Денеска започнува Лига на шампиони во фудбал

Денеска започнува “новиот изглед“ на најдоброто клупско натпреварување во Европа, Лигата на шампионите.

Новитетите во сезоната треба да го направат турнирот уште поинтересен, а сите гиганти се обидуваат да стават крај на доминацијата на Реал Мадрид, кој три години во низа се искачува на врвот.

Почетокот ќе биде најавен со првите мечеви од 18:55 часот, а ќе биде заокружен со преостанатите дуели од 21:00 часот. Терминот од 20:45 часот заминува во историја, бидејќи УЕФА одлучи да направи поделба на која најмногу ќе и се израдуваат љубителите на фудбалот ширум светот.

Со новите правила, клубовите ќе имаат право на четврта замена при евентуални продолженија во нокаут фазата и ќе имаат можност да користат електронски уреди и да комуницираат со секој член на тимот кој се наоѓа на трибините. Најголемата промена носи опцијата клубовите да користат фудбалери со кои се засилиле во јануари, а тие имале запишан настап во Лигата на шампионите во дресот на другата екипа. УЕФА конечно стави крај на ограничувањето за кое постоеше незадоволство години наназад.

За неколку сезони се очекува примена и на новата ВАР технологија, која е доста популарна меѓу големите клубови, кои итно бараат истата да се воведе што поскоро со цел да се избегнат грешки и лоши сценарија.

Утрешната програма ќе биде отворена со натпреварите Интер - Тотенхем и Барселона - ПСВ Ајндховен.

За титулата ќе се натпреваруваат 32 екипи распоредени во 8 групи. Вкупната вредност на екипте е околу 14 милјарди евра однсоно 13.816.200.000 евра. Најскапа е Барселона со 1.14 милјарди евра, следува Manchester City со 969 милиони евра. Клубови со најмала вредност се Црвена Звезда со 43.9 милиони евра, Аек  38.4 милиони евра и Чешката Viktoria со 30.35 милиони евра.

Уште не се смирува аферата околу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш.

Идодека Јелена објави видео во кое најавува тужби, вклучувајќи го и Врањеш, фудбалерот на сојот Инстаграм профил објавил емотивно видео.

Споделил видео на кое танцува со својата ќерка. Погледнете:

Денеска Вардар со 1-0 го загуби дербито со Шкендија во Тетово, но Вардарци со право се бесни на судиите кои не им признаа чист погодок на Филип Најдовски.

Вардар уште еднаш загуби од Шкендија и сега има осум бода помалку од лидерот, негатива која е тешко достижна.

Од таборот на Вардар се бесни на судиите, бидејќи Филип Најдовски постигна прекрасен гол од голема далечина, топката удри во пречката и ја мина гол линијата, тоа јасно се гледа од повторените снимки, но арбитрите дадоа знак играта да продолжи. Вардар беше оштетен.

И на претходниот дуел меѓу Вардар и Шкендија, скопскиот тим беше оштетен. Тогаш тетовскиот тим победи со гол кој беше признаен иако топката со целиот обем не ја мина гол линијата.

„Честитки за момците, денеска дадоа се од себе. Секогаш е тешко на првиот натпревар по припремите, плус три играчи ги имавме на една недела пред почетокот на првенството. Не бевме на ниво денеска, особено во првите 30 минути од првото полувреме. Второто беше подобро и веќе следниот натпревар ќе бидеме на нивото на кое посакуваме“, вели Васоски.

Но сепак иако не е наш стил да го коментираме судењето, сепак како на првиот така и на вториов натпревар со Шкендија сме драстично оштетени. Со што го заслужи Вардар овој третман, со што ФК Вардар пречи во својата работа. И ние сме луѓе од крв и месо и ние вложуваме труд, мака и работа. Зошто да го губиме нашето здравје од нервози за неправдите кои ни се нанесуваат. Зарем е тешко минута да се почека и дечките кои гледаат пренос на ФФМ да се консултираат. Сепак ние сме голми и ќе честитаме победа иако е незаслужена“.

Пораз на Вардар од Веспрем

Променлива игра на ракометарите на Вардар во „мечот на неделата“ против Веспрем во 12. коло од Лигата на шампионите и на крајот претрпеа пораз од 27:29 (16:11).

Слатка одмазда за Унгарците кои дојдоа во СЦ „Јане Сандански“ по бодови и си заминаа со нив, задавајќи му го на Вардар вториот удар на домашен терен во најсилното европско клупско натпреварување сезонава и истовремено го симнаа од втората позиција во групата А.

Не личеа на себе „црвено-црните" во второто полувреме и тука лежи причината за поразот. Премногу технички грешки, брзоплети напади и нереализирани удари, и казната стигна многу брзо.

Миклер го замени Штербик на голот на Веспрем, а неговите интервенции како и лошата игра на Вардар беа причината за серијата од 1-6 (17:17), а по првите седум минути игра единствено Мораес успеја да постигне гол.

Крај на седумминутната апстиненција донесе Дибиров од пенал, се надоврзаа Стоилов и Дисингер за ново водство од +3 (21:18) на средината на полувремето.

Петар Ненадиќ ја превзема иницијативата кај унгарскиот тим и тој влезе во серија, а кога стигна поддршката и од Лекај одново беше егал, 22:22 во пресрет на последните десет минути од средбата.

Рамноправно се движеа до 24:24, а откако Дибиров не ја искористи шансата од седмерец Веспрем за првпат дојде до 24:26 на четири минути, а таквата предност гостите ја држеа до крај.

Во првото полувреме македонскиот првак по рамноправниот старт 7:7, предводен од Кристијан Дисингер влезе во елемент и имаше постојана предност, која во еден период изнесуваше и шест гола предност по серијата од 7-1 (15:9), за на полувремето да заминат со 16:11. А, потоа едноставно се падна во „вода“.

Вардар секогаш сам си го комплицирал патот кон успехот. Оваа сезона одново е во таква ситуација.

Истовремено „црвено-црните“ не успеаја да му го расипат и јубилејот на Веспрем, кој денеска со победа во Скопје го прослави и 300. натпревар во Лигата на шампионите.

Дисингер со пет гола (сите во првото полувреме) како и Стоилов, Кристопанс и Стас со по 4 беа најефикасни кај Вардар, додека Милосављев мечот го заврши со 13 одбрани.