Како и зошто ги нападнале Никола

Двајца осомничени за убиството на 21-годишниот Никола Саздовски, вчера беа на распит во Основното јавно обвинителство. Како што информираат од МВР, сѐ уште се трага по третиот напаѓач. Против него е распишана потерница, што значи дека полицијата нема информации дали ја преминал границата

Двајцата веќе притворени напаѓачи вчера за првпат се сретнале со своите адвокати.

Според информациите до кои дојде „Независен весник“, скопјаните Скендер Д. (19) и Бесир Б. (20), веднаш по апсењето, биле донесени кај судија на претходна постапка во скопскиот Кривичен суд и им биле одредени адвокати по службена должност. Нивната одбрана се темелела на тоа дека кобниот ден, се возеле со автомобилот „мерцедес“ и случајно на автобуска станица во населбата Автокоманда го здогледале младото момче, со кое неколку недели биле во „интернет војна“ преку „Фејсбук“. Запреле, излегле од возилото, го прашале момчето: „Ти си Саздо?“ Добиле потврден одговор, по што дошло до инцидентот.

Осомничените во Обвинителството се бранеле со молчење, сакале прво да ги видат доказите, па да се произнесат.

Обвинителството сѐ уште не одлучи дали ќе го преимени кривичното дело.

Во вторникот беше сослушана девојката на Саздо, која била со него дента кога бил нападнат.

По десет дена кома, Никола Саздовски почина на КАРИЛ. Неговите другари тврдат дека напаѓачите го претепале со шипки, а пота избегале.

Кучиња му го изеле лицето на Жарко во сопствениот дом

Шеесет и седум годишниот Жарко Ж. од Српска Црња го изеле кучињата со кои живеел несреќниот човек, во неговата трошна куќа полна со отпад на периферијата од ова село, на самата српско-романска граница. Не е познато дали го растргнале додека бил жив или починал, па после му ја изеле утробата и лицето.

Александар Ѓурин, првиот сосед на Жарко, вели дека тој и уште еден сосед се посомневале дека нешто се случува, бидејќи велосипедот на Жарко со денови бил потпрен на капијата.

-Оние кои го виделе безживотното тело велат дека сцената била како од најстрашниот хорор филм. Велат дека глетката која ја виделе ќе ги прогонува целиот живот. Кучињата со кои живеел во соба го изеле. Пред неколку години од двор му земаа 16 кучиња, а сега имаше многу повеќе. Сите беа неухранети. Мојот сосед Жарко вака живееше 20 години, иако во селото има и постар брат. Да не го пронајдевме на време, веројатно цел би го изеле. Ќе останеа само коските - кажал Александар, кој додал дека во селото не се памети ваква трагедија.

Само тој знаел што и се случува

Поранешното момче на Марија Чуриќ, водителката која се самоуби од Србија, знаело дека ќе се случи нешто лошо.

Тие заедно со години биле во турбулентна врска со која таа тешко се нсоела, па пред извесно време ставиле крај.

Тој се прости од неа со емотивна порака.

Напиша можеби наскоро ќе се сретнеме и остави цртеж.

Тој неколку дена пред самоубиството барал од Драган Којиќ кеба да му ги пее најтажните песни за неа, знаејќи дека таа е скршена.

Младиот кошаркар Андреј се фрлил од зграда

Дваесет и шест годишниот Андреј С., чие тело е пронајдено во 4 часот утрото меѓу понеделник и вторник, најверојатно извршил самоубиство.

Според првичните информации. Андреј се самоубил со скок од зграда во Јагодине, во која дошол работно. Полицијата се сомнева дека на тој потег се одлучил поради коцкарски долгови.

Неговото тело е пронајдено на улица, а полицијата прво се посомневала дека некој го удрил соп возило.

Меѓутоа, утврдени се повреди на главата и колковите, така што најверојатно станува збор за самоубиство, а во неговиот стан е најдено простувачко писмо.

Непосредно пред смртта на Фејсбук оставил морничав статус, со кој повикува затворање на сите обложувалници и казина.

Андреј се занимавал со кошарка и одбојка додека живеел во Краљево, а повремено работел и како одбојкарски тренер и држел часови за одбојка.

Популарно