Град во рок од 20 минути покоси сѐ

Силно невреме проследено со град, кое ги погоди лозничките села Јелав, Стража и Доњи Добриќ во Србија ги уништи скоро сите насади, овштарници и ниви.

Според зборовите на мештаните, невремето кое се случи во неделата попладне траело 20 минути, но мештаните велат дека имало град каков не паметат, кој целосно ги уништил капините, пиперките, доматите и овошјето пренесува РТС.

Како што е наведено, Јелав нема противградна станица, туку селото го покриваат станиците од Стража и Доњи Добриќ, а стрелците на двете противградни станици испалиле по 4 ракети.

Жежок ден со 39 степени и УВ 9

Синоптичарите прогнозираат дека денеска во Македонија ќе биде сончево и топло. Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. УВ=9

Утринската температура ќе се движи од 12 до 21 степени, а дневната температура од 26 до 39 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло. Утринската температура ќе достигне до 18 степени, а дневната температура до 38 степени.

Од утре повторно период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали.

Се најавува силно невреме со грмежи: Исклучуваме се од струја, но што да правиме со мобилниот

За деновиве се најавува нов циклон и невреме со поинтензивни процеси низ Македонија, па затоа ви советуваме што да правите со уредите дома и кои задолжително треба да се исклучат.

Она што е познато е задолжително да ги исклучиме од струја електронските уреди како што се радиото, телевизорот, компјутерите, како и апаратите за домаќинство. Меѓутоа,што треба да се направи со мобилниот телефон?

Стручњаците се поделени околу тоа дали мобилните телефони привлекуваат молњи (громови), но сепак предупредуваат дека кога има невреме треба да се исклучат.

– Голем ризик е до себе да се држи вклучен мобилен телефон, бидејќитој е извор на електромагнетни бранови кои создаваат пат за атмосферскиот електрицитет. Кога грми опасен е секој спроводник во кој се наоѓа метал. Дури поставените изолации се често безпомошни, бидејќи громовите ги премостуваат – вели за српски „Блиц“, Млаѓан Ќуриќ, професор од српскиот Институт за метеорологија.

Други стручњаци ,сметаат дека не е опасен самиот мобилен телефон, чие зрачење е зголемено единствено при неговото вклучување или гасење, и дека поопасно е местото на кое човекот се наоѓа. Тој директно е изложен на опасност ако стои на отворено и ако ја претставува највисоката и најистакнатата точка во околината.

Вонредна временска прогноза: Ако одите за Грција викендов - ова мора да го знаете

Доколку планирате овој викенд да одите некаде на одмор ви ја препорачуваме соседна Грција каде овој викенд ќе владее навистина вистинско лето со тропски температури на воздухот кој на некои места ќе се искачат дури и до околу 43°C.

Времето ќе биде прекрасно, сончево без никаква нестабилност, врнежи или невреме.

Ќе дува умерен, повремено засилен, на морските места повремено силен ветер од променлив правец но се работи за топол ветер.

Почитувани оваа шанса не смеете да ја испуштете, спремајте се и тргнувајте за соседна Грција и уживајте во вистинското пеколно лето кое ќе владее таму.

За подетални информации следете го фејсбук профилот на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Популарно