Три дечиња изгореа во пожар

Страшна трагедија попладнево го потресе Велес. Според сознанијата на ТВ 24, во пожар кој избил нешто пред 17 часот изгореа три дечиња на една, две и петгодишна возраст. 

Според првичните информации, куќата во која се случил пожарот се наоѓа на непристапен терен во Велес. Куќата е дива градба, најверојатно се работи за социјално загрозено семејство.

Се очекуваат детали.

Скопјанец преживеа хорор за 900 денари

Во 22.25 часот вработен во Градска општа болница "Св. Наум Охридски", телефонски пријавил дека бил донесен А.М. кој од страна на непознато лице бил повреден.

Во извршен разговор 47-годишниот А.М. од Скопје пријавил дека околу 19.15 часот на булевар "АВНОЈ" додека управувал такси возило и во него се превезувале три лица со употреба на физичка сила му одзеле 920 денари и го напуштиле местото на настанот.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицата.

Драгутин ја фатил сопругата како има секс со друг и ја грабнал секирата

Телото на човек убиен со секира и врзани раце и нозе беше пронајден во куќа во Дивос кај Сремска Митровица, пишуваат српските медиуми.

Според најновите информации, полицијата го уапсила Драгутин М. (30) од селото Бингуле, кој го признал убиството. Осомничениот наводно го убил човекот откако го фатил како има секс со неговата невенчана сопруга, Светлана Ј. (39).

Жителите на селото велат  жената често ја гледале со различни партнери, како и дека била жртва на насилство од еден од нив .

Во селото има голем број полициски возила, како и припадници на полицијата, кои спроведуваат истрага. Се утврдуваат сите околности на случајот како и идентитетот на убиениот.

Кучиња му го изеле лицето на Жарко во сопствениот дом

Шеесет и седум годишниот Жарко Ж. од Српска Црња го изеле кучињата со кои живеел несреќниот човек, во неговата трошна куќа полна со отпад на периферијата од ова село, на самата српско-романска граница. Не е познато дали го растргнале додека бил жив или починал, па после му ја изеле утробата и лицето.

Александар Ѓурин, првиот сосед на Жарко, вели дека тој и уште еден сосед се посомневале дека нешто се случува, бидејќи велосипедот на Жарко со денови бил потпрен на капијата.

-Оние кои го виделе безживотното тело велат дека сцената била како од најстрашниот хорор филм. Велат дека глетката која ја виделе ќе ги прогонува целиот живот. Кучињата со кои живеел во соба го изеле. Пред неколку години од двор му земаа 16 кучиња, а сега имаше многу повеќе. Сите беа неухранети. Мојот сосед Жарко вака живееше 20 години, иако во селото има и постар брат. Да не го пронајдевме на време, веројатно цел би го изеле. Ќе останеа само коските - кажал Александар, кој додал дека во селото не се памети ваква трагедија.

Популарно