ВИДЕО: Јункер се клати, Заев го придржува

Шефот на Европската комисија Жан Клод-Јункер едвај стоеше на нозе на самитот на НАТО во Брисел. Телевизиските камери го фатија Јункер како, благо речено, не изгледаше добро. За да не падне, мораа да го придржуваат други, а во тоа помагаше и Зоран Заев. Погледнете го видеото и уверете сеи сами.

Не издржа: По објавената снимка, си поднесе оставка!

Австрискиот вицеканцелар, Хајнц-Кристиан Штрахе, поднесе оставка од оваа функција по објавувањето на тајната видео-снимка на која се гледа како тој во Ибица, во Шпанија, ѝ нуди владини работи на руска добротворка во замена за фиансиска поддршка за неговата партија.

„Ја поднесов мојата оставка како заменик-канцелар на Австрија на канцеларот Себастијан Курц и тој ја прифати оваа одлука”, рече Штрахе и додаде дека не ги крши законите и признава дека тоа е исклучително засрамувачка, пијана афера.

Штрахе претходно имаше куса средба со австрискиот канцелар, Себастијан Курц, а утре ќе поднесе оставка и од местото претседател на партијата која ја раководи.

ФОТО: Путин се стопи во оваа прегратка

Москва го одбележа Денот на победата над фашизмот, а Владимир Путин, рускиот претседател, доби прегратка која го стопи.

Тој се сретна со неговата некогашна учителка Вера, а прегратката буквално го разнежни и потсети на детството.

Таа била негова учителка од петто до одмо одделение, а Путин ја искористи приликата да ја бакне, гушне и да се фотографира со неа.

Во минатото таа неколку пати изјавувала дека немирното момче од училиште и нејзин поранешен ученик Путин бил непресушен извор на енергија и дека е горда на него.

Ќе се обновува „Патот на свилата“ - проектот ќе тежи 64 милијарди долари

Денеска завршува кинескиот форум „Еден појас, еден пат“со потпишани договори вредни 64 милијарди долари. Кинескиот претседател Си Џинпинг во својот завршен говор на форумот истакна дека во сите проекти на соработката во рамки на „Појас и пат“ ќе бидат применети пазарни принципи.

„Појас и пат“ е актуелен кинески надворешно политички приоритет кој има за цел повторно да го открие античкиот „Пат на свилата“ за поврзување на Азија со Европа и Африка преку големи инвестиции во поморски, патни и железнички проекти.

На собирот меѓу главните гости беа рускиот претседател Владимир Путин, пакистанскиот премиер Имран Кан и италијанскиот премиер Џузепе Конте, чија земја стана првата членка на Г7која влезе во иницијативата „Појас и пат“

Популарно