Тито и неговите жени

Дека Тито не можел без Даворајнка ниту една минута говори и настанот што се случил негде во Босна. Врховниот командант имал свој шатор, но тенките платнени прегради не можеле да го задржат гласното стенкање и воздишките на љубовното уживање на неговата млада секретарка. Од партизаните се барала крајна воздржаност во љубовниот живот, а за прекршителите билo пропишанo дури и стрелање, која често била и извршувана.

Но, за другарот Стари важеле некои други правила. А правило било дури и брачните парови, доколку имало такви, да не смеат да бидат во иста просторија, значи сексуалната воздржаност важела и за нив, иако се венчани сопруг и сопруга. Наспроти тоа, во една таква ситуација, додека Даворјанка стенкала во шаторот на Тито, во посета повторно дошла некаква словенечка партизанска делегација, предводена од Лука Лескоушек.

Делегацијата стигнала на договорениот состанок пред Шаторот на Врховниот командант во многу незгодно време. Словенците слушнале гласни љубовни воздишки па одлучиле да се вратат подоцна. Кога по извесно време дошле повторно, Тито добро расположен ги дочекал пред бирато со машина за пишување:’ Добро е што задоцнивте на состанокот, зашто и онака морав да завршам една многу важна работа!’

Мистериозниот гроб во паркот на Белиот двор во Белград!

Според тоа, Тито очигледно бил многу задоволен од љубовните мајстории на Даворјанка, па затоа наспроти незадоволството меѓу луѓето од неговото опкружување од неа, не размислувал да ја тргне и да ја прифати Херта Хаас со која се сретнеле во Јајце во ноемрви 1943-та година. Инаку, Зденка како Титова воена придржничка ги поминала сите најтешки искушенија на војната, приживувајќи ги меѓу другото и битката на Неретва и онаа на Сутјеска, а одвај избегнала сигурна смрт и во операцијата ‘Конски скок’, германски воздушен десант на Дрвар во 1944-та година.

Извесната Блаженка Мимица ја познавала Даворјанка уште од студентските денови и таа ја опишува како невротична, нарцисоидна и немарна девојка. Куцала на машина за пишување ужасно лошо, бркала географски поими, па и дати. Поради нејзината немарност до ден денес не е јасно дали денот на Армијата на бивша Југославија бил на 21 или на 22-ри декември. Подоцна е избран 22-ри декември, иако многумина сметаат дека Зденка погрешно ја запишала таа дата. Се’ уште има сведоци кои го доживеале и нејзиниот нервен слом во Дрвар, кога германските падобранци веќе го држеле под оган влезот на пештерата во која бил Тито и целиот Главен штаб. Со хистерични, гласни испади, Даворјанка му забранувала на Тито да излезе од пештерата, всушност да побегне по сувото корито на рекичката кон посигурен заклон. Борците биле одлучни на лице место да ја убијат. Со хистеричното врескање ја откривала нивната позиција. Од сигурна смрт од партизански раце ја спасило само тоа што била Титова интимна пријателка.

Набрзо потоа кај Зденка почнала засилено да напредува туберкулозата, па две години подоцна го напуштила овој свет.

Мистериозната Даворјанка Пауновиќ е закопана во паркот на Белиот двор. Изборот на местото на погребот бил нејзин; таа го натерала Тито да и’ вети дека ќе ја закопа токму во Белиот двор, па така барем двапати дневно ќе мора да поминува крај нејзиниот гроб: првиот пат кога од резиденцијата во Ужичка 15 оди на работа во Белиот двор, а вториот пат кога ќе се враќа дома. Таа необична желба, Тито ја почитувал. Зденка е погребана како партизанка, на осамено место, без надгробна плоча и без вообичаени погребни церемонии.

Подоцна Јованка Броз барала посмртните останки на Даворјанка Пауновиќ-Зденка да се пренесат во семејната гробница во гробиштата во Пожаревац, но Тито одбил. Зденка сепак има свој гроб и во Пожаревац, со надгробна плоча, но гробот е празен. Вистинскиот гроб на Даворјанка Пауновиќ велат дека уште е недалеку од влезот во Резиденцијалниот парк на Дедиње, а тоа, во 1980-та година, на Владимир Дедијер му го потврдил и Никола Мандиќ, добар познавач на состојбите во резиденциите на Тито. Значи, и по смртта на Тито, гробот на Даворјанка останал на старото место. Иако сега нема многу посетители на Белиот двор, сепак главна знаменитост што сите сакаат да ја видат е гробот на Даворјанка Пауновиќ-Зденка, воената интимна пријателка на Тито. Таа е погребана на Дедиње, спротивно на сите прописи, но велат дека и сегашната српска власт не сака да чепка по нејзините посмртни останки. Тоа би можело да се направи само доколку побара некој од нејзините роднини, но такви во Србија нема – единствената нејзината сестра од тетка, нивните мајки се родени сестри, е Мирјана Марковиќ- Милошевиќ, сопруга на Слободан Милошевиќ, која сега живее во Москва и никој не знае кога и дали некогаш ќе се врати во Србија.

Како Јованка станала љубовница на Тито?

И, на крајот, да го завршиме овој текст за љубовните приказни на Тито со она со што почнавме, со Јованка Броз. Јованка Будисављевиќ е родена 1925-та година во селото Пеќани, во Лика, во близина на (Титова) Кореница, во православно, српско семејство. Татко и’ Миќо Будисављевиќ бил угледен селанец, кој повеќепати престојувал во Америка, па добро говорел англиски јазик. Никогаш не бил член на КПЈ, но бил познат како човек кој е против секаква неправда. Негеовата најстара ќерка Јованка во селото завршила четригодинишно основно образование, а дури подоцна, во Белград, и вечерна гимназија.

Целиот текст прочитајте го на Денешен.мк

За викенд заработувава 3 - 4.000 евра

- За почетокот се беше во ред, тој бараше да го врзувам, да го камшикувам и да го газам со моите високи потпетици. Тоа го правев затоа што тој политичар сакаше домино дами и од мене го направи тоа, раскажува таа.

Елитна проститутка од Белград која за викенд заработувала до 4 .илјади евра, тврди дека еден министер шмркал кокаин од нејзиниот гол задник.

„Министерот шмркаше кокаин од мојот гол задник“, стои на насловната страница на српски „Телеграф“ за кој 27.годишната елитна проститутка од Белград открила „експлозивни“ детали кои ја шокираа српската јавност.

- За викенд заработував од 3 до 4 илјади евра. Сигурно ви звучи невозможно, но верувајте ми дека беше така. Секако, не е така секогаш, ниту пак беше така на почетокот, но кога ќе бидете во шема со државниот врв, министри и политичари, тогаш се ви е јасно. Тие се подготвени да платат ненормални бројки, но исто така бараат и ненормални работи за возврат, открила анонимната ескорт девојка за српски „Телеграф“.

Таа открила дека со еден српски министер патувала низ Европа:

- Ми се гади сега кога ќе помислам што ми правеше, а морав да му се смеам и да глумам дека уживам. Тој човек бараше да се соблечам гола и од моето тело да шмрка кокаин. Потоа, ќе земеше шише вино и ме прскаше насекаде. Најмногу ми истураше вино во уши, а потоа ме лижеше. Одвратно ми е додека зборувам, а замислете како ми беше кога ќе легнев со него.

Меѓутоа, нејзиното најлошо искуство е исто така со политичар, а таа се уште била негова робинка. Открива дека ѝ направил лузни кои ќе ги носи цел живот и поради него нема да може да има деца дури и кога ќе ја напушти проституцијата. Таа со него најчесто практикувала садо-мазо игри.„На почетокот се беше во ред, тој бараше да го врзувам, да го камшикувам и да го газам со моите високи потпетици. Тоа го правев затоа што тој политичар сакаше домино дами и од мене го направи тоа“, открива таа и додава дека тој ѝ рекол дека сака да биде во подредена положба со неа, затоа што во реалноста е многу моќен.

- Ми даваше многу пари, станав негов личен роб. Кога ќе ме побараа други клиенти, тој ќе му се јавеше на мојот макро и му плаќаше двојно и тројно повеќе. Секако, важни се парите. Еднаш буквално ме изнајми за еден месец и ми правеше најразлични гадости. Ми беше мака од него, но сакав да го искористам затоа што се заљуби во мене. Преку него сакав и да излезам од овој пекол на проституција, во него го видов спасот, раскажува таа.

Ципрас: Луѓето од Северна Македонија ќе ги нарекувам по името на главниот град!

Коментирајќи го преспанскиот договор, Ципрас подвлече дека била отворена добра можност да се реши спорот по 30 години, и дека неговите претходници би го направиле истото да имале слични околности, додавајќи дека одредбите од договорот го постигнале најдобриот можен исход за Грција.

„Луѓето во Македонија ги нарекуваме со името на нивниот главен град „скопјани“, рече грчкиот премиер, нагласувајќи дека неговата влада ја споведува националната линија која постоела од 2004 година.

ВИДЕО: 44 вработени го прославија oткaзoт со трубачи и музика

Вчера во фабриката „Шпик– Иверица од Ивањица, 44 работници со решенијата и работната книшка во раце, испратени со музика и трубачи после 40 години работен стаж, ја напуштија фабриката.

Повеќе работници во фабриката работеле три или четири децении од својот живот.

Некои се тука од почетокот на основањето на фабриката, но повеќето од нив добија отказ, иако веруваа дека фабриката и понатаму можеше нормално да работи, но за жал не беше така.

Миленко Главиниќ еден од најстарите работници во фабриката рече за агенцијата РИНА, дека во Шпик работел повеќе од 40 години, а пред вработувањето тука бил како ученик.

Овде го поминав целиот мој живот. Денеска решивме овде да се поздравиме како луѓе, затоа што секогаш бевме тука за дружење и така ќе продолжиме после затворањето на оваа фабрика, рече Главиниќ, додавајќи дека колегите со кои што работел се многу вредни, добри и многу лесно ќе најдат нова работа.

Јас мислам дека тој што сака да работи секаде ќе најде работа. Повеќето од отпуштените работници веќе имаат нова работа, изјави Главиниќ.

Тој додаде дека и после се што им се случи на вработените, тие не се нервозни и лути на сопственикот и дека ќе останат коректни со него.

Тоа е негова одлука. Ни ги исплати заостанатите плати по нормален закон и испадна фер спрема сите нас. Затоа и одиме со музика, рече Галвиниќ.

Општина Ивањица се наоѓа во Југозападна Србија. По површина е една од најголемите општини во Србија со површина од 1.090 км, а интересно е дека повеќе од половината од општината се наоѓа под шума.

Општината има 18 месни заедници, а најголема по површина е Остатија (112 km2), а додека по број на жители е најголема Ивањица.

Популарно