ФОТО: Се сеќавате ли на фаталната Руби – денес е атрактивна баба

Кога станува збора за шпанските серии, сигурно се сеќавате на многу од нив, но постојат некои кои останаа запаметени.

Една од нив е и серијата „Руби“ во која главната улога ја играше латиноамериканската актерка Барбара Мори. И по 14 години од новелата, Барабара изгледа беспрекорно.

Руби денес има 40 годни, а неодамна на Инстаграм сподели фотографија на која нема шминка.

Таа е баба на нејзината внука Мила. Нејзиниот син Серхио на 18 години стана татко.

Бившиот сопруг на Анџелина Џоли: „Се разведовме само поради оваа причина“

Били Боб Торнтон, бившиот сопруг на Анџелина Џоли, изјави дека времето поминато во брак со Анџелина Џоли му било прекрасен период од животот.

„Таа уште е моја пријателка, прекрасна личност која има направено многу добри работи“, изјави актерот во врска со славната актерка и режисерка Анџелина Џоли, со кој беше во брак од 2000 до 2003 година.

Тој додаде дека се восхитува на нејзините филмови, а за списанието People 62-годишниот Торнтон одлучи да открие детали од нивниот турбулентен брак кој редовно го привлекуваше вниманието на медиумите. Најпознат детал од нивниот брак беа приврзоците со нивна крв кои тие ги носеа околу своите вратови, за кои Торнтон објаснува дека таквата идеја им дошла спонтано и дека целата приказна не била толку бомбастична колку што ја напумпале медиумите.

„Го прикажуваа тоа како околу вратовите да носиме канти со нашата крв“, изјави тој.

Били ја откри и, како што рече, единствената причина поради која пропаднал нивниот брак: „Имавме различни животни стилови, таа беше спремна за слава и јавни појавувања, а јас со мојата извесна агорафобичност, си го сакав својот затворен свет без луѓе. Тоа е единствената причина поради која не останавме заедно“, објасни тој.

Хурем била камшикувана и поминала низ голгота!

Прекрасната актерка немала многу убав живот, посебно оној љубовниот со кој Мерјем Узерли (34) и понатаму мака мачи.

Дамата која стана славна по улогата на султанката Хурем во серијата „Сулејман Величествениот“ никако не може да ја пронајде својата сродна душа и тој проблем отворено го споделува со јавноста. Мислела дека наишла на вистинскиот кога ја започнала врската со 17 години постариот бизнисмен Кан Атес.

Потоа таа останала бремена, а тој ја принудувал да абортира, бидејќи тоа веќе му било трето дете од неколкуте бракови. Заминала од него и сепак, ја родила ќерката Лара.

Потоа впловила во две врски. Едната беше официјализирана со свршувачка, но „пукнала“, а следната траела само два месеци.

Мерјем и понатаму има големи проблеми во љубовта, но нејзината најголема среќа е токму ќерката Лара.

Животот на оваа 34-годишна актерка и тоа како е чуден. Низ што сè поминала последните години поради што била мошне лабилна.

На 19 години била камшикувана затоа што прошетала полугола низ Дубаи, каде таквиот чин е забранет.

– Мислев дека нема силно да ме удираат, ама беше ужасно. Не ми се веруваше што преживувам, а мажот кој ја извршуваше оваа налудничава казна ми се смееше в лице. Тоа ме доведе до лудило – раскажала своевремено Мерјем, пренесува CdM.

Не сакаш да те остави за друга? 11 лекции од Хурем Султан за секоја жена

Кога сте млади, млад брачен пар, се е поинаку. Се е лесно. Целиот свет на едниот се состои од личноста и постоењето на другиот, секој виц е среќа и изненадување, секој допир е возбуда а проблемите изгледаат минливи и неважни затоа што секогаш постои она… млади сме, има време.

А потоа доаѓаат предизвиците, кариерата, сметките и обврските, прилагодување на околината и фамилиите, децата… одеднаш, целиот свет не се состои од личноста на другиот, туку во него има и други елементи и приоритети. Допирите не се така возбудливи, духовитоста на едниот понекогаш на другиот му изгледа како инфалтилност или патетичност.

Секој од двајцата мисли дека светот му паднал на грб, обврските се само негови а ужива другиот. Се почесто се поставува прашањето ова ли е тоа, и ваќа ли ќе живееме… најпосле, се поретко важи правилото – има време.

Време е да застанете, и да побарате решение за излез од тој ритам на губитништво. Да не чекате од него да ги сврти работите, бидејќи тој не е толку силен колку што с епретстаува, и колку што с езамислува себеси. Сила има, но мотивите опаѓаат од ден на ден. А ако вие сте му биле мотив да влезе во заедниќчки дом со вас, и да го дели животот… секогаш можете да му бидете повторно. Недостасува само малку. Толку малку, што ќе се зачудите. Почнете од зборовите и малите секојдневни гестови, и трпеливо очекувајте резултат кој ќе дојде, сигирно и без сомневање.

За жал, во бракот, жените многу често одат во крајност однесувајќи се како учителки кои постојано даваат примедби и поставуваат барања, со резултати од кои се ретко задоволни, или на друга страна себеси се претставуваат и доживуваат како жртви на состојбата и својот сопруг, неговиот карактер, кариера… префрлајќи ја одговорноста за се далеку од себе. А не е така.

Замислете да се разведете. Идниот ќе го добие сето тоа од вас: убавите зборови, вниманието, малите гестови… и за почеток ќе биде подобар од минатиот – затоа што вие поинаку постапувате со него. Со време, ако вие немате иницијатива, воља и план и тој ќе стане како бившиот. Ако не и полош, а вие за нов развод нема да бидиете така комотни и лесно подготвени. Ако во одност со пријателките, колегите и колшеките, роднините или соседите… свесно се трудите да им го дадете тоа што тие го очекуваат од вас, не ли е логично најмногу од тоа да дадете за оној со кого сте одбрале да го поделите животот до самиот крај. Тој, за разлика од спомантите од вашата околина, ќе биде секогаш тука.

Што можете, навистина, да направите за него, а со тоа и за себе и својот живот а тоа да не бара премногу напор, пари, време и жртвување. Да му ко кажете она што вие сакате да се случи, а што тој сака да го чуе. Обидете се, ништо не можете да загубите, а да добиете можете многу.

„Ти се добар татко, децата те обожуваат.”

„Можеше да му облечеш блуза што ќе одговара со панталоните”, „Си му дал погрешна кашичка”… лесно е да се изгубите во бесконечниот круг од критики. Престанете да се фокусирате на она што вашиот сопруг не го прави или го прави погрешно и фокусирајте се на она што го прави.

Пофалете го кога се труди да го подготви вашето дете за во училиште, го подучува како да се однесува, му држи спортски лекции или му чита приказна за добра ноќ. Кажете му дека е прекрасен татко.

„Верувам во тебе.”

Да, да, веќе го предупредивте вашиот сакан за можните последици од неговите постапки, но одолејте му на искушението да ги изговарате најомразените зборови „Ти реков…” секогаш кога тој нешто ќе направи погрешно. Наместо да налевате бензин во огнот, поттикнете го да не се предава и да се обидува повторно и повторно и… повторно, сè додека не успее.

Егото на еден маж најбрзо може да биде срамнето со земјата кога личноста која најмногу му значи покаже дека се сомнева во неговите способности. Речете му на сопругот „Верувам во тебе” кога тој се обидува нешто да направи и гледајте како се преобразува во супер-херој со вонсериска самодоверба.

„Секогаш добро го правиш највкусното за нас”

Мммм… утринско појадок во кревет. Која жена не би го посакала тоа? Но, за да го мотивирате да ве разгалува, кажувајте му колку е добар во исполнувањето на таа мисија.

Пофалете го кога ќе ви направи кафе наутро, ќе ви подготви појадок, макар и тоа да е лепче со џем, или пак ќе вложи максимум за да ви го зготви неговиот кулинарски специјалитет. Ценете го секој гест ако ве усреќува. И кажувајте го тоа гласно.

„Никој не успева да ме насмее како што можеш ти”

Луѓето често летаат низ животот заборавајќи да ги ценат физички невидливите нешта кои се пресудни за нивната среќа. Забавете со темпото, погледнете позадлабочено во постапките на вашиот сопруг и дајте му до знаење дека забележувате колку убави нешта се кријат во неговата внатрешност. Мажите знаат дека жените ценат добар хумор и постојано се трудат да се усовршат на тој план. Па, не е на одмет една мала потврда од ваша страна дека тој е сè поблиску до титулата ек

Популарно