Се повеќе млади луѓе во Македонија се дрогираат - од розовата таблета „редбул“ во соседството четворица починаа за еден месец

Се стравува дека овие таблета се лесно достапни и на нашиот пазар. Има ли државата систем да спречи ширење и кај нас? Статистките поразителни: Се повеќе млади луѓе во Македонија се дрогираат...

За еден месец починаа четворица млади луѓе од Србија од предозираност со новата смртоносна екстази розова таблета „редбул“, која од неодамна се појави кај нашиот северен сосед. Овој тип таблети пристигнале во Србија од лаборатории за синтетички дроги во Кина, а само една доза е пет пати посилна од претходно откриените видови на овој наркотик.

Според фармаколозите, единечна доза од оваа дрога може да предизвика кома, а потоа смрт. бидејќи содржи исклучително големи количества екстази.

Српските медиуми објавија дека на 5 јули  во Белград од предозираност со екстази (МДМА) починала 21-годишна девојка, четврта жртва за само еден месец во Србија. Само неколку дена претходно од предозираност починал нејзиниот 17-годишен другар. Девојката вечерта на својот фејсбук-профил споделила песна и статус „ајде на журка, да гори вечерва“. Првичните резултати од истрагата биле дека девојката зела екстази и починала по само неколку минути откако ѝ се слошило.

Екстази-апчињата се најпопуларни и најдостапни меѓу младите луѓе, а цената во Србија изнесува од 500 динари за таблета.

Како што пишуваат српските медиуми, цената на психотропните супстанции во Србија никогаш не била пониска, а уште поевтини се во помалите места. За младите луѓе што се вработени ова не претставува речиси никаков трошок, но екстазите може да си ги дозволат и средошколците, а за жал и основците.

Дополнителен проблем е што таблетата се прави многу лесно, па секој може да ја произведува. „Нема да се изненадам ако се открие дека и во Белград има стотина мали лаборатории за производство на синтетички дроги“, вели соговорник за српските медиуми.

Најчесто овие таблети се прават во вид на лого на некои од познатите брендови. Дури и половина од оваа таблета може да биде фатална ако се консумира со алкохол или заедно со друга дрога. Некои таблети имаат дури 300 мг МДМА, односно три пати повеќе од безбедносната доза.

Новата дрога е многу опасна, а истовремено и многу популарна меѓу младите бидејќи има пролонгиран ефект. Нејзините ефекти траат до осум часа. Клиничките испитувања покажале дека дозите од 75 мг активна супстанција МДМА пронајдени во обично екстази не се смртоносни. Сепак, ова не може да се каже за новооткриените таблети што ја поплавија Србија.

Најмногу ги има по клубовите, каде што може да се купи една таблета за 10 евра. Оние што немале претходно искуство со дрогата по една доза паѓаат во транс, се тресат, имаат напади што наликуваат на епилептични, по што настанува кома и смрт! Од друга страна, оние што употребуваат синтетички дроги веќе некое време го избегнуваат „редбул“ или земаат помалку дози- половина или една четвртина од таблетата.

ВИДЕО: Бездомник се прослави кога на жена ѝ дал пари, но сега се дозна суровата вистина

Бездомникот од Филаделфија, Џони Бобит Помладиот, минатата година го привлекол вниманието на јавноста кога последните 20 долари и ги дал на една жена. И покрај приказната која го воодушевила светот, сега се открила вистинската приказна.

Кејт Меклур останала без гориво таа вечер и не знаела што да прави и каде да се јави.

Џони и купил кантичка со бензин и се погрижил безбедно да стигне дома. Таа за возврат започнала со собирање на пари за Бобит на платформата “GoFundMe” и собрала околу 400.000 долари. Тој така можел да започне нов живот.

Меѓутоа, сега се открило што се крие зад оваа “топла човечка приказна”.

Џони, Кејт и нејзиното момче се договориле како заедно да соберат пари. Ја исмислиле приказната како Кејт била во проблеми таа вечер и започнале кампања за собирање на пари, но не успеале баш да ги ускладат приказните. Сите тројца се уапсени и ги очекува обвинение за кражба и измама. Утврдено е дека тие се познавале најмалку еден месец пред нивната приказна да заврши во медиумите.

Исто така, во август оваа година, Бобит се пожалил дека парот ги измамил. Тогаш тврдел дека тие собирале пари за него, но дека тој немал пристап до парите и дека добил само мал дел. Кејт рекла дека ќе му ги исплати парите кога ќе се откаже од дрога и ќе се доведе во ред.

Веќе тогаш нивните тврдења почнале да звучат сомнително, па се вмешале и властите во Филаделфија. Тројцата не можеле да одговорат на многу од прашањата од сограѓаните кои донирале пари, па нивната приказна се срушила како кула од карти.

ВИДЕО: Кражба во скопски ГТЦ уловена на камера

Kупувачка која посетила продавница за чевли во скопски ГТЦ останала брз својот новчаник и мобилен телефон откако била ограбена од непозната жена. 

– За да не се случи на некој друг! Дали некој ја препознава особата? Денеска во ГТЦ во 11 чсот во дуќан за чевли, таа влегува и краде мобилен и новчаник и ги става под нејзината јакна. Случајот е пријавен во МВР, но секоја информација е добредојдена, пишува оштетената на Фејсбук.

Казната го стигна денес: „Сопругот со секира ми ги отсече двете раце“

Денеска почна судењето на сопругот на Маргарита Грачева, кој со секира и ги отсекол двете раце.

Страшниот настан се случил во јануари 2017, кога сопругот ја одвлечкал Маргарита во шумата и со секира и ги отсекол рацете. Активистите за заштита на човековите права во Русија, денеска, кога почна судењето за сопругот на Маргарита апелираат до власта да го смени постојниот закон. Со овој закон, доколку само еднаш се случило семејно насилство и не довело до тешки телесни повреди, не се третира како семејно насилство или кривично дело.

– Ме однесе во шумата и ми ги стави рацете на трупец. Плачев и го молев да не го стори тоа. Само ме опомена да ја свртам главата и да не гледам што прави и тогаш ми ги пресече рацете. Пред тоа ми стави нож под грло и ме праша дали го изневерувам. Мислев дека полицијата е тука за да чува и заштитува. Кога го пријавив мислев дека ќе дојдат барем истиот ден, но тоа не се случи, раскажува несреќната жена.

Само по три дена откако полицијата и рекла дека не е ништо страшно, откако го пријавила дека и се заканува со нож, сопругот ја однел во шумата за да и ги отсече рацете.

На почеток на бракот „само“  ја тепал, така што мислела дека тоа е нормално однесување. Сега рацете и се на место по сериозните операции. Десната рака си ја нашла, а левата ја барала во шумата, целата скршена и распарчена. Докторите со бројни операции успеале да и ги вратат рацете на место, но има проблеми со движењето.

Дмитриј Грачев денеска беше осуден на 14 години затвор со забрана да им се приближи на нивните деца.

Популарно