Од грицкање нокти, остана без прст!

На студентка од Бризбејн лекарите мора морале да и го ампутираат палецот откако развила редок вид рак на кожата поради долготрајно грицкање на ноктите.

Кортни Виторн ноктите почнала да ги грицка уште на почетокот на средното училиште, а во 2014 година успеала да го одгризе целиот нокт на палецот. Иако се преплашила кога ноктот почнал да и станува црн, уште четири години криела од семејството и пријателите затоа што и било срам, пишува Дејли Мејл.

Кога конечно посетила лекар дијагностициран и бил редок вид на рак на кожата до кој наводно дошло поради гризење на ноктите. Иако од минатиот јуни имала неколку операции како и во отстраниле туморот и сочувале палецот, сепак минатата недела морала на ампутација.

Откако лекарот и кажал дека рак бил предизвикан од гризење нокти, Кортни доживеала непријатен шок.

-Кога ми кажа дека гризењето на ноктите предизвикало рак бев скршена. Секогаш ми беше во глава дека тоа на самата себе си го направив. Лудо е да помислиш што ми се случи кога толку луѓе гризат нокти, вели таа.

Поради срам својата навика долго време ја криела, а палецот не сакала да го покаже на родителите се додека не поцрнел.

-Го одгризав целиот нокт и бев многу самосвесна околу тоа како тоа изгледа. Во друштво секогаш ги стискав шаките затоа што не сакав било кој да го види, дури ни моите родители. Им покажав тек кога кожата ми поцрне и многу се исплашив, вели Кортни.

Откако го прегледале ноктот, пластичните хирурзи забележале нешто необично па ја пратиле на биопсија. Испаднало дека добила малигнен меланом. Била на три операции во надеж дека ќе и го сочуваат палецот, но кога ракот почнал да се шири, преостанала само ампутација.

-Не ми беше страв од ампутација, но се плашев од иглите, признала таа.

Иако сега палецот и е ампутиран, Кортни уште не знае дали се решила од страшната болест. Ќе мора да ги почека резултатите од најновата биопсија, а следните пет години редовно ќе мора да оди на прегледи и тестирања.

Нејзиниот лекар и кажал дека причина за се е гризењето на ноктите, но некои медицински експерти не се согласуваат со него.

-Физичката траума се поврзува со развојот на некои видови рак, но не е баш веројатно дека само гризењето нокти би довело до тоа да добие рак, кажала докторката дерматолот, Нис Шет.

Напиток кој го закрепнува целиот организам

Ви препорачуваме  да пробате мешавина од цвекло и морков, а ако ви станува мака уште на самата помисла на оваа комбинација, не сте единствени.

Веќе со децении наназад овој сок им се препорачува на сите оние кои одат на хемотерапија, бидејќи совршено се бори против сите последици од ваквиот вид на лекување на карциномите. Иако сите велат дека има грозен вкус, никој сепак не престанал да го пие бидејќи резултатите се фантастични.

Токму затоа велат дека овој сок буквално „подига од мртвите“ – и не е наменет само за оние кои имаат здравствени проблеми.

Доколку се чувствувате преморено, немате енергија и депресивни сте, можеби токму овој домашен сок е она што ви е потребно.

Се подготвува многу едноставно:

Состојки:

– 1 кг цвекло

– 1 лимон

– 1/2 кг моркови

– 3 портокали

– 3 јаболки

– 1 килограм мед

Подготовка:

Сите состојки едноставно исчистете ги и ставете ги во блендер. Ќе добиете сок со црвена боја, кој потоа може да го распределите во шишиња или тегли, внимавајте тоа да не бидат пластични садови. Смесата би требало да ја чувате во фрижидер. Сокот дава најдобри резултати доколку го консумирате наутро, на празен желудник и доволно е само половина чаша.

А ако го пиете овој сок секој ден, веќе за десетина дена ќе почувствувате неверојатни промени, пред се кога се работи за вашата енергија, но и вашето расположение.

Со овој тип на овошје бидете внимателни

Иако има доста благотворни дејства цитронот, со него треба да бидете многу внимателни доколку пиете лекови, бидејќи оваа комбинација може да предизвика несакани реакции.

Предностите на цитронот се бројни, – го штити срцето така што го намалува лошиот холестерол, го зајакнува имунитетот бидејќи изобилува со витамин Ц, го забрзува метаболизмот… Сепак бидете многу внимателни со ова овошје доколку пиете лекови бидејќи само еден цитрон дневно е доволен да предизвика несакани дејства од медикаментите.

Бидете особено внимателни кога пиете лекови кои се користат за намалување на холестеролот. Според извештајот на американската агенција за храна и лекови, паралелното консумирање на цитрон и лекови за намалување на холестеролот, го зголемува ризикот од заболување на црниот дроб, бубрезите и опасноста од откажување на мускулите.

Не се проблематични само овие лекови. Во потенцијално опасната група се и лековите за крвни садови и за заболено срце. Цитронот реагира и со лековите кои се препишуваат за анксиозност, заболување на централниот нервен систем, инфекциите на уринарниот тракт.

Затоа, пред да започнете со консумација на ова прекрасно овошје, проверете дали тој има штетно влијание на лековите кои ги користите. Најчесто во упатството на лекови е наведено доколку со одреден лек не се препорачува да консумирате цитрон, но и доколку не е наведено вие консултирајте се со вашиот лекар или доколку терапијата е кратка тие денови избегнувајте го ова овошје.

Чајот од ленено семе е ЧУДО

Лененото семе изобилува со минерали како што се: железо, калциум, натриум и фосфор, како и незаситени органски киселини, линолна киселина и голем број протеини и ензими. Ова семе е идеално за отстранување на мастите и токсините од телото, го подобрува метаболизмот, го намалува нивото на шеќер во крвта и го регулира апетитот.

Чајот од ленено семе ќе го поттикне разградувањето на мастите, а вашето тело ќе се снабди со важните минерали, што е од особено значење при здравото слабеење.

Состојки и подготовка:

1-2 лажици мелено ленено семе

250 мл вода

Сомеленото ленено семе ставете го во ладна вода. Нека отстои неколку часа со повремено промешување. Потоа смесата ставете ја на оган, а откако ќе зоврие гответе уште 5 минути. Потоа процедете.

Ако сакате да го подобрите вкусот можете да додадете некоја билка по ваш избор. на пример, додадете половина лажичка нане, дуња или камилица.

За оптимални резултати, пијте по 2-3 чаши дневно од овој чај, една на празен стомак наутро, односно, половина час пред оброк.

Со редовно консумирање на чајот од ленено семе, вашата кожа ќе стане мазна, сјајна и здрава.

Популарно