Саше Политико: Драги КОМИТИ, вие го убивте малиот Саздо!

Саше Политико на својот портал, Мактел.мк, им порача на членовите на навивачката група Комити, дека тие го убиле својот другар, Никола Саздовски. Смртта на момчето, кое вчера почина по нападот од тројца членови на навивачката група Шверцери и за кое истиот Саше пишуваше дека е измислен настан, сега новинарот се обиде да ја сврти кон најверните на Вардар.

Многу лутина и бес кон мене денеска, затоа што по грешка објавив сторија дека Саздо не е тешко повреден, добив таква дојава од луѓе и за тоа се извинив. За жал згрешив. Во новинарството се случуваат грешки, и за јас за тоа се извинив.

Но, кога веќе ја отвораме темата смрт на Саздо од Автокоманда, ајде да дебатираме, кој го уби и кој е виновен за неговата смрт?

Дали го убив јас или помогнав да биде убиен? Или тоа го направија самите КОМИТИ а и сите оние кои сега плачат најсилно по неговата смрт?

Кој ширеше национализам и омраза кон Албанците? Кој пееше СМРТ ЗА ШИПТАРИ? Кој пееше МРТОВ ШИПТАР, ДОБАР ШИПТАР?

Што мислите, тие песни, таа омраза, што ќе предизвика, љубов или омраза?“

Пишува Политико во својот текст, во кој освен во Комити, вината ја наоша и во Миленко Неделковски, Трендо, ВМРО ДПМНЕ, Курир, Јанко Илкковски. 

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА

Села бара оставка од Заев!

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села побара премиерот Заев да поднесе оставка и веднаш да се формира експерстка влада, по бегството на експремиерот Никола Груевски.

Села побара одговорност и од сите засегнати институции, а од Основното јавно обвинителство побара да отвори постапка за сите за кои имаат сознанијa дека го организирале и му помогнале на Груевски да избега од државата.

-Бараме Заев и Владата да поднесат оставка. Одма да се формира експертска влада која ќе се фокусира на реформи во судството, да одговраат сите судии за скандалите на кои сме сведоци, рече Села на денешната пресконференција.

Села побара и предвремени парламентарни избори кои би се органзирале заедно со претседателските.

Што ќе биде побарано од Груевски во Унгарија како поткрепа на неговото барање?

На сајтот на унгарската служба за имиграција, стои дека барателот за азил ќе биде интервјуиран за време на постапката со помош на преведувач. За време на интервјуто од Груевски ќе се бара да изложи детали за причините за бегство, околностите за пристигнување во Унгарија и да презентира било какви докази за поткрепа на неговото барање. Во постапката за азил, унгарските служби можат да донесат одлука да му доделат статус на бегалец или да ја прекинат постапкат, пренесува Канал 5 телевизија.

Во постапката за азил може да се донесе одлука за: Доделување статус на бегалец, доделување на супсидијарна заштита, доделување на привремена заштита, со што на барателот на азил му се овозможува привремено да остане во Унгарија, одбивање на апликацијата во целост, прекинување на постаката.

Доколку пријавата за азил биде одбиена, подносителот нема право за престој во Унгарија и според унгарските закони ќе биде протеран. Доколку пак добие меѓународна заштита односно статус на бегалец, ќе му се даде право на престој во Унгарија. Тамошните органи доколку одлучат можат и да ја забрзаат постапката и во рок од 15 дена да одлучат за барањето на апликантот. Експертите велат дека додека трае постапката за азил, екс премиерот не може да биде екстрадиран во земјава.

Груевски до унгарските служби треба во дадениот рок да испорача докази за неговото барање и зошто бара азил во Унгарија, вели Буџаковски. Доколку тој добие азил во Унгарија, во тој случај можно е да се бара трансфер на казнената постапка од Македонија во Унгарија.

Екс премиерот Груевски вчера по неколку дневна неизвесност на социјалните мрежи објави дека е во Унгарија, каде побарал азил бидејќи стравувал за својот живот. По него е распишана меѓународна потерница за издржување на 2 годишна казна затвор за случајот Тенк, која додека трае процедурата за азил е без правна важност.

(ВИДЕО) Катица Јанева се збуни: Никола Груевски не е политичар

Гостинка во емисијата беше специјалната обвинителка Катица Јанева, која го водеше обвинителскиот тим за случајот „Тенк“, во кој експремиерот Никола Груевски беше осуден на 2 години затвор.

Наместо да отиде во затворот во Шутка да ја излежува казната, осудениот во „Тенк“ вчера на јавноста преку фејсбук и соопшти дека побегнал во Унгарија од која бара политички азил.

Запрашана за коментар околу барањето за политички азил во Унгарија, Јанева даде “генијален“ одговор. Според неа, Груевски не може да бара политички азил, затоа што не е политичар!

-Па тоа не е политичар. Мислам дека е јасно дека господинот Груевски не е политичар, тој не е на висока функција, тој слободно се движеше низ Република Македонија. Дури и комуницираше со новинари и сите институции на нормален начин… – рече Јанева.

На ова интервенираше новинарката Гордана Дувњак, која на Јанева и рече„Велите не е политичар, тој можеби не е политичар на функција но сеуште е претседател на политичка партија.“

-Но тоа не значи дека е политичар! – триумфално поентираше специјалната обвинителка, по што новинарката Дувњак, за да ја извади Јанева од очигледните елементарни непознавања, одлучи да ја смени темата.

Дефиницијата за тоа што е политичар:

-Политичар е човек кој е инволвиран во политика, особено како избран на функција на непосредни избори. – пишува „Оксфорд“ во својот речник.

Популарно