ФОТО: Родители ја објавија оваа фотографија како предупредување, по смртта на својата ќерка

Семејството на Шакира Пелов (15), девојката која почина од конзумирање наркотици, одлучи јавно да ја сподели нејзината последна фотографија која е направена додека тинејџерката лежела во болничкиот кревет и се борела за живот.

Нејзината борба почна во петокот кога паднала во несвест во еден парк во Корнвел по што неколку пати и застана срцето, а и откажаа и сите органи.

Партнерот на нејзината мајка Рита Хол, Ли Бучер, одлучи да ја слика Шарлот и бил убеден дека девојчето ќе преживее, но таа сепак починала неколку часа подоцна. Хол и Бучер одлучија сликата јавно да ја споделат како јасно предупредување до другите да бидат претпазлици за опасноста која се заканува од конзумирањето наркотици.

- Тоа е најужасната фотографија и дискутиравле дали да ја објавиме. Сепак, сакавме да и порачаме на тинејџерите дека тоа ќе им се случи доколку продолжат да земаат наркотици. Нашата Шакира нема да се врати. Ова беше нејзиниот живот и сега е завршен, а тоа лесно може да им се случи на сите. Ова е шокантна фотографија, но искрено верував дека ќе успее да преживее. Ја сликав со намера подоцна да и ја покажам. Не ни помислував дека тоа може да биде и полошо, но сега ни се случи таа тажна ситуација. Сакавме фотографијата да стои како предупредување во нејзина чест и сеќавање, сакаме да им помогнеме на другите. Овие наркотици не се насочени кон забава, тие убиваат луѓе. Апелираме до сите кои имаат такви таблети да ги предадат во полицијата и да кажат од каде ги набавиле. Не е поткажување или вртење грб зошто тие не го продаваат тоа што го тврдат. Ова е за спасување животи. Сакаме да го свртиме вниманието. Ако можеме да спасиме барем еден живот, ќе биде вредно, рече Бучер.

Шакира во петокот на 6. јули излезе да се забавува со пријателите пред да отиде во паркот. Се верува дека тинејџерите зеле сини таблети на кои пишувало „Дупло“ како познатиот бренд. Набрзо семејството на Шакира е известено дека четворица тинејџери паднале во безсбест и веднаш побрзале во болница, пишува Дејли мејл.

ВИДЕО: Македонци го киднапирале своето бебе од болница во Франција

Родители од Македонија се осомничени дека го киднапирале нивното 13-месечно бебе од болница во францускиот град Мец.

Детето се лекувало цели два месеца но се уште му е потребна постојана грижа и прекин на лекувањето би имал сериозни последици врз здравјето на детето.

По настанот што се случил пред шест дена, била алармирана полицијата, а случајот се води како киднапирање бидејќи на безбедносните камери се гледа как мајката и таткото бегаат по ходниците со девојчето во раце и влегуваат во автомобил.

Покрената е потера, но трагата на возилото му се губи на границата со Германија, каде најверојатно побегнало семејството, дознава „Канал 5“.

Британски екперти: Земјата има 2 дена да се подготви

Експертите велат дека во Сончевата атомосфера се отворила дупка која овозможува сноп од радиоактивни честички да тргнат кон Земјата.

Британската Национална управа за океани и атмосфера (НООА) рекла дека очекува бурата да стигне во сабота, 22. септември. Велат дека бурата може да предизвика северно и јужно светло кога ќе стигне, додека НООА оваа бура ја класифицира како Г-З или „малолетна“.

НООА експертите велат дека геомагнетната бура од Г1 класа е можно да се случи на 22. септември кога соларниот ветер ќе удри во земјиното магнетно поле. Магнетната бура претставува привремено пореметување кое е предизвикано со бранови од сончев ветер од магетосферата на Земјата. Тие спаѓаат во пет категории - Г1, Г2, Г3, Г4 и Г5 и додека Г1 се смета за мала бура, за Г5 се наведува дека може да предизвика страшни последици врз Земјата. Се верува дека сончевите бури се едни од најголемите бури во човештвото. Тие може да предизвикаат огромни проблеми во напојувањето - предизвикуваат прекини кои може да бидат фатални.

ТРАГЕДИЈА: Младен и Александар заедно отидоа во Америка на печалба

Двете момчиња од Краљево, како и уште едно лице, загинаа во тешка сообраќајна несреќа која се случила во Илиноис, а нивните пријатели собираат пар за да ги погребаат во татковината.

Триесет и две годишниот Младен Петровиќ и 31-годишниот Александар Саковски од Крааљево, како и уште лице, загинаа завчера, кога автопат се судрија два камиони.

Како што пренесуваат американските медиуми, до сообраќајка дошло кога возачот на камионот изгубил контрола, ја пробил банкината и преминал на друга трака и директносе судрил со друг камион. Меѓутоа, американските истражувачи кои работат на несреќата, до денес не објавиле точна причина.

Братот на настраданиот Младен, Никола Петровиќ рекол дека од пријателите дознале за трагедијата во Америка.

-Не знаеме ние како се случила несреќата. Младен и Александар отишле заено пред две ипол години, возеа камион заедно, а мојот брат беше возач и овде. Слушнавме дека ни се потребни многу париза да го пренесеме телото, не знаеме кога ќе го погребаме, а акцијата за собирање пари е во тек - рекол очајниот брат.

На сајтот на кој се собираат пари наведено е дека цената на транспортот на посмртните останки од САД во Србија изнесува 100.000 долари.

Популарно