Најавени протести во Атина и Преспа против договорот

Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“, организаторите на протестите низ цела Грција за „одбрана на името Македонија“, преку социјалните мрежи и преку грчките медиуми најавува дека на денот кога Македонија и Грција ќе го потпишат договорот во Преспа, тие ќе одржат протест, а веројатно тоа ќе биде в сабота.

- Ако Ципрас се обиде да оди во Преспа, онаму каде што се светите останки на Павлос Мелас и на останатите Македономахи што ги дадоа нивните животи за слободата на татковината, соопштуваме дека ќе бидеме таму, десетици илјади за да не дозволиме да се потпише договорот, соопштуваат од „Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“ и ги повикуваат, преку социјалните мрежи, граѓаните да им се придружат, а пратениците да си дадат оставка од нивните пратенички места.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, по информацијата дека веројатно в петок, во грчкиот Парламент ќе се одржи расправа за постигнатиот договор, организаторите на протестите повикуваат на собир на атинскиот плоштад Ситагма, во исто време додека пратениците дискутираат за содржината на договорот. 

Се самоубиле со извик: Да живее слободна Македонија

На денешен ден во 1905 меѓу селата Куклица и Пендаќ, три илјадна турска војска и жандармерија ја опколила четата од 13 борци на македонскиот војвода Атанас Бабата (Атанас Димитров). Се развила жестока борба.

Кога ја привршиле муницијата борците ја изгореле архивата на четата, ги искршиле пушките и револверите, извикувајќи: „Да живее слободна Македонија“ и се самоубиле.

Атанас Бабата е еден од првите членови на ТМОРО (1897-1905). Работел во повеќе од 16 реони, а бил раководител на околу 40 борбени акции. За време на Илинденското востание од 1903 година дејствувал во Кратовско.

Атанас Бабата бил роден во село Санитово, Пазарџиско, во 1875 година.

На истиов ден, но во 1906 година, по една акција на четата на војводата Ѓорѓи Ацев кај селото Крапа, кај Македонски Брод, против една великосрпска платеничка чета, војводата бил ранет, а за да не биде заробен, се самоубил.

Тој е брат на познатите македонски војводи Мирче и Петар Ацев. Роден е во селото Ораовец, Прилепско, во 1883 или 1884 година.

Грција денеска ќе ги извести ЕУ и НАТО дека Македонија може да продолжи со интеграциите

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас ги подготвува писмата до ЕУ и НАТО. Писмата кои најави дека денес ќе ги потпише, а утре ќе ги испрати се потврда дека Грција нема да и го попречува патот на Македонија кој ЕУ и НАТО - по ратификацијата на договорот, пренесуваат грчките медиуми. Потписот на Коѕијас ќе значи дека Грција го исполнила својот дел од обврските кои ги имала со Договорот за името.

Но, дали Македонија ќе добие зелено светло, зависи само од земјите члени на ЕУ - истакна Коѕијас.

„Одбрав да ги потпишам на самитот во Брисел во недела, за во понеделник наутро да се достават до Европската унија и НАТО. Бев известен од другата страна за ратификацијата на Договорот во Собранието и врз основа на обврските и предусловите кои ги имам поставено, може да продолжат напред. Но за да има напредок „потребен е позитивен договор на Советот за општи работи, а таму постојат тешкотии“. Франција и Холандија се против во овој момент да се даде датум за почеток на преговори со ЕУ“ - вели Коѕијас

Писмо „адресирано“ до Брисел испрати министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска. Во него бара поддршка за Македонија да добие покана за членство во НАТО на Самитот во јули, со оглед на фактот дека Северноатланскиот совет веќе ја стави поканата на Македонија на дневен ред.

„Ви пишувам по постигнувањето на историскиот договор околу спорот за името со Грција. Оваа пречка за нашата евроатлантска интеграција е отстранета. Ја барам вашата поддршка за Македонија да добие покана за полноправно членство во НАТО на претстојниот Самит. Беше потребна храброст, лидерство и дипломатија за да се постигне оваа цел – од двете страни. Нашиот народ е обединет и недвосмислен во желбата да станеме дел од НАТО и ЕУ, со доследна поддршка од повеќе од 75 отсто од нашите граѓани“ - стои во писмото на Шекеринска.

Тврдите ставови на Франција дека Унијата се уште не е подготвена за нови членки, се обиде да ги омекне Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, кој побара од Франција да не го блокира пристапувањето на Македонија во НАТО и ЕУ, пишува во соопштението на Стејт департментот.

Свој став за европските и евроатлантски интеграции на Македонија изнесе и Владимир Чижов - руски дипломат во ЕУ. Тој истакна дека Русија не е против проширувањето на ЕУ, но влез во НАТО би било грешка со големи последици.

„Се разбира, нема да фрлиме нуклеарни бомби…Како што реков, секоја земја има право да носи одлуки и да прави сопствени грешки. Но, има грешки…Има грешки кои имаат последици” - вели Чижов.

Премиерот Зоран Заев пак, за српскиот весник „Политика“ изјави дека е оптимист дека ќе имаме успешен референдум и дека тоа би било успех и за граѓаните на Македонија.

До септември за кога се најавува спроведување на Референдум, останува прашањето, како ќе се изјаснат граѓаните и дали Заев и Ципрас ќе добијат „позитивна оценка“ за  постигнатиот договор за името.

Шекеринска со писмо до членките на НАТО: Барам поддршка Македонија да добие покана за членство

По постигнувањето на договорот со Грција, министерката за одбрана Радмила Шекеринска испрати писмо до министрите за одбрана на 29-те земји членки на НАТО, во кое од нив бара поддршка за Македонија, на Самитот на Алијансата во јули, да добие покана за членство во НАТО. Со дел од нив Шекеринска имаше и телефонски разговори во кои и беа пренесени честитки за постигнатиот договор и беше изразена поддршка за членството на Македонија во НАТО.

Во писмото до своите колеги во Алијансата, Шекеринска наведува: 

„Ви пишувам по постигнувањето на историскиот договор околу спорот за името со Грција. Оваа пречка за нашата евроатлантска интеграција е отстранета. Ја барам вашата поддршка за Македонија да добие покана за полноправно членство во НАТО на претстојниот Самит. Беше потребна храброст, лидерство и дипломатија за да се постигне оваа цел – од двете страни. Нашиот народ е обединет и недвосмислен во желбата да станеме дел од НАТО и ЕУ, со доследна поддршка од повеќе од 75% од нашите граѓани“, пишува министерката.

Со приемот на Македонија во НАТО ќе се консолидира демократијата во регионот, ќе се зајакне стабилноста и безбедноста во регионот и ќе биде поставен позитивен пример за Западниот Балкан – стои во писмото. Министерката потсетува дека Македонија направи крупен исчекор во согласност со препораките од Самитот на НАТО во Варшава во подобрувањето на добрососедските и меѓуетничките односи, во владеењето на правото, слободата на медиумите, кредибилните избори и независноста на судството. Работата на тие реформи ќе продолжи, наведува Шекеринска. Како пример за унапредување на добрососедските односи министерката го посочи надминувањето на разликите и партнерството со Бугарија и додаде: 

„Тој пристап беше повторен во решението на спорот со Грција, и убедени сме дека нашето партнерство со Атина следните години ќе се продлабочува“.

Како дополнителни аргументи за подготвеноста за членство во НАТО, во писмото Шекеринска ги наведе зголемениот буџет за одбраната и одлуката за негово понатамошно зголемување до 2% од БДП до 2024 година, завршувањето на Стратегискиот одбранбен преглед според НАТО стандардите, учеството на нашите војници во НАТО мисиите.

„Сега ни е потребна вашата поддршка повеќе од секогаш. Во согласност со одлуката на Самитот во Букурешт во 2008, сега откако е постигнато заеднички прифатливо решение на спорот за името, очекуваме покана за членство во НАТО“, пишува Шекеринска. 

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска телефонски разговараше со министерката за одбрана на Германија, Урсула Вон Дер Лејен, со италијанската министерка за одбрана, Елизабета Трента, и со романскиот колега, Михаи Виорел Фифор, кои и ја пренесоа поддршката за покана за Македонија на јулскиот Самит во Брисел, за членство во НАТО. Претходно, на почетокот на неделата, министерката имаше телефонски разговори со министрите за одбрана на Словенија, на Хрватска, на Бугарија и на Црна Гора кои и ја пренесоа истата порака.

Популарно