ФОТО: Ова е синот на Дино Мерлин

Веќе 28 години, Дино ѝ е верен на Амела, иако од старт не било се толку идилично. Родителите на Амела се противеле на нивната врска, затоа што тој бил сиромав и без перспектива. На крајот, нивната љубов победила.

За приватниот живот на пејачот Дино Мерлин се знае малку, па ретко кој знае дека круната на љубовта им се ќерката Наида (32) и синот Хамза (26), кои израснаа во амбициозни млади луѓе.

Неговите деца никогаш не се експонираат јавно, а Дино секогаш се труди својот семеен живот да го држи далеку од очите на јавноста.

Неговиот син има 26 години и нема намера да тргне по стапките на татко си и да се занимава со музика.

Тој во Истанбул студирал менаџмент и политички науки, но се образовал и во Берлин.

Постојно е дел од тимот на својот татко и учествува во секој проект. Хамза е атрактивно и успешно момче и седум години е во врска со убавата црвенокоса Џенет.

Своето семејство, Дино љубоморно го чува само за себе, но во неколку наврати зборувал за сопругата Амела, ќерката Наида и за синот Хамза.

Српските медиуми објавија фотографии и од приватната архива на Наида Дервишхалидовиќ, која е посветена на информатиката и на интернационалната кариера. Таа заврши постдипломски студии на Универзитетот во Оксфорд.

Наида Дервишхалидовиќ, прва од лево со колегите

„Тато, не ми требе ништо, јас имам се, само побрзо врати се дома“. Така ми вели мојата ќерка која ја прашувам каков подарок да ѝ донесам од Париз или од Њујорк. Таа е многу скромна“, изјави Дино за ќерката.

Мерлин и неговата сопруга се заедно од 17 години,а се оженил со неа на 21 година. Избегнуваат заедно да се појавуваат во јавност, но Дино неколку пати истакна дека таа му е најголема поддршка.

Зад познатиот хит на Дино Мерлин кој сите го знаеме “Кад си рекла да ме волиш”, се крие вистинска и трогателна приказна за која ретко кој знае. Пејачот ја напишал во најтешките моменти додека бил одделен од сопругата Амела.

Дино потекнува од сиромашно семејство, а како тинејџер се заљубил во богатата девојка Амела. Тој учел занает, а таа учела гимназија. Нејзините родители сакале таа да се забавува со момче од иста класа. Така, двајцата се гледале скришно и биле одвоени иако се сакале од 15 години.

Тогаш Дино сосема разочаран ја напишал песната која допре до сечие срце и стана хит.

– Се боревме, се криевме, но никој не можеше да не раздели. По пет години тајно се венчавме. Бешетоа романтична свадба иако својата сопруга буквално ја киднапирав. Само нашиот кум и нејзината сестра стоеја до нас. Постојано гледав кон вратата да видам некој да не ни ја расипе среќата. Потоа отидовме на брачно патување во Дубровник, а потоа се вративме кај мајка ми. Не чекаше голема одговорност, вели Дино.

Тој ја напишал песната во тешките љубовни мигови со Амела.

ВИДЕО: Цеца се прости од Тоше Проески

На 15.10 пред 11 години на пат кон Хрватска почина македонската легенда Тоше Проески.

И по 11 години болката и тагата за најдобриот музички вокал не поминуваат, а и ден денес неговите колеги и колешки жалат за загубата.

- „Тоше беше сјајно момче, посебеч човек. Ќе остане голема тага за него. Сите останавме без ангелски глас, за еден прекрасен човек, за еден хуманитарец. Кога слушнав за трагедијата, бев шокирана.“, изјави тогаш Цеца и додаде:

„Го испратив за последен пат, но во секој случај тој живее во нашите срца преку неговите дела“, откри пејачката.

ФОТО: Хармоникашот и водителката разменуваа нежности во Бразил

Маестро Горан Алачки, композитор кој важи за еден од најдобрите школувани македонски хармоникаши. Како во изворниот фолклор, така во новосоздадената песна, но и во класиката, за него нема тајни меѓу дирките на инструментот што се растегнува – хармониката!

Но се чини дека растргнат помеѓу обврските и неговиот приватен живот по разводот со некогаш познатата фолк пејачка, денес најпознатата ТВ готвачка Адријана („Вкусот на традицијата“), со која во брак беа повеќе од 25 години, малку се експонираше себе си во јавноста. Можеби професионално, но приватно ништо се се зборуваше за него и неговиот живот по разделбата со сопругата со која има две деца, од кои ќерката неодамна се породи, па Горан во меѓувреме стана и дедо на прекрасно внуче.

Таа пак, во 90-ите и на почетокот на новиот милениум беше една од најекспонираните македонски ТВ водителки и новинарки на неколку национални и локални телевизи, за потоа да исчезне од ТВ екраните. Но Марина Дојчиновска по премрежјата во својот живот, се појави во животот на разведениот маестро и судбината ги спои неа и него: Марина Дојчиновска и Горан Алачки.

Животот и после разводот секако мора да продолжи, но се чини дека познатата двојка нашле нов пат до среќата, па ако својата љубовна идила на почетокот ја споделувале само со најблиските, сега ја обзнанија преку социјалните мрежи и медиумите.

Очигледно дека нивната љубовна идила е во фаза на „цветање рози“, па моментите на вљубеност и среча ги покажаа преку постираните фотографии.

Изборот на дестинацијата повеќе од егзотичен, зашто магијата на Бразил, неговите бескрајни песочни плажи, волшебната панорама на Рио, самбата и карневалскиот амбиент го прават ова место латино рај за вљубените.

А Марина и Горан, како вистински латино љубовници од латиноамериканските ТВ серии, разменуваа нежности во секоја можна прилика, на секое место од споменатата дестинација.

Горан вљубен и среќен како во тинејџерските години, а Марина иако далеку од тинејџерските години, покажа дека се уште изгледа како да е во нив. Стројна става, вито тело, лице бело, бисер заби… вистинска дама со лик и стас на млада мома!

Популарно