Него никој не смееше лошо да го погледне“

Приказната која се појави на друштвените мрежи за средбата меѓу Милорад Вељиќ Манга  Жељко Ражнатовиќ Аркан, предизвика реакции кај еден од припадниците на Српската доброволна гарда, кој ексклузивно за српскиот Курир тврди дека не е точно дека Манга во една прилика го понижил Аркан пред сите.

-Аркан отсекогаш беше страв и трепет. Човек пред кој сите стоеја во строј, му оддаваа почит. Тој воопшто не беше галамџија ниту некогаш пробал капка алкохол, кафе, цигари, дрога. Тој тоа го презираше. Никогаш не се фалеше. Тоа целата гарда го знаеше, сите, од мало дете, соседите, пријателите, спортистите, музичарите, сите знаеја каков беше Аркан.

Грамада, а не како што се обидуваат да ја искриват сликата за него така што себе ќе се воздигнат. Сега кога го нема веќе испаѓа дека сите го малтретирале. Тоа никогаш го немаше во неговиот живот. Него никој не мееше лошо да го погледне, а не пак нешто друго. Нека пуштат човекот да почива во мир, а семејството нека го поштедат од непромислени изјави.

Аркан одлично го познавав, со години бев покрај него. Таков човек никогаш веќе оваа земја нема да има - вели за српскиот Курир гардист кој работелл за Аркан, а побарал да остане анонимен.

Тој вели дека Аркан им помагал на луѓето, ги ценел пријателите и ги почитувал жените.

-Во друштвото беше омилен и прв. Се знаеше дека во негово окружување нема пушење, ни насилно однесување. Каде и да се појавеше луѓето му се поклонуваа. Не го бараше тој тоа ниту сакаше, но го почитуваа и ценеа. Неговиот збор имаше тежина, погледот јачина. Од големите и моќни луѓе никогаш за Ражнатовиќ нема да чуете лош збор. Читам дека разни луѓе зборуваат за него, а никогаш не го виделе, не поминале покрај него, а да не зборувам дека и требаше голема врска за да бидете во негово друштво. Тој беше поим за сите времиња. Големина зад која и сега се стои, па го споменуваат, бидејќи дека единствено преку неговото име можат себеси да се прослават - рекол за крај гардистот.

Паника на познатото хрватско летувалиште

Во центарот на градот Раба, на истоименио остров утврдено е присуство на гас, поради што дел од градот е затворен, а околу 80 луѓе се евакуирани.

Плинот во воздухот е забележан уште во понеделникот во доцните попладневни часови, а се се интензивирало во вторникот вечерта кога пожарникарите утврдиле дека има експлозивна концентрација и дека под градското тло има „езеро на гас“.

„Пукнала гасоводна цевка и низ таа дупка гасот истекол на земјата. Ние под градското тло имаме езеро гас. Успеавме да го ограничиме движењето и сега може само да чекаме природата да го одработи своето и таа концентрација да се исчисти“, рекол командантот на пожарникарите Миливој Личина.

ВИДЕО: Екстpeмни спортови, пливање и сурфање на улица

“Село гopи, а баба се чешла”. Граѓаните на Белград одлучија да излезат од своите домови и ги искористат “условите” кои невpeмето ги создаде на градските улици.

Камертата на порталот Блиц.рс. забележа пливачи и сурфери во центарот на градот.

Закана за ВЕТО од Борисов: Македонците треба да зреат за ЕУ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во Брисел изјави дека Македонците мора да созреат за да добијат датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ.

„Тие имаат многу нешта да поправат. Да не ме разберете погрешно, но додека се спори дали Гоце Делчев е Бугарин или Македонец – такви ситни приказни за некои херои кои очигледно биле и за Бугарија и за Македонија, за родниот крај, а нашите најдобри песни се поврзани со нив. И опозицијата постојано да ме прашува што прави комисијата. Нека зреат“, рече Борисов, пренесува БГНЕС.

Популарно