Дневен хороскоп

Овен

Ако не бидете внимателни можно е да имате проблеми во комуникацијата денес, без разлика дали ќе кажете премногу или премалку, или пак погрешните зборови на погрешни лица. Сакате да откриете некоја голема тајна, но не се баш сигурни. Можеби добивате премногу информации од некој за кого не сте сигурни како да го прашате да престане да ги издава своите тајни.

Бик

Пред вас е многу интересен ден кој ќе биде исполнет со неограничени можности. Бидете слободоумни и ускладете се со природниот тек на енергијата. Слободно прифатете ги поканите на вашите пријатели за некаква забава или дружење. Расположени сте и сакате да комуницирате со другите.

Близнаци

Денес е одличен ден за да експериментирате со вашето однесување и вашиот став кон животот и луѓето. Испробајте се во некои нови активности или запознавајте нови личности. Сето тоа ќе ви помогне подобро да се разберете самите себе и да надминете некои стари и истрошени емоционални шаблони.

Рак

Иако можеби не се согласувате доволно со некој со голем авторитет, вие сте одлични на работа и се однесувате супер со вашите колеги. Земете некој од нив да ви помага за некој голем проект, ќе бидете задоволни од исходот. Вечерва, пак, соберете го вашето друштво и организирајте голема забава. Колку повеќе – толку подобро!

Лав

Денес вашиот ум е целосно отворен и во полн капацитет. Насочете се кон решавање на финансиските и другите важни прашања, затоа што ќе можете да сметате на вашата луцидност и интуиција. Бидете самоуверени и слушајте го внатрешното водство во изборите. Голема е веројатноста дека ќе успеете да превртите некоја ситуација во ваша корист.

Девица

Денес е убав, забавен и општествено исполнет ден. Ќе бидете постојано во движење и ќе се појавуваат различни можности за напредок. Ако имате некакви ангажмани во групни активности, избегнувајте волонтирање. Не прифаќајте важни сугестии ни во однос на работата ни во приватноста.

Вага

Шефовите, родителите или другите луѓе ќе ви приредат  нешто што не го очекувавте. Бидете со отворен став за различни сугестии и предлози. Како резултат на сето тоа, можно е да го пренасочите животот во сосема друга насока.

Скорпија

Вашата толеранција е сведена на нула – кажувате точно што мислите. Во исто време, вашата желба за да ги смирите сите оние кои се расправаат е се поголема. Можеби не сте најдобро друштво во моментов, но сите кои ве познаваат знаат точно до каде е нивниот однос со вас.

Стрелец

Денот ќе ви биде доста интересен, ќе се дружите со интересни луѓе. Сепак, не се изненадувајте ако вашето расположение од одлично се преобличи во одбранбена борба. Некои велат дека сте малку напорни, но вие знаете што функционира за вас, а што не. Останете смирени.

Јарец

Со леснотија ќе комуницирате, ќе се дружите и ќе се договарате со саканото лице за сите важни прашања. Ако излезете навечер, ќе запознаете интересни луѓе, а симпатијата на прв поглед ќе биде заемна. Одете на некој концерт, во диско или во кино.

Водолија

Ниту еден денешен план нема цврста основа, па не надевајте се на идеален резултат. Имате променливо расположение, посуетни сте од обично. На околината не и’ е лесно со вас. Алармантно е тоа што самите себеси сте си најголем непријател.

Риби

Немојте да ги повторувате грешките од минатото, особено не оние љубовните. Доколку порано сте се изгореле, а се однесувате слично, внимавајте бидејќи може да биде многу полошо и поболно. Ова предупредување се однесува и на другите животни полиња. Препорачливо ви е да одвоите малку време од денот и за рекреација.

Најголемите комплекси на секој хороскопски знак

Секој во себе ги крие своите слабости и поставува одбранбен штит пред другите. Сепак, некои комплекси во дадена ситуација не можат да се потиснат и излегуваат на површина.

Зависно од карактеристиките на секоја личност комплексите може да се претпостават и според хороскопскиот знак, бидејќи токму тој ги открива слабите точки во карактерот на секоја личност.

Токму оттука потекнуваат и сите несигурности и стравови.

Овенот се плаши од зависност од другите

Припадниците на овој знак на прв поглед се многу самостојни и самоуверени, но тој нивни став често е привиден. Всушност, нив им е страв да зависат од другите бидејќи така им го диктираат и расположението. Од блиските луѓе потребна им е поддршка и внимание, инаку стануваат несигурни или депресивни. Тогаш ги примаат особините на „негативната Вага“ – несигурност, неодлучност, пасивност, голем замор и фрустрираност.

Бикот се плаши од несигурност

Без разлика дали во љубовта, финансиите или во професионална смисла, најголемиот внатрешен страв на припадниците на овој знак е несигурност и чувството дека немаат контрола над ситуацијата. Така во врската ќе им треба долго време за да стекнат доверба во партнерот и да го изгубат чувството дека тие се оние кои повеќе сакаат во врската. Ако се чувствуваат лошо ги преземаат карактеристиките на „негативната Скорпија“ – посесивност, лутина, обвинување, освета.

Близнаци се плашат дека не се доволно добри

Колку и да се комуникативни и експресивни, Близнаците се свесни за променливото расположение и поприлично се комплицирани. Иако околу себе имаат голем број луѓе со кои се согласуваат да го прифатат она што се. Во кризни ситуации преземаат карактеристики на „негативните Стрелци“ – не сакаат да слушаат туѓи објаснувања, главата им е во облаци и стануваат саркастични.

Ракот се плаши од потценување

Припадниците на овој знак поприлично се чувствителни на тоа колку често другите ги сметаат за важни во нивните животи. Нивната несигурност излегува на виделина во ситуации во кои се чувствуваат запоставено, несакано или ако ги прозиваат дека нешто не направиле како што треба. Тогаш ги попримаат карактеристиките на „негативниот Јарец“и стануваат песимистични, се повлекуваат во себе и се сожалуваат.

Лавот стравува дека луѓето ќе престанат да го сакаат

Губењето на положбата и јавното понижување се ситуации во кои припадниците на овој знак покажуваат слабост. Ако случајно некој ги игнорира нивните потреби и желби, на виделина излегува нивната внатрешна несигурност дека на блиските не им значат онолку колку што самите сметаат дека би требало. Тогаш ги примаат карактеристиките на „негативната Водолија“ и стануваат саркастични, повлечени во себе и бегаат од оние кои ги повредиле.

Припадниците на овој знак се навикнати да имаат ладнокрвна маска која ретко кој може да ја скрши, а таа всушност им служи за криење на внатрешната несигурност. Нивниот примарен комплекс е дека не се толку добри, вредни, способни или шармантни како што оставаат впечаток, па чувствуваат постојан притисок дали ќе го одржат доброто мислење. Во стресни ситуации ги примаат карактеристиките на „негативните Риби“ – се плашат, емотивни се, деструктивни и хистерични.

Вагата стравува од туѓите одговори

Припадниците на овој знак нивниот социјален углед им е многу важен, а најголема несигурност претставува идеја дека другите за нив зборуваат нешто лошо, ги забележуваат нивните маани или погрешно ги сфаќаат нивните постапки. Стравуваат дека поради тоа другите ќе ги отфрлат и ќе имаат помала доверба за тоа колку им значат. Во стресни ситуации примаат карактеристики на „негативниот Овен“ – стануваат агресивни, викаат и често се караат.

Шкорпијата има потреба да биде паметна пред сите

Скорпиите немаат многу комплекси, но една несигурност постојано ги следи – потребата да се доживуваат како паметни или способни. Ако се почувствуваат дека се изложени или ранливи, мислат на тоа како другите би можеле да ги искористат и да стекнат предност пред нив. Во таквите ситуации ги примаат карактеристиките на „негативниот Бик“ и стануваат пасивни или зајадливи.

Стрелците стравуваат дека луѓето ќе ги заборават

Иако делуваат неамбициозно, филозофски се настроени и имаат потреба да им се допаѓаат на луѓето. Важно им е сите да ги памтат по добро, а сите критики на нивна сметка ги сфаќаат многу лично. Ако не добиваат пофалба за нивната работа или однесувањето им се јавува комплекс на пониска вредност. Тогаш ги примаат карактеристиките на „негативните Близнаци“ и стануваат површни, зборуваат неповрзано, вознемирени се и многу незгодни во комуникацијата.

Јарецот се плаши да се опушти

Припадниците на овој знак се многу несигурни и недоверливи по прашање на емотивните односи. Сметаат дека не им се дораснати на туѓите игри и се плашат некому да се предадат со целосна доверба и емоции за да не останат повредени. Токму поради тоа глумат ладнокрвност, но во стресните ситуации таа ранливост доаѓа до израз. Тогаш ги добиваат карактеристиките на „негативниот Рак“ чудни се, посесивни, љубоморни и многу емотивни.

Водолијата го крие недостатокот на самодоверба

Иако делуваат како мислењето на околината да не им е важно, Водолиите често го кријат недостатокот на самодоверба. Сепак, , со оглед на тоа што не сакаат да се стопат во масата , туку тежнеат кон тоа да останат индивидуални, одлучуваат да глумат дека другите не ги интересираат. Истовремено стравуваат дека луѓето кои им се важни, лесно ќе ги заменат. Во стресни ситуации примаат карактеристики на негативниот „Лав“, не сакаат да слушаат, бегаат од расправии и гледаат „од високо“.

Рибите се плашат дека луѓето ги сфаќаат „здраво за готово“

Рибите по правило не се несигурни, само премногу размислуваат за човечките односи. Еден од вечните стравови им е дека другите ќе ги сфатат „здраво за готово“. Исцрпени од грижи за другите, уморни и разочарани, Рибите во стресни ситуации ќе ги примат карактеристиките на „негативните Ваги“ и ќе станат критични, ладни, исклучително перфекционистички настроени и воопшто нема да бираат зборови со кои ќе ги повредат другите.

Дневен хороскоп

Овен 

Одличен период, почнувајќи од комуникациите до деловните контакти. Притоа ќе се опуштите и ќе придавате важност на секојдневниот квалитетен живот. Кај оние слободните ситуацијата ќе биде многу динамична. Можно е да запознаете личност на која вреди да ѝ посветите внимание.

Бик

Доколку се во прашање трговија или контакти со странство сѐ уште ќе ги чувствувате позитивните влијанија на планетите. Некои од вас ќе заминат и на пат а резултатите ќе бидат онакви какви што очекувате. Добро би било да организирате некој излет или прошетка за зацврстување на врската.

Близнаци

Заради многу зборување може да дојдете до судир со соработниците. Оние Близнаци кои се занимаваат со интелектуална работа ќе имаат големи успеси. Потребно ви е време и место каде навистина ќе бидете сами. Без поголеми причини ќе бидете опседнати со вашето здравје.

Рак

Нема да имате поголеми напори, а сепак ќе чувствувате замор. Можеби нема да можете правилно да ги распоредите обврските, па од таму да дојдете до ситуација кога повеќе ќе трошите енергија, но за мали нешта.

Лав

Размислувате да започнете со самостојна работа, но некако немате доволно доверба во своите сили и способности. На љубовен план можни се помали недоразбирања и расправии со партнерот па затоа избегнувајте конфликтни ситуации.

Девица

На работното место немојте да ги префрлате обврските на соработниците, трудете се да завршите што е можно повеќе вие самите. На љубовен план ви претстои пријатна средба со некој Стрелец. Вие се ќе сторите само да ја одложите истата, сѐ заради тоа што чувствувате некој страв од неуспех.

Вага

Размислувањата, или уште полошо, тагувањата за минатото не само што не ви помагаат, туку голема е веројатноста да ве донесат до сигурна депресија. Ќе се чувствувате изморени и психички и физички што не е ни чудо затоа што многу малку спиете.

Скорпија

Желбата и волјата за работа се врати во вас и тоа на голема врата. Така на вашиот работен пат нема да може да ве застане ниту една препрека. Емотивното разбирање и заемното надополнување со партнерот претставува само позитивен чекор напред, но вие сѐ уште се однесувате специфично кон саканата личност.

Стрелец

Најверојатно досега не сте успеале да го совладате фактот дека минатото колку и да го сакаме не можеме да го вратиме назад. ќе почувствувате некои потешкотии со дишните патишта кој може да се последица од цигарите ако сте пушач или како последица од некоја недолечена настинка затоа избегнувајте затворени простории.

Јарец

И покрај тоа што најчесто предизвиците ги решавате сами, денес најверојатно ќе мора да побарате и помош од најблиската работна околина. На љубовен план ве очекува извинување што ќе ја стави на испит вашата врска. Ако сте во сериозна врска, многу е важно да успеете да најдете заеднички јазик со партнерот.

Водолија

Оние работни грижи избегнувајте да ги префрлате во приватните односи. Концентрацијата ќе биде беспрекорна но на моменти ќе почувствувате замор заради балансирање на работната околина. Повеќе од времето ќе го минувате работејќи и дружејќи се со соработниците.

Риби

Оние припадници кои се во долга врска или брак нека не помислуваат истата да ја стават на тест заради кратка забава. Тоа може навистина многу да ве чини. Од некој појак емоционален стрес можна е манифестација кај некој од органите, консумирајте витамини особено оние од групата Б.

Дневен хороскоп

Овен  

Среќниот период продолжува. Она за што подолго време фантазиравте сега ви се исполнува. Денот минете го со пријатели во некое кафуле. Причини за убава атмосфера и славење има во голем број.

Бик

Зафатете се со работа – не чекајте. Не ја одбивајте соработката од колегите, бидејќи не ќе можете сами. Расположението малку ќе ви опадне, бидејќи некој од оклината нема да ви даде признание за кое верувате дека сте го заслужиле. Обрнете повеќе внимание на физичкиот изглед не се запоставувајте.

Близнаци

Денес може да ви се случи пред некој љубовен заплет да побегнете и да најдете сигурниост на работното место. Низ работата ќе дојдете до некои важни сознанија кои нема да се однесуват само на работата која моментално ја работите. Она што не ќе можете да го решите оставете го отворено, не ја трошете непотребно енергијата.

Рак

Денот е како создаден за флерт, љубов, уметност и разни други убави случувања. Спрема партнерот чувствувате силна физичка привлечност, па можно е вашиот сексуален живот да доживее вистинска кулминација.

Лав

Успешно ги совладувате работните пречки. На соработниците им пречи вашиот перфекционизам комбиниран со желба да критикувате. Една Водолија ќе се обиде да ве изнервира, но вие успешно ќе се одбраните.

Девица

Сакате да бидете на чисто со некои работи поврзани со вашата средина, бидејќи самите никаде не се ангажирате, па ништо не зависи од вас. Повеќето припадници на овој знак чекаат помош од пријателите. Дали е тоа во ред?

Вага

Ги задоволувате своите потреби, без разлика дали се работи за уметнички интереси, желба за луксузни работи… Ви се нудат љубовни предизвици во изобилие. Што би можеле повеќе да посакате?

Скорпија

Денеска ќе морате да бидете истрајни и подготвени на сите искушенија во деловноста. Контролирајте ја импулсивноста. Мислите дека сте полни со елан и ентузијазам, што е навистина позитивно. Ќе бидете исцрпени од тоа што премногу се бара од вас, а самодовербата ќе ви биде разнишана.

Стрелец

Насочете ја енергијата на најдобар можен начин. Медитацијата ви помага да ги спречите несаканите последици во вид на депресија. Сите постапки зависат од другите луѓе, превенствено од односите со спротивниот пол.

Јарец

Бидејќи по природа сте перфекционист, тешко да се помирите со она што не се вклопува во вашите идеали. Денес ве очекува добро расположение, пријатни средби, заработка и многу, многу среќа.

Водолија

Ве очекуваат караници во друштвото поради некоја напната ситуација. Разговарајте со пријателите и кажете им отворено што не ви се допаѓа кај нив. Пријатен ручек со семејството во вашата градина е одлична идеја.

Риби

Како и обично, вашиот шарм ќе ви биде вашето најмоќно оружје денеска. Искористете го овој ден за да ја шармирате личноста која штотуку ќе ја запознаете. Оние кои се во врска, ги очекува подарок патување од партнерот.

Популарно