Кои жени повеќе сакаат анален секс, од вагинален?

Можеби ова ќе ве изненади, но жените кои имале анални игри велат дека почесто доживуваат оргазам од оние кои тоа не го прават.

Тој дел од телото е исполнет со осетливи нервни завршетоци, тврди сексолог Jessica O’Reilly.

– Таа област е анатомски направена за незаборавен оргазам, па ако сте го доживеале тоа е несомнено дека ќе посакате уште.

Ако сте загрижени заради хигиената, пенетрацијата не е неопходна.

“Започнете со мал анален чеп или користете вибратор, советува O’Reilly.

Трите лаги за маструбација во која повеќето сеуште веруваат

Самозадоволувањето за многу жени е најсигурен, наједноставен и најлесен вид на сексуално задоволство. Меѓутоа, постојат многу стигми поврзани со оваа тема.

Речиси сите мастурбираат, но не зборуваат сите за тоа, иако мастурбацијата се смета за здрав и нормален дел на сексуалноста.

Луѓето кои се очајни, на кои им е здодевно или се преморени за секс, најчесто се поврзуваат со мастурбација како извор на инстант задоволство. Од друга страна, луѓето треба да престанат да пронаоѓаат изговори зошто мастурбираат и требаат да се соочат самите со себе.

Во продолжение, ви ги претставуваме трите најчести предрасуди поврзани со мастурбацијата.

Мастурбацијата е прифатлива за мажите

Постојат предрасуди дека женските полови органи се еден вид “машини за правење бебе”, а не и извор на сексуално задоволство. Честопати, родителите ниту училиштата не обрнуваат внимание на оваа тема и никој не разговара со младите жени за нивните органи, па затоа многумина од нив веруваат дека се “дизајнирани” да бидат помалку сексуални отколку мажите.

Мастурбацијата е лоша замена за сексуалниот однос

Општеството воглавно смета дека не сме потполни и дека треба да ја жртвуваме нашата индивидуалност кога влегуваме во однос. Но како што растеме, сфаќаме дека среќата не доаѓа од некој друг. Ние сме одговорни за исполнување на своите потреби и исполнување на своите желби.

Истовремено, се’ повеќе жени ги забораваат родовите стереотипи. Тие наоѓаат начини финансиски, емоционално и сексуално да се издржуваат, а многу жени бираат да живеат без сексуален партнер.

Не треба да мастурбирате додека сте во врска

Вистина е дека мастурбацијата е вид на соло секс, но тоа не значи дека морате да бидете сами. Статистиката покажува дека жените кои се во врска мастурбираат почесто отколку нивните партнери, и тоа особено жените со здрав сексуален живот. Времето кое го минувате сами со себе многу се разликува од времето кое сте го потрошиле со партнерот.

Како да препознаете дека ќе ве збудали во кревет?

Постојат знаци кои ќе ви кажат дали новиот маж во вашиот живот е вреден на тоа да ви стане љубовник. 

Проверете дали ветува и дали ќе биде добар во таа улога…

1. Се однесува како џентлмен

Ви отвора врата, помогнува да го соблечете капутот, се сеќава да ве праша за вашиот важен проект на работа? Се’ се тоа знаци дека мисли на вас, а ако е обѕирен џентлмен вон спалната соба, можете да бидете сигурни дека се подготвува кон вас исто да се однесува и кога ќе се изгасат светлата.

Добар љубовник знае да ве допира на вистински начин и вон спалната соба. Да ви посветува внимание а покрај него се чувствувате прекрасно.

2. Знае како да ве допира

Добар љубовник е оној кој ја цени сензуалноста и вон спалната соба. Мажот кој ви ја допира раката во текот на вечерата, нежно ви го допира грбот додека излегувате низ врата, незабележливо ве допира за рака додека шетате или ќе ве допира по целото тело. Исто така, оваа работа гарантира дека ќе имате добар секс.

3. Не се врти се’ околу него

Многу е веројатно дека типот на маж „да зборуваме сега малку за мојот автомобил“ нема да биде некој со кого ќе сакате да го повторите сексот, ако до него воопшто и дојде. Во кревет ќе ве усреќи оној кој прво ќе ве праша како сте го поминале денот, ќе ве одведе во вашиот омилен ресторан иако не е најголем љубител на таа храна, со вас ќе погледне романтична комедија…

4. Не му се брза

Мажот кој со вас сака сериозна врска знае дека сте вредни за чекање. Поради тоа, ако ви каже „да причекаме“ или „не ми се брза“ немојте да мислите дека ве одбива, туку знајте дека сака подобро да ве запознае за да во креветот ви биде што подобар партнер.

5. Со него се чувствувате прекрасно

Мажот покрај кого во кревет ќе се чувствувате слободно не штеди на комплименти и ќе ве пофали за секоја ситница која ќе ја забележи на вас и која му се допаѓа. И преку начинот на кој ве гледа ќе се чувствувате секси и привлечни. 

Како да препознаете дека ве изневерува?

Изневерувањето е прилично широк поим. Некои луѓе, за изневерување го сметаат гледањето на порнографија, додека некои толерираат сè до бакнеж или интимен однос со друга личност.

Но, што и да е за вас изневерување, ако вашиот партнер ги знае вашите ставови, секое негово прекршување, за вас е оправдано разочарување и значи нарушена доверба. Понекогаш другата страна нема да сака да ви признае што се случува, но тоа ќе можете да го откриете самите, и тоа преку говорот на телото. Не ви дозволува да ја прегледувате содржината на неговиот телефон Ако вашиот партнер е премногу вознемирен кога гледате во неговиот телефон, тоа би можело да биде многу јасен знак. Брачниот советник, Дејвид Бенет, истакнува дека тоа е всушност еден од главните показатели, особено ако непрестајно го држи мобилниот телефон, во положба во која вие не можете да видите што прави на него. Ако тоа му е автоматска реакција, постои голема веројатност да се работи за некое трето лице. Се вознемирува кога зборувате за одредена личност Ако лицето со кое вашиот партнер потенцијално ве изневерува е некој кој вас ви е познат, тој би можел прилично да се вознемири додека зборувате за истото тоа лице. „Вашиот партнер може да покаже знаци на нервоза во текот на разговорот за таа личност. Знаците кои најпрво ќе се покажат се вкочанетост на фацијалната експресија, грубо чешање на подлактицата или допирање на градниот кош“, истакнува Бенет. Ако вашиот партнер и таа личност се најдат во иста просторија, говорот на телото исто така би можел да открие доста работи. Многу е веројатно дека цела вечер ќе биде во близина на таа личност, ќе ја гледа и „случајно“ ќе ја допира додека разговараат. Се смешка додека гледа во мобилниот телефон Иако вие можеби мислите дека тој гледа некој смешен видео запис, постои веројатност да се допишува со личноста со која има афера. Ако забележите дека не испушта звук од смеењето, туку само ги шири усните во огромна насмевка, имате причина за сомнеж. Се однесува затворено И тоа буквално. Додека разговара со вас, ги држи рацете и нозете скрстени и држи одредена физичка дистанца. Помалку ве допира, помалку се смее во ваше друштво и се однесува прилично нервозно, како да сака што е можно побрзо да отиде на некое друго место.

Популарно