ФОТО+ВИДЕО: Ова е брачниот пар кој беше убиен во Дебар со ќерката

Ова е брачниот пар Поцеста кој беше убиен во Дебар со 14-годишната ќерка.

Ги уби постарата ќерка бидејќи не и дале да се омажи.

Беа убиени на спиење во домот од каде дошле од Италија каде живееле со години.

Дваесет и први век: требаше автомобили да летаме, но еве каде сме!

Нусрат Јахан Рафи ја полеваат со керозин и ја палат во нејзиното школо во Бангладеш - затоа што пријавила сексуално малтретирање. Датумот е 6-ти април. Не пред 700 години. Пред помалку од две недели.

Нејзината храброрст да зборува против сексуалната злоупотреба, нејзината смрт пет дена откако ја запалиле и сè што се случило во периодот измеѓу, го потресуваат Бангладеш и во фокусот на вниманието ја ставаат ранливоста на жртвите на сексуално малтретирање во земјата.

Кога се прашувате зошто луѓето беснеат дека „чудно ме погледна” се води како сексуално малтретирање, еве ви зошто. Затоа што се одвлекува вниманието од реалните проблеми како овој, ужасно грозен, ужасно поразителен проблем на денешното човештво.

Нусрат имала 19 години, живеела во Фени, мало гратче на околу 160 километри од Дака. Учела во исламско школо. На 27-ми март, според нејзиното сведочење, во канцеларија ја викнал директорот на школото и постојано ја допирал на неприкладен начин. Пред да ескалираат работите - избегала.

Многу девојчиња и млади жени во Бангладеш бираат да ги чуваат ваквите искуства во тајност од страв дека ќе ги осуди општеството или нивните семејства. За жал, излегува дека и со право. За разлика од останатите, Нусрат не само што решава дека ќе каже, туку оди и во полиција.

Во станица, наместо да добие чувство на безбедност и простор да каже што има, полицаецот ја снима со неговиот телефон, па ѝ кажува „големо чудо, де.” Подоцна видеото стигнува до социјалните мрежи.

Целата статија прочитајте ја на Офф.нет.мк

ВИДЕО: Наташа ги растресе масивните облини и го остави жирито без зборови

Швеѓанката со српско потекло Наташа Краун се појави во шоуто „Германија има талент“ и ја остави публиката и жирито во шок.

Таа откако се појави на сцената веднаш започна да тверка, па предизвика бура од реакции во студиото, некои се смееја, а некој беа во неверување од тоа што го гледаат.

Таа во претставувањето изјави дека јаде големо количество на хамбургери, тестенини и пие големо количество на сокови.

Висока е 1.55 метри, а тешка е 130 килограми, а видеото од оваа емисија го имаат изгледано 77 милиони прегледи.

Под мразот почна да се топи и ова – голема опacност за светот

Топењето на гелечирте е феномен на 21. век, а примерите на замрзнати површини кои исчезнуваат се се почести.

Научниците објаснуваат дека топењето на мразот влијае и дека може да ја оштети околината, па така објавиле и дека топењето на мразот може да поттикне емитување на закопано зрачење.

Меѓународниот тим проучил 17 замрзнати локации ширум светот, вклучувајќи ги оние на Арктикот, Антарктикот, Исланд, Алпите, Кавказ и Британска Колмбија. Трагите на природна радијација постојат, но научниците бараат примери на зрачење кое го покренале луѓето.

-Тоа се некои од најголемите нивоа на радијација надвор од нуклеарната зона – вели Каролин Класон од Универзитетот Плимут.

Радијацијата која ја покренала човечката рака, како онаа во нуклеарната катастрофа во Чернобил или во Фукушима заминува во атмосферата. Тоа се низа радиоактивни елементи како радиоактивен цезијум, поради кој луѓето се разболуваат, а од пocледиците дури и умиpaaт.

Со ветерот, дождовите и честиците се пренесени до Велика Британија, Смрзнувањето на тој дожд станува мраз, во кој честичките остануваат заробени.

Со топењето на мразовите постои голема опасност за човештвотот да се ослободат сите радиоактивни честички.

Популарно