(ФОТО) Манекенката објави фотографија на која покажува како изгледа мајчинството, но тоа не им се допадна на сите

Манекенката Криси Тиген често отворено зборува за тоа колку многу го поддржува јавното доење, а овој пат таа поддршка ја докажа и со фотографија.

32 годишната манекенка го роди и второто дете, синот Мајлс Теодор, па сега многу често објавува фотографии каде го дои своето дете. 

"Луна ме присилува да ја дојам и нејзината кукла, па сега изгледа имам близнаци", истакна манекенката.

 

Luna making me feed her babydoll so I guess I have twins now

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

Сепак, имаше и такви кои сметаат дека оваа фотографија не е соодветна за социјалните мрежи.

"Не значи дека ако тоа е нормално, дека целиот свет сака да го погледне. Избриши ги сите твои фотографии на кои доиш", напишала една жена.

 

Bahahahahaha

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

Инаку, Криси отворено сподели што ѝ се случуваше во текот на двете бремености, па неодамна раскажа како постпородилниот период со синот ѝ бил многу полесен во споредба со оној кога се породила со ќерката Луна.

Истакна дека во текот на двете бремености добила стрии, па докажала дека супермоделите не се имуни на нив.

 

she does not care

A post shared by chrissy teigen (@chrissyteigen) on

Зошто треба да го посетите Охрид наместо Дубровник?

Електронското издание на српски „Дневник“ објави статија со наслов„Не одете во Дубровник, одете во Охрид“ пренесувајќи ја анализата на интернационалниот туристички портал (The Discoverer).

The Discoverer креирал листа на пет популарни дестинации што треба да се избегнуваат поради метежот и негативниот став кон туристите. Притоа препорачал и алтернативни места за посета.

Според The Discoverer, наместо во Дубровник, туристите треба да одат во Охрид.

– Наместо да се обидувате да биде среќникот што ќе добие билет за разгледување на дубровничките локации, посетете го прекрасниот град Охрид во блиската Македонија. Изобилува со шарм, од ресторани на езеро до древни цркви и манастири кои како да се наоѓаат на секој агол. Сместен на најстарото езеро во Европа, градот има богата историја која ќе ве воодушеви, посебно зашто можете да учќивате без метеж, наведува патеписецот на The Discoverer Џулија Хамонд.

Според неа, посетата на старото историско јадро на Дубровник е врвно доживување на кој било одмор, но метежот во тесните улички и премини не придонесува за квалитетот на тоа искуство. Пренатрупаноста ја дополнуваат крузерите кои истоваруваат голем број патници и го зголемуваат бројот на луѓе во градот на неколку часа, а кога на тоа ќе се надоврзе и фактот дека Дубровник е се по познат и по смешно популарната серија „Играта на престоли“, настанува проблем од епски размери.

На прво место на негативната листа на The Discoverer е Барселона на чие место се препорачува посета на Екстремадура. Втора е Маја Беј на Тајланду која треба да се замени со Кох Муку. Следува Галапагос за кој како алтернатива е понудена Исла Магдалена во Чиле, додека на крај се сугерира избегнување на Мачу Пикчу во Перу и посета на древниот локалитет во близина Морај.

Свекрва со порака до својата снаа: Не заборавај, еден ден и твојот син ќе порасне и ти ќе бидеш на мое место

-Видов многу совети за свекрви, во кои се зборува што смеат, а што не, само да не ја изнервира снаата. Јас се трудам. Но, ако навистина сакаш да се согласуваме, еве ти неколку правила кои треба да ги следиш, на ваков духовит начин една свекрва пишува писмо, упатено до сопствената снаа.

Ако не сметаш дека не сум добредојдена во секој момент, тогаш тоа и немој да ми го кажуваш, па тогаш да се жалиш по Фејсбук како постојано висам кај  тебе и го ставам носот таму каде што не треба. Ако не мислиш секогаш, тогаш повлечи ја рачната пред тоа да го кажеш.

Извини ако не сум сфатила дека порано треба да закажувам термин за да си ги видам внуците. Ако нас тоа ќе ни даде мир, тогаш и така ќе биде. Сфаќам дека доаѓањето без најава е непристоен, но јави ми се кога ти вртам. Не сум некој кој ќе ти прави анкета. Јас сум мајка на твојот сопруг, баба на твоите деца, па најмалку што можеш да сториш е да ми се јавиш кога ќе ти вртам.

Ги обожавам внуците, но не сум 24/7 на располагање. Иако ти не го мислиш тоа, но и јас имам свој живот. Ако сакаш да ги сочувам децата, ќе го сторам тоа од време на време и тоа со полно срце. Но, ќе мораш на време да ме замолиш за да си го организирам времето. Ако сакаш да го почитувам твоето време и простор, истото го сакам и јас за возврат. Но, ветувам дека ќе ти се јавам кога ќе ми вртиш, а не како тебе!

Однесувај се како возрасна личност и не ме озборувај зад грб. Сигурна сум дека моето дете, твојот сопруг не сака да биде помеѓу нас двете. Ако имаш проблем со мене, зборувај со мене, а не со него, а потоа тој да биде посредник.

Пасивната агресија е само агресија и е непријана. Немој да ми зборуваш дека куќата ми е чиста и веднаш отровно да додаваш дека ти сепак сакаш да поминуваш време со своето дете, а не со метла во рака. Ти имаш мали деца, моите пораснаа. Ако мојата куќа е средена, не значи ја те критикувам тебе, ако има играчки на секоја страна.

Немој да ми купуваш облека и украси, ако знаеш дека тие не ми одговараат на мојот стил или пак на мојот ентериер во домот.

Јас одлучувам како ќе си ги трошам сопствените пари. Ако сакам да ги затрупам внуците со подароци, тоа е затоа што можам, што сакам и што тие ми се драги.

Сакам мојот син да биде среќен и да има среќен брак, но имам една веста за тебе: Јас сум мајка и секогаш ќе бидам мајка. Ако бил што ве раздели вас, јас до крајот на животот ќе бидам мајка и секогаш тука за него. Еден ден и твоите деца ќе пораснат, па ќе го сфатиш тоа.

Сфати ли колку сум јас прекрасна мајка? Толку прекрасна, која што го воспита мажот за кој ти се омажи и со кој имаш деца. Можеби не сум во тренд, не читам книги за воспитување на деца и можеби не сум дорасната за твоите стандарди, но сепак јас направив од него да стане еден добар човек. Не мораш да реагираш секогаш кога ќе отворам уста. Извини, ако давам совети, кои не си ги побарала, но јас има години зад себе и искуство, малку повеќе од тебе. Можеби треба понекогаш да ги слушаш.

Знам дека не ми веруваш, но, не пробувам да те контролирам или осудувам. Не. Ок, можеби малку те осудувам. Тоа е посилно од мене, иако се трудам за тоа. Само сакам мојот син и моите внуци да имаат среќен и добар живот. Тој е твој сопруг, но се уште е нечиј син, брат, вујко и татко. Мораш да го делиш, без разлика дали го сакаш тоа или не. Биди дарежлива во тоа, бидејќи и јас сум. Ти изгледа ли сето ова изводливо? Се надевам дека да. Еве, ќе ви ги чувам децата за викенд за да можете да имате повеќе време за себе. Само вети ми дека нема да ме озборуваш цело време зад грб.

Писмо на мајка која ги загубила двете деца во пожарот: Прегрнувајте ги децата секој ден!

Трогателно писмо на жителка на местото Мати во Атина ја потресе јавноста. Таа во пожарот ги загубила нејзините две деца, 13-годишната Евита и 11-годишниот Андреас и сопругот Григориос.

Тие скокнале од карпа висока 15 метри во морето во обид да се спасат, но за жал не преживеале – во водата наишле на карпи. Грчките медиуми пишуваат дека Евита била шампион во велосипедизам и била една од најголемите таленти во овој спорт.

Новинарот Бабис Папапанајоту, близок пријател на семејтвото Фитрос, на порталот „Скаи њуз“ објавил дел од трогателното писмо на мајката која во пожарот изгубила сè.

-Се обидувам да бидам како моето девојче. Таа постојано беше силна и го докажуваше тоа на многу начини. Знам дека Григориос напаравил сè што можел за да ги спаси. Тоа што не успеал е Божја волја. Го слушам слаткиот глас на Андреас: ‘Се плашам, многу сум загрижен, но не треба да доаѓаш тука мамо. Не сакам да дојдеш, сè е затворено, нема да успееш’. Се обидов да стигнам до нив, четири часа се обидував да им се приближам, но не можев. Немам зборови. Изгубив сè. Прегрнувајте ги децата секој ден, напишала таа во писмото.

Популарно