Од грицкање нокти, остана без прст!

На студентка од Бризбејн лекарите мора морале да и го ампутираат палецот откако развила редок вид рак на кожата поради долготрајно грицкање на ноктите.

Кортни Виторн ноктите почнала да ги грицка уште на почетокот на средното училиште, а во 2014 година успеала да го одгризе целиот нокт на палецот. Иако се преплашила кога ноктот почнал да и станува црн, уште четири години криела од семејството и пријателите затоа што и било срам, пишува Дејли Мејл.

Кога конечно посетила лекар дијагностициран и бил редок вид на рак на кожата до кој наводно дошло поради гризење на ноктите. Иако од минатиот јуни имала неколку операции како и во отстраниле туморот и сочувале палецот, сепак минатата недела морала на ампутација.

Откако лекарот и кажал дека рак бил предизвикан од гризење нокти, Кортни доживеала непријатен шок.

-Кога ми кажа дека гризењето на ноктите предизвикало рак бев скршена. Секогаш ми беше во глава дека тоа на самата себе си го направив. Лудо е да помислиш што ми се случи кога толку луѓе гризат нокти, вели таа.

Поради срам својата навика долго време ја криела, а палецот не сакала да го покаже на родителите се додека не поцрнел.

-Го одгризав целиот нокт и бев многу самосвесна околу тоа како тоа изгледа. Во друштво секогаш ги стискав шаките затоа што не сакав било кој да го види, дури ни моите родители. Им покажав тек кога кожата ми поцрне и многу се исплашив, вели Кортни.

Откако го прегледале ноктот, пластичните хирурзи забележале нешто необично па ја пратиле на биопсија. Испаднало дека добила малигнен меланом. Била на три операции во надеж дека ќе и го сочуваат палецот, но кога ракот почнал да се шири, преостанала само ампутација.

-Не ми беше страв од ампутација, но се плашев од иглите, признала таа.

Иако сега палецот и е ампутиран, Кортни уште не знае дали се решила од страшната болест. Ќе мора да ги почека резултатите од најновата биопсија, а следните пет години редовно ќе мора да оди на прегледи и тестирања.

Нејзиниот лекар и кажал дека причина за се е гризењето на ноктите, но некои медицински експерти не се согласуваат со него.

-Физичката траума се поврзува со развојот на некои видови рак, но не е баш веројатно дека само гризењето нокти би довело до тоа да добие рак, кажала докторката дерматолот, Нис Шет.

Внимавајте ова може да ве „уништи“

Само ден  после новогодишна прослава   во нивниот дом во Блекхеат, Австралија 21 годишно момче беше пронајдено мртво во својот дом, безживотното тело го пронајдоа неговите родители.

Таткото на  несреќното момче, после добивање на извештајот од истражувањата направен по смртта на момчето, ја откри причината за ненадејната смрт. Тој напиша на фејбук статус, каде покрај зборовите дека несака да пишува и да разнесува информации за смртта на неговото дете, кажа дека се надева неговите зборови ќе помогнат да се спаси некој млад живот и да не се конзумира кофеин во поголеми количини. Точно така, момчето починало од предозирање со кофеин, најверојатно без да знае.

Извештајот вели дека момчето по враќањето од Новогодишната прослава си направил протеинов шејк, но во последен момент решил да додаде една супена лажичка кофеинов прав. Се претпоставува дека момчето не знаеле дека една супена лажичка од овој прав е еквивалентен на 25-30 нормални дози на кафе.

Од фејбук комуникацијата на момчето со неговите пријатели, дознаваме дека тој се пошегувам за неговито шејк, велејќи дека има страшно горлив вкус и незнае дали ќе може да заспие. По само неколку часови, неговите родите го наоѓаат мртов на плочките во бањата.

Таткото порачува да се внимава со внесување на кофеин во организмот и специјално внимание да се посветува на секој вид прав од кофеин.

Од денеска почнува вакцинацијата кај децата со две нови вакцини

Од денеска почнува вакцинацијата кај децата со две нови вакцини – вакцина против рота-вирусот и пневмококна вакцина, што министерот за здравство ги најави пред неколку месеци.

Од Министерството велат дека со вакцината против рота-вирусот се заштитени најголем процент од децата кои ја примиле, односно 9 од 10 деца. Вакцинацијата се спроведува со орална ротавирусна вакцина во три дози со ставање капки во устата на детето, на возраст од шест недели до 32 недели. Првата доза од вакцината треба да се даде пред детето да наполни 15 недели, додека сите три дози на вакцината треба да бидат примени пред да наполни осум месеци. Од Министерството истакнаа дека повеќето бебиња кои примиле ротавирусна вакцина немаат несакани ефекти од вакцината, а милиони бебиња од 94 земји во светот безбедно ја имаат примено оваа вакцина.

Пневмококната вакцина се дава интрамускулно. Се користи пневмококна вакцина, која штити од повеќе серотипови пневмокок, кои се поврзуваат со тешки инфекции кај децата. Детето може да прими од една до четири дози, во зависност од возраста на детето во моментот кога е почнато со вакцинација.

Од Министерството истакнаа дека третманот на пневмококни инфекции со антибиотици не е толку ефикасен, поради големата отпорност на бактеријата кон антибиотиците, што ја прави вакцинацијата уште поважна превентивна мерка.

„Вакцините не само што ја штитат единката, туку ја штитат и заедницата со создавање колективен имунитет. Тие се исклучително квалитетни и проверени вакцини од европски производител. Опфатот на вакцинација мора да биде во просек околу 95 отсто за сите вакцини. Вакцинацијата е фундаментална за постигнување на целите за одржлив развој на здраво население“, велат од Министерството за здравство.

Како да „немате“ мозолчиња после депилацијата?

Дали секогаш имате мозолчиња после депилацијата ?

Иако се здодевни, ова не е невообичаено. Бидејќи восокот ги отстранува несаканите влакна, исто така, го отстранува горниот слој на кожата, што ги прави порите многу повеќе изложени на сè и на тој начин доаѓаат во контакт со разни нечистотии.

За среќа, со некои мерки на претпазливост, можете да спречите појава на мозолчиња во иднина.

Чекор 1: Направете лесен  пилинг пред депилација со восок. Не смее да има шминка, нечистотија или мртви клетки на кожата.

Чекор 2: Кога ќе се вратите дома, веднаш избришете ја површината на кожата со крпа натопена во течност која е антисептична и смирувачка. Покрај тоа, не ја допирајте свежата, мазна површина со рацете.

Чекор 3: Ако вашата кожа е црвена или иритирана, изладите ја неколку минути со мраз, а потоа  применете крем за да се намали воспалението.

Чекор 4: Избегнувајте топлина, пареа и облека 48 часа по депилација. Како што веќе рековме, дел од горниот слој на кожата се отстранува за време на депилацијата, што ја прави почувствителна на иритација и инфекција. Чувајте ја кожата чиста и стерилна после депилација.

Чекор 5: После неколку дена започнете со редовен пилинг за да спречите ширење на мозолчиња. Нанесете благи механички пилинг ако вашата кожа е почувствителна.

Што ако, и покрај сето ова, добивате мозолчиња? За да ја отстраните косата во областа на усните употребувајте тенки ленти со ладен восок и употребувајте шеќерна паста во делот  на „ бикини“ зоната  за депилација, во која лентите не се користат и затоа е помалку абразивна метода.

Популарно