сакам да нагласам дека таа формула erga omnes, која јас ја прифаќам како единствено можно и реалистичко решение во овој момент – да повторам, име за целосна меѓународна употреба! – е огромна отстапка од македонска страна и дури и кршење на логиката на билатералните договори. Имено, правото вели дека билатерален (inter-partes) договор не може да обврзува трети страни. Што значи тоа? Договорот меѓу Македонија и Грција за новото име не мора да ја обврзува Турција, на пример, која може и понатаму слободно да ја ословува нашата земја според билатералниот договор склучен со неа“, пишува Героски.

Целиот текст можете да го прочитате со КЛИК ТУКА.

Но, вчера во гостувањето на Канал5 телевизија, новинарот драстично го промени својот став.

Вистински компромис е кога двете страни се незадоволни. Далеку е од тоа дека треба да се говори за триумф, но и за поразеност. Мислам дека имаме едно реалистично решение, кое во основа ги задоволува и двете страни, изјави Бранко Героски.

– Можеме да дебатираме дали можело и подобро, но во овој момент извлечен е максимумот од процесот. Не сум срекен што ерга омнес е и за внатрешна употреба, но решението зависи од објективните можности, проценето е од страна на владата спорот да се заврши на начин да се зачува идентитетот, јазикот македонски, националноста македонска, во основата на композитното име е нашето историско име Македонија, и тоа се смета како сериозно големо достигнување. Можело да се преговара уште 25 години, но одлагањето не секогаш беше мудра идеја – дополни Геровски.

ВИДЕО: Гледач Албанец се јави кај Јанко и јасно кажа што мисли за името

Отворената емисија на Јанко Илковски, „Јади Бурек“ е место каде гледачите можат јавно да го искажат својот став за актуелните случувања во државата.

Таа привилегија ја искористи глдач Албанец, да зборува за политиката во Макеоднија, како и за промената на името. Погледнете:

Се самоубиле со извик: Да живее слободна Македонија

На денешен ден во 1905 меѓу селата Куклица и Пендаќ, три илјадна турска војска и жандармерија ја опколила четата од 13 борци на македонскиот војвода Атанас Бабата (Атанас Димитров). Се развила жестока борба.

Кога ја привршиле муницијата борците ја изгореле архивата на четата, ги искршиле пушките и револверите, извикувајќи: „Да живее слободна Македонија“ и се самоубиле.

Атанас Бабата е еден од првите членови на ТМОРО (1897-1905). Работел во повеќе од 16 реони, а бил раководител на околу 40 борбени акции. За време на Илинденското востание од 1903 година дејствувал во Кратовско.

Атанас Бабата бил роден во село Санитово, Пазарџиско, во 1875 година.

На истиов ден, но во 1906 година, по една акција на четата на војводата Ѓорѓи Ацев кај селото Крапа, кај Македонски Брод, против една великосрпска платеничка чета, војводата бил ранет, а за да не биде заробен, се самоубил.

Тој е брат на познатите македонски војводи Мирче и Петар Ацев. Роден е во селото Ораовец, Прилепско, во 1883 или 1884 година.

Грција денеска ќе ги извести ЕУ и НАТО дека Македонија може да продолжи со интеграциите

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас ги подготвува писмата до ЕУ и НАТО. Писмата кои најави дека денес ќе ги потпише, а утре ќе ги испрати се потврда дека Грција нема да и го попречува патот на Македонија кој ЕУ и НАТО - по ратификацијата на договорот, пренесуваат грчките медиуми. Потписот на Коѕијас ќе значи дека Грција го исполнила својот дел од обврските кои ги имала со Договорот за името.

Но, дали Македонија ќе добие зелено светло, зависи само од земјите члени на ЕУ - истакна Коѕијас.

„Одбрав да ги потпишам на самитот во Брисел во недела, за во понеделник наутро да се достават до Европската унија и НАТО. Бев известен од другата страна за ратификацијата на Договорот во Собранието и врз основа на обврските и предусловите кои ги имам поставено, може да продолжат напред. Но за да има напредок „потребен е позитивен договор на Советот за општи работи, а таму постојат тешкотии“. Франција и Холандија се против во овој момент да се даде датум за почеток на преговори со ЕУ“ - вели Коѕијас

Писмо „адресирано“ до Брисел испрати министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска. Во него бара поддршка за Македонија да добие покана за членство во НАТО на Самитот во јули, со оглед на фактот дека Северноатланскиот совет веќе ја стави поканата на Македонија на дневен ред.

„Ви пишувам по постигнувањето на историскиот договор околу спорот за името со Грција. Оваа пречка за нашата евроатлантска интеграција е отстранета. Ја барам вашата поддршка за Македонија да добие покана за полноправно членство во НАТО на претстојниот Самит. Беше потребна храброст, лидерство и дипломатија за да се постигне оваа цел – од двете страни. Нашиот народ е обединет и недвосмислен во желбата да станеме дел од НАТО и ЕУ, со доследна поддршка од повеќе од 75 отсто од нашите граѓани“ - стои во писмото на Шекеринска.

Тврдите ставови на Франција дека Унијата се уште не е подготвена за нови членки, се обиде да ги омекне Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, кој побара од Франција да не го блокира пристапувањето на Македонија во НАТО и ЕУ, пишува во соопштението на Стејт департментот.

Свој став за европските и евроатлантски интеграции на Македонија изнесе и Владимир Чижов - руски дипломат во ЕУ. Тој истакна дека Русија не е против проширувањето на ЕУ, но влез во НАТО би било грешка со големи последици.

„Се разбира, нема да фрлиме нуклеарни бомби…Како што реков, секоја земја има право да носи одлуки и да прави сопствени грешки. Но, има грешки…Има грешки кои имаат последици” - вели Чижов.

Премиерот Зоран Заев пак, за српскиот весник „Политика“ изјави дека е оптимист дека ќе имаме успешен референдум и дека тоа би било успех и за граѓаните на Македонија.

До септември за кога се најавува спроведување на Референдум, останува прашањето, како ќе се изјаснат граѓаните и дали Заев и Ципрас ќе добијат „позитивна оценка“ за  постигнатиот договор за името.

Популарно