Млад кикбоксер почина по силен удар

Млад хрватски кикбоксер почина за време на турнир во Босна и Херцеговина.

Станува збор за 16-годишно момче од Славонски Брод, кое на натпреварот добило силен удар под ребрата. Toј иако паднал, сепак ја продолжил борбата.

На излегување во ходникот од салата му се слошило и по укажаната прва помош веднаш бил префрлен во болница.

И покрај обидите за реанимација момчето им подлегнало на повредите.

ШОК: Членовите на екипажот од бродот киднапиран од пирати се добро и најверојатно за нив ќе се бараат пари

Бродот кој го нападнале нигериски пирати, пренесувал пченица од Лагос до Порт Харкорт.

Членовите на екипажот на швајцарскиот товарен брод кој го киднапирале нигерски пирати, 12 од нив, меѓу кои по еден државјанин на БиХ, Хрватска и Словенија, се добро, јавуваат хрватските и босанските медиуми. 

Швајцарската компанија "Машоел" го потврдила нападот на својот товарен брод "Гларус" во нигериските води.

Бродот пренесувал пченица од Лагос до Порт Харкорт.

"Иако уште не се знае каде точно се киднапирани членовите на екипажот, тие се добро и најверојатно киднаперите за нив ќе бараат пари", рекле гостите во емисијата "Отворено" на ХРТ.

Швајцарската компанија "Машоел Шипинг", ангажирала посебен тим за да обезбеди ослободување на 12-те членови на екипажот, соопштило Министерството за надворешни работи на Словенија во понеделникот, потврдувајќи дека има словенечки државјанин меѓу заробените, пренесува порталот Радио Сараево.

ВИДЕО: По ова ќе размислите дали во ресторан да нарачате пица

Во еден ресторан во Детроит се случи нешто од кое се згрози цел свет.

Вработениот Џејлон Керли бил фатен како плука на пицата пред да нанесе сос на неа.

Видеото од ужасниот потег на вработениот стана вирален хит, а тој беше избркан од работа. По овој настан, тој беше и уапсен.

Ќерка на милионер изела сендвич, па починала

По само неколку часа починала 15 годишната Наташа Еднан – Лаперуз, откако изела сендвич на аеродромот во Лондон, додека патувала кон Ница.

Денеска почна судскиот процес во кој таткото на девојчето, милионерот Надим Еднан – Лаперуз ја тужи компанијата за сендвичи за убиство на неговата ќерка. Тој веднаш на девојчето и дал две инекции, бидејќи била алергична на сусам, но немало помош.

Таткото, милионер и основач на фабрикатаз а играчки Wow Toys, тврди дека компанијата за сендвичи не ставила етикета на лебот дека има во него сусам, бидејќи на површината на сендвичот немало семки.

Од компанијата Pret a Manger, позната во Британија по синџирот продавници за брза храна велат дека девојчето требало да праша кога го купувала сендвичот дали во него има сусам . Тие велат дека не ставаат етикети на секој производ за содржината во него, туку дека има заедничка декларација на полиците пред производите.

Девојчето во 2016-та починало во болницата во Ница од алергиски шок поради силна алергија на сусам, а денеска почна судскиот процес во Лондон.

Популарно