Запален автомобилот на пратеникот на СДСМ кој се сликаше со Заев и Ципрас во Преспа

Запален е автомобилот на пратеникот на СДСМ од Прилеп, Хари Локвенец. Инцидентот се случил откако беа објавени фотографиите од Преспа, од потпишувањето на договорот за името со Грција, на кое присуствуваше и тој.

Во телефонски разговор со Локвенец, тој изутринава не сакаше да го коментира настанот, упатувајќи на повеќе информации во билтенот на МВР.

Од МВР информираат дека случајот бил пријавен синоќа во 23.05 часот во СВР-Битола. Пратеникот Локвенец пријавил дека околу 23 часот непознат сторител го опожарил патничкото возило „мини купер“ со прилепски регистарски ознаки, сопственост на неговиот татко. Од екипа на Територијалната противпожарна единица Прилеп пожарот бил  изгаснат. Од полицијата информираат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Младиот кошаркар Андреј се фрлил од зграда

Дваесет и шест годишниот Андреј С., чие тело е пронајдено во 4 часот утрото меѓу понеделник и вторник, најверојатно извршил самоубиство.

Според првичните информации. Андреј се самоубил со скок од зграда во Јагодине, во која дошол работно. Полицијата се сомнева дека на тој потег се одлучил поради коцкарски долгови.

Неговото тело е пронајдено на улица, а полицијата прво се посомневала дека некој го удрил соп возило.

Меѓутоа, утврдени се повреди на главата и колковите, така што најверојатно станува збор за самоубиство, а во неговиот стан е најдено простувачко писмо.

Непосредно пред смртта на Фејсбук оставил морничав статус, со кој повикува затворање на сите обложувалници и казина.

Андреј се занимавал со кошарка и одбојка додека живеел во Краљево, а повремено работел и како одбојкарски тренер и држел часови за одбојка.

Ние не го убивме - виновна е метланта кутија на ЕВН!

Двајцата обвинети за убиството на Саздовски се изјаснија како невини, малолетничка ќе сведочи без присуство на јавност.

Бесим Беља и Скендер Демири двајцата обвинети за убиството на младиот Никола Саздовски, денеска во Кривичниот суд се изјаснија дека не се чувствуваат виновни за убиството, објави ТВ 21.

Во воведниот говор адвокатот на Беља истакнал дека немал никаква намера да го лиши од живот сега веќе починатиот, и истакна дека смртта настапила поради метална кутија на ЕВН која се наоѓала на постојката за автобуси.

Асир Исмаиловиќ, бранителот на Демири рече дека ќе докажат дека ваквото обвинение не е основано, бидејќи ако обвинетите му побарале лична карта и почнале да го тепаат, зошто Обвинителството не навело какви дејствија презел. Според него, не е споменато дали делото е извршено со умисла или кој е мотивот. Адвокатите посочија дека ќе докажат дека правната квалификација на делото е погрешна.

Медицинска сестра претепана на КАРИЛ

Медицинска сестра од Ургентинот центар вработена на КАРИЛ била претепана ноќеска по 2 часот, од роднина на пациент кој починал. Од ударите таа се здобила со тешки телесни повреди, а добила и закани по живот. Министерот за здравство, Венко Филипче, го осуди инцидентот и побара од МВР полицајци да обезбедуваат дел од клиниките.

„Министерството сочувствува со болката на блиските на пациентот, но осудува било какво насилство врз медицински персонал кој секојдневно се бори за животот на овие пациенти сместени на КАРИЛ, имајќи во предвид дека станува збор за пациенти кои се во сериозна и животозагрозувачка состојба“, соопштуваат од Министерството за здравство.

Министерот Венко Филипче вели дека насилството не е начин на кој треба да комуницираат лекар и пациент.

„Се сочувствуваме со состојбата на лицата кои претрпеле загуба, но го осудувам настанот и секој обид за насилство. Со министерот  за внатрешни работа Оливер Спасовски, сме во координација, со што многу скоро, ќе добиеме помош и заштита од полицијата“, изјави министерот Филипче.

Директорката на КАРИЛ, д-р Маја Мојсова, вели дека вакви инциденти често се случуваат. Според неа, роднините на пациентите не смеат правдата да ја земаат во свои раце. Мојсова вели дека никој не може да ја извршува својата работа ако добива закани, а влезната врата на КАРИЛ не е во функција поради насилните упади на дел од роднините на пациентите.

Министерот Оливер Спасовски уште ноќеска по 2 часот, кога се случил инцидентот, бил запознаен со истиот. Предлогот на министерство за здравство е да се воведе полициско обезбедување на клиниките за гинекологија, детски болести, заедно со КАРИЛ и Ургентинот центар.

Популарно