Затвараат порано, нема кој да работи – Никој не сака плата од 540 евра

Познато место во Загреб кое важи дека има најдобар бурек во градот е принудено да укине една смена и да го скрати работното време бидејќи не може да најде работници.

– Поради недостиг на работна сила мора да работиме само 14 часа – пишува во натписот закачен на нивниот влез.

Во огласот кој го објавила бурекџилницата напишале дека бараат личност која ќе продава бурек, ќе брише маси и ќе ја чисти терасата. Платата која се нуди е 540 евра.

Кај нас пак се бара работници за канцелариска работа со ПЛАТА до 36.780 денари

ЛИНК ЗА ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ И АПЛИЦИРАЊЕ

Oглас за кандидати со СРЕДНО:

Макдел има потреба од следната работна позиција

Магационер

Потребни квалификации:

Со или без работно искуство

Образование ССС

Опис на работно место:

Редење на роба

Издавање на роба

Истовар на роба

Лични карактеристики:

Иницијатива, комуникативност, упорност, одговорност

Проактивен и професионален пристап во работата

Чесност

Тимски работник

ЛИНК ЗА ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ И АПЛИЦИРАЊЕ

(ВИДЕО) Ништо не е случајно: Спектакуларни погодоци кои големите ѕвезди ги постигнуваат на тренинг!

На натпреварите често знаеме да се воодушевуваме од некој постигнат гол, но во светот на професионалниот фудбал ништо не е случајно. Познато е дека после секој тренинг Кристиано Роналдо и Лео Меси остануваат да ги вежбаат слободните удари…

Големите фудбалски имиња како Роналдо, Меси, Ибрахимовиќ… фудбалски спектакли приредуваат не само на официјалните натпревари, туку и за време на тренинзите.

Ова се ремек делата кои големите ѕвезди ги постигнуваат додека имаат обичен тренинг.

РАСПЛАКАНА МАЈКА ДО СВОЈОТ СИН: Животот е суров овде сине, земи го пасошот и оди надвор, барај убав живот за себе…

Сметки еден куп. Фрижидерот речиси празен. Куќата дува од секоја страна. Крпиш дупка по дупка. Кратко кажано, крпен живот…

„И се беше убаво. Изгледаше како дека ќе трае за век. Јас работа, сопругот работа. Ни се роди едно, па после уште едно дете. Почнавме куќа. Полека, без брзање, малку по малку. Едната плата одеше за градење, другата за да преживееме. И успевавме. Со таа една плата се храневме, плаќавме сметки, се облекувавме, возевме автомобил, се шетавме, одевме на одмор…

И се беше многу убаво, до моментот додека и двајцата и да останеме без работа. Ни ги затворија фирмите во исто време. Без скршена пара останавме. Моравме да се снаоѓаме. Сопругот работеше што ќе стигне, исто и јас. Како одеа годините напред, така стануваше се потешко. Не можевме да се прехраниме, да истуркаме месец.

Ќерката порасна, беше матурант. Одлична ученичка, во гимназија. Ама залудно мама и тато немаат пари за факултет. Од мака и нервоза, сопруго се разболе. По една година мачење, тој почина. Останав сама дома со две деца… Голготата тогаш започна. Не си на никаде.

Работев преку ден во фабрика за текстил, а навечер во еден ресторан, миев садови. Мораш така за да преживееш. Децата си растеа. Не можев ништо повеќе да им дадам. Среќа беа скромни, па не бараа.

Синот откако заврши матура, веднаш почна да работи како келнер. Ќерката во еден бутик. Почнаа да си земаат за себе… Син ми, сега е возрасен. Во секој момент треба да му стигне бугарскиот пасош. Оди си му викам. Барај убав живот, гради убава иднина. Тука нема ништо. Малку себично од мене, како родител, но секој родител сака се најдобро за своето дете. Не сакам да ја доживее истата судбина како мојата. Ниту тој, ниту неговото семејство, ниту никој друг. Животот е суров. Еднаш си горе, еднаш си доле. Боли кога паѓаш, боли кога губиш“, раскажува Милевка.

Слична приказна делат многу македонски семејства. Многу деца останаа нешколувани. Многу родители останаа без работа во времето на приватизација на фабриките.

Убаво беше порано, реченица која многу често можете да ја слушнете од повозрасните во Македонија.

Дурмишовски од Велес згрижиле 37 деца, велат со полна куќа радост ги учиме на живот

Децата нема да донесат тага, напротив ќе бидат среќни, велат велешаните Исмаил и Бенас Дурмишовски, кои 14 години се згрижувачко семејство и одгледале 37 деца (Фото: СДК.МК)

На улица Богдан Каракостев, 97 во Велес  живее семејството Дурмишовски.  Од нивниот дом се пружа прекрасен поглед на стариот дел на градот, поглед многу  вреден и скап, но во домот на ова велешко згрижувачко семејство владее хармонија, љубов, другарство кое нема цена со која може да се плати.  Освен Исмаил и Бенас Дурмишовски, со нив се и четирите згрижени деца, 12-годишниот Емануел кој е со нив од свои 6 месеци, Стефанка еден месец е тука, Ѓулбера  има 15 и Мирадија 12 години.

Исмаил работел во велешка „Порцеланка“ и сега е пензионер. Како згрижувачко семејство започнале  од 2004 и продолжиле  до денес, цели 14 години.

12-годишниот Емануел, кои кај Дурмишовски е од бебе на 6 месеци, свири пијано во музичкото училиште, но иако дома немаат пијано тој победува на натпревари во Македонија, Србија, Бугарија (Фото: СДК.МК)

„Потекнуваме од такво семејство каде љубовта царуваше, посебно кон децата. Не сме навикнати сами да живееме. Ние изродивме три деца – еден син и две ќерки, сите мажени и женети и имаме и внуци. Синот Ирфан живее со мене во куќата и тој прифати да биде згрижувач. Има две свои деца заедно со уште три  кои се згрижени кај него, така вкупно во дворот имаме девет деца. Не ги делиме од син, дојдени, сите ни се исти, за сите имаме љубов разбирање, грижа“, вели  Исмаил кој има 64 години, а неговата сопруга Бенас има 60.

За овие изминати 14 години Дурмишовски одгледале 37 деца, толку  заминале од нивната куќа, некои останале подолго, некои интервентно, но сите оставиле трага во нивните  срца. Имале  случаи да чуваат и мајки со деца жртви на семејно насилство, со домашни проблеми. Тука биле месец-два, па заминале.

„Полна куќа деца за нас е радост. Не ги делам децата дали се внуци од син или другите. Куќата е полна со смеење, никогаш не сме со нервози, кавги, полна е со љубов. Без деца ни е пусто кога се на школо. Морам да се заблагодарам на нивните наставници и професори, педагозите, кои не се штедат да им помогнат, оти дома не можеме да им помогнеме многу во учењето.  На училиште се одлични и многу добри“, вели  Бенас.

„Нема поделба по национална основа кај децата, едното девојче е Македонка, трите се Роми, но тие меѓусебно се браќа и сестри. Зборуваме на македонски јазик иако сме Роми, децата едно без друго не можат, неразделни се“, велат Дурмишовски; – дипломите од натпреварите на Емануел (Фото: СДК.МК)

Таа се грижи за оброците и за храната нема никаков проблем, сите јадат што ќе се зготви, нема не сакам, не јадам. Сите деца се добро воспитани, при посетата учтиво дојдоа се претставија, поздравија, поседоа и потоа продолжија да си играат. Хигиената во домот  е на високо ниво, за неа се грижат сите без исклучок. Децата одат со Исмаил при пазарувањето, помагаат без двоумење.

Најмладиот Емануел свири пијано во музичкото училиште,  но иако дома немаат пијано тој победува на натпревари во Македонија, Србија, Бугарија.

„Ги учиме на живот, да знаат што ги чека. Тешко ни е кога мора да си заминат, тоа е болно. Но знаеме дека се од друго семејство и еден ден ќе си одат. Некои од децата си ги знаат биолошките родители. Нема поделба по национална основа кај децата, едното девојче е Македонка, трите се Роми, но тие меѓусебно се браќа и сестри. Зборуваме на македонски јазик иако сме Роми, децата едно без друго не можат, неразделни се. Излегуваат в  чаршија со другарки и во 22,30 се дома, никогаш не промашиле“, додава Бенас.

Иако е куќата полна со детски жагор, сите си имаат ред, ги знаат и почитуваат обврските, помагаат на „баба Бенас“, како што ја викаат.  Нема  ниту караници околу  тв програмата, еден ако ја гледа серијата, филмот и другите го гледаат истото, или ако има спорт, нема поделби, карања, недоразбирања. Сите навиваат за истата екипа.

„Децата нема да донесат тага, напротив ќе бидат среќни. Знаат да запеат, играат, карање во куќата нема. Греота е деца да има на улица запоставени, затоа нека им помагаат, нека ги згрижат, животот ќе им се смени. Велат јас со едно не можам да се справам, а не повеќе. Не е така, ако се има љубов кон децата сѐ се може“, вели  Исмаил.

Едно од  првите деца кои дошле  кај Дурмишовски сега е веќе мажена, има три деца и често со нив им доаѓа на гости.

„Тоа е најголемата благодарност за нашиот труд  да им помогнеме кога е најтешко на децата оставени од родителите“, велат сопрузите Дурмишовски.

П. ПЕЧКОВ  

Популарно