Дарко Тасев: Знаевме за проблемите во кои западна Влатко, но мислевме дека е само лоша епизода

Повеќе сум лут, отколку тажен. Пред една недела ми прати песни од Белград. Се подготвувавме за снимање, вели за „Женски Магазин“ познатиот музичар и еден од најблиските соработници на починатиот пејач

Раскажуваат познатиот автор и музичар Дарко Тасев и неговата сопруга, новинарка и активистка во здружението „Борка“, Марија Тасев. Пејачот на „Морал“’ беше нивен семеен пријател. Дарко е автор на аранжманот на првата песна на Илиевски, „Уште си ми ти“, заедно настапуваа, потпиша многу негови хитовски рефрени, а токму тој беше активно вклучен и во создавањето на новиот материјал со кој Влатче требаше да се врати на сцената на голема врата.

-Шокирани сме. Повеќе сум лут, отколку тажен. Пред една недела ми прати слики и песни од Белград. Линкови од Били Ајдол и од „Бон Џови“. Имаше сериозни планови врзани за музиката. Сакаше да се врати со препознатливиот урбан звук, беше уморен со песните да и се додворува на публиката. Последен пат го видов завчера случајно на улица. Изгледаше нормално. Влатче ни беше втор син, го чекавме денес на палачинки – ни раскажа Дарко.

Тој нагласува дека бил професионалец во работата, човек со неверојатна харизма, омилен лик од естрадата на неговиот син Тео.

-Играа видеоигри, со син ми беа неверојатен тандем – дополнува тој.

За немилиот настан утрово со неверување дознала и сопругата на Дарко, Марија. Биле договорени токму денес да им помине на гости.

-Го чекавме да заѕвони, јас веќе како по традиција се подготвував палачинки да вртам. Се слyшнавме пред два дена, ќе остане тајна за што зборувавме. Тео го чека неговиот постар откачен брат. Бони, нашето куче, цел ден чека пред врата и тој плаче како да знае.. Пиевме пиво за ручек и кроемве планови кога да одиме на ќебапи во Вршац. Неговите најголеми љубови ги носеше кај нас дома, сакаше да биде сигурен дека ја бендисал вистинската. Душа од човек, убавец наш. Знаевме за проблемите во кој западна, но бевме убедени дека е тоа само една лоша епизода- ни изјави Марија.

Трагично: Погледнете како "црната принцеза" на југословенскиот рок почина сама

Маргита Стефановиќ Маги беше клавијатуристка на групата "ЕКВ" која до ден-денес претставува икона на југословенската рок музика.

Таа со текот на времето ја стекна титулата на "црна принцеза" на новиот рок бран, а подоцна нејзината титула се претвори и во црна судбина бидејќи останала сама, заборавена и отфрлена од сите.  

Родена е како единствено дете, а татко ѝ бил театарски и ТВ режисер - Славољуб Стефановиќ - Раваси. Маргита завршила музичко училиште и беше една од најталентираните пијанистки на овие простори. Ѝ нуделе школување на московскиот конзерваториум, но таа ја одбила понудата и подоцна запишала архитектура. Се зборува дека со нејзината убавина и харизма привлекувала внимание каде и да се појавела.

Меѓутоа, нејзиниот живот и иднина го сменила средбата со Милан Младеновиќ во 1982 година во Белград. Маги со својата појава и талент го воодушевила Младеновиќ кој веднаш ѝ понудил место во бендот кој најпрво се нарекувал "Катарина II", а потоа и "Екатерина Велика".

Маги во тоа време работела многу - таа продуцирала, па дури и глумела. Била една од најприсутните личности во белградското боемско-културно друштво. Имала големо влијание врз музиката на "ЕКВ" и до денес претставува синоним за оваа група.

Иако професионално била успешна, Маги се борела со своите внатрешни демони. Таа била зависник од тешки дроги, а нејзината состојба ескалирала откако починал нејзиниот татко.

Пробала да се избори со демоните и да го спаси својот живот, но ја изгубила битката. Стефановиќ продала се' што имала, со надеж дека ќе го промени својот живот, но не успеала во тоа. Пред крајот на животот, таа се преселила во гаража во предградието на Белград каде живеела осамена и напуштена од сите.

Набрзо станала бездомник и завршила во белградското прифатилиште за бездомници. Починала на 18-ти септември 2002 година, а зад неа не останало ништо материјално, но засекогаш ќе остане музичкото наследство кое никогаш нема да биде заборавено.

Нејзиниот живот и денес предизвикува многу полемики - додека едни ја нарекуваат една од најголемите уметници од овие простори, други велат дека таа била само зависничка која на крајот успеала да си го уништи својот живот.

ПМГ Рекордингс слави 20 години постоење

На 6 октомври 2018, во Младинскиот културен центар со почеток од 20 часот, ќе се одржи осмото издание на ПМГ Рекордингс Фестивал – Сонична младост, кој оваа година ќе помине во знакот на јубилејните 20 години од основањето и успешната работа на независната издавачка куќа „ПМГ Рекордингс“.

Како и во претходните седум изданија, посетени од околу 15 000 посетители, најзначајниот аспект на овој фестивал останува прославувањето и широката афирмација на македонската современа музика, која е основан двигател и „жив“ фактор на културната сцена во новиот век.  

Во тој правец, длабоко верувајќи во сериозната потреба за музичко издаваштво, издавачката куќа „ПМГ Рекордингс“ со особен ентузијазам, од 1998 до денеска има издадено импозантни 160 изданија проследени со концертни промоции, а беше и останува дел од безброј концерти, забави, фестивали, театарски претстави, радиодрами, изложби и други културолошки случувања во Македонија. Како круна на долгогодишната и неуморна работа на оваа дискографска куќа, ПМГ Рекордингс Фестивал – Сонична младост ќе биде реализиран на три подиуми за танц, од кои два со електронска музика и еден со бендови во живо.

На фестивалот ќе настапат голем број звучни музички имиња како што се миленикот на македонската клупска публика - познатиот британски диџеј Terry Francis, стариот добар пријател на скопските клабери - Диџеј Лале, Мирко Попов, Нино Наумов, Душко Јаневски, Galatheia, Виолета Качакова, Роботек, Boxitron, ПМГ Колектив, Сетстат, Дупер, Свемирко и Local Blue. Oсмото издание на целовечерниот ПМГ Рекордингс Фестивал – Сонична младост во МКЦ е поддржано од „Златен Даб“, а организаторите најавуваат врвно визуелно доживување како важен елемент на предвидените музички перформанси.

Влезот за настанот ќе биде бесплатен.

ВИДЕО: Заев рецитира во рап песна

Откако најпрво му изрецитира песна на својот колега Слтакар, Bizzy во дует со Bugzy во новиот сингл го вметна и Заев.

Како што можете да слушнете на видеото, во песната повеќе пати има извадоци од говори на премиерот Зоран Заев:

Популарно