Град во рок од 20 минути покоси сѐ

Силно невреме проследено со град, кое ги погоди лозничките села Јелав, Стража и Доњи Добриќ во Србија ги уништи скоро сите насади, овштарници и ниви.

Според зборовите на мештаните, невремето кое се случи во неделата попладне траело 20 минути, но мештаните велат дека имало град каков не паметат, кој целосно ги уништил капините, пиперките, доматите и овошјето пренесува РТС.

Како што е наведено, Јелав нема противградна станица, туку селото го покриваат станиците од Стража и Доњи Добриќ, а стрелците на двете противградни станици испалиле по 4 ракети.

Денеска вистинска пролет: Температури над 20 степени!

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од 13 до 22 степени.

Во Скопје, слично време, сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе достигне до 17 степени.

До четврток ќе се задржи претежно сончево и релативно топло време. Во петок ќе преовладува облачно време со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Во сабота ќе има повремени слаби врнежи од снег и на некои пониски места. За време на викендот ќе дува засилен, а повремено и силен ветер од севроисточен правец што ќе предизвика значително опаѓање на температурата.

Сончев ден со пролетни температури

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од девет до 17 степени.

Во Скопје, слично време, сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус три, а дневната ќе достигне до 16 степени.

До четврток ќе се задржи претежно сончево и потопло време. Во петок се очекува зголемување на облачноста со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. В сабота ќе дува засилен северен ветер, наместа ќе има слабо провејување на снег. За време на викендот ќе има значително опаѓање на дневната температура.

Температурите одат до околу 20°C

Под влијание на невообичаено топла воздушна маса која продира од јужните географски широчини, во текот на новата недела ќе имаме стабилно, суво и сончево време, повремено со мала локална облачност, ќе дува и слаб ветер од променлив правец додека температурите на воздухот ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината.

Максималните дневни температури на воздухот во текот на новата недела ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени, во централните и во југоисточните предели температурите на воздухот се очекува да се искачат до околу 20 степени.

Опаѓање на истите се очекува веќе од петок кон крајот на денот и навечер а сето ова ќе биде проследено и со северен ветер како и со локални слаби врнежи од дожд и од снег.

Инаку како што веќе кажавме, целиот eвропски континент се наоѓа под оваа стабилна, сува и невообичаено топла воздушна маса, во северната половина од истиот се очекуваат температури повисоки од нормалните дури и за 15 степени.

Подготви: Славчо Попоски

Популарно