До сите Албанци: Погледнете го „Ругање со Христос“ пред да коментирате - Не потпаѓајте на евтини политички трикови

У принцип неќу да коментирам по социјални мрежи, особено не политика, а најмалку меѓуетнички односи, али јеби га.... посилно е од мене.

Го гледав „Ругање со Христос“ пошо се изначитав и изнаслушав све и свашта иако до скоро го немаше ниту трејлерот на нет... Тоа говор на омраза, тоа увреѓени министри, тоа соопштенија од Влада, тоа пресови, тоа чуда.... Па ме испровоцира да го гледам, пошо прво шо ми дое на памет е дека филмот е вмровска пропаганда...

Замисли, министерот за култура се увреѓил пошо борците на ОНА/УЧК биле претставени како „насилници и силеџии“, а филмот не го гледал. Го прочитал само сценариото, ама изглеа не читал ко шо треба, не знам...

Он се увреѓил што у филм за Егејците од два и пол саати има две и пол минути за случувањата со мавровските работници, и уште 25 секунди за убиството на терен за баскет у Тетово.

Неколку прашања до увреѓениот министер:

-Дали и кога ќе го гледате филмот?

-Како сакате да бидат претставени борците на ОНА? Како нобеловци за мир?

-Нели ви е срам да си играте со чувствата на луѓето, особено на Албанците? Бидејќи чоек ако не го гледа филмот, а ги слуша вашите изјави ќе помисли дека главната поента се токму борците на ОНА/УЧК и случувањата во 2001 година.

Идеме даље...

Влада вели дека се ширело говор на омраза и оти сите филмови од 2015 година имале политичка позадина.

Каква позадина да има уметноста? Да опнеме розеви наочари и на јебениов Балкан да праиме филмови „Како да станеш милионер?“? Да го викнеме Кевин Харт да комедијува? Суперхерои? Мишн импасибл? Еве, дајте идеја...

И вие ко увреѓениот се истрчавте да коментирате нешто што не сте го погледнале. Браво.

Ајде од утре да се правиме дека војната во 2001 никад не се случила. Можда не се случија ни војните низ Балканот у 90-тите. Можда не се деси ни Втора светска војна. Можда измишљотина на Илуминатите е... Можда... Не знам...

До сите Албанци: Погледнете го филмот пред да коментирате, особено тука на постов. Не потпаѓајте на евтини политички трикови.

А за оние шо ќе помислат или ќе речат дека сум националист или не знам што, у секое време, у која било кафана може да си испоприкажеме, чисто да си ги измериме ставовите. [😀]

П.С. Каква реклама за ич пари му напраивте и на филмот и на режисерот не сте свесни. Алал да ви е. Ама толку капацитетот...

#РугањеСоХристос #MockingOfChrist

Автор: Даниел Василев

Зоран Заев е првиот премиер на Република Македонија што го погазил народот!

Уште пред 30ти септември и историскиот референдум пишував дека неуспехот на истиот ќе биде само првата битка, големата борба следи. Јасно беше дека референдумот ќе падне, но исто така јасно дека Заев и СДСМ ќе продолжат со замислената идеја – да го сменат името на Република Македонија. Еве не сега, недела дена подоцна, токму таму, во битката.

Владата, која дојде на власт рушејќу режим, сега јасно покажува што значи РЕЖИМ. Дури ни Груевски во своите најлуди денови, кога имаше мнозинство пратеници во Собранието на Р. Македонија (63) не влечеше волку автократски потези. Не дека нешто го фалам, но ваков режим Македонија досега не видела. Никој, во овие 27 години, апсолутно НИКОЈ, не се осмелил од позиција на власт  да оди директно против оние кои му дале моќ, да оди против народот. Зоран Заев е првиот. Тој е првиот премиер на Македонија кој самиот реши кого ќе брои, а кого нема. Законот е јасен и референдумот официјално паднат, но премиерот без срам кажува дека се бројат само оние кои излегле на гласање. И додека денеска има поддршка од своите фанови, ме интересира кој ќе биде нивниот став, ако утре некоја друга влада реши да не ги брои гласовите на оние кои гласале за СДСМ на некои наредни избори. БОЈКОТОТ е став и тоа легитимен! Референдумот е уреден со закон и нема тука простор за свои желби! 36.5% не се доволни, без разлика како се изјасниле! ТОЛКУ! Секое различно толкување од ова е намерно кршење на законот и одење против ЈАСНАТА волја на мнозинството од народот! Ова не се избори и секоја споредба на бројки од минати парламентарни или претседателски избори е беспредметна! За РЕФЕРЕНДУМОТ законот е ЈАСЕН! 50% излезност или ништо! Исто така јасно е дека референдумската одлука, во овој случај, важечка останува онаа од референдумот во 1991 година, може да се смени САМО со НОВ РЕФЕРЕНДУМ! Собранието нема право да ја прегази или да ја менува! Без разлика дали 60, 80 или сите 120 дигнат рака, притиснат копче, тајно напишат под маса, одлуката е ТАА од референдумот во 1991 година. Но, ете човекот кој побара камшикар, реши самиот да го земе камшикот во раце и да носи одлуки во име на целиот Макеоднски народ и сите други народи што живеат на ова парче земја. Еден ден ќе му се врати, но до тој ден, борбата ќе биде тешка.

По самиот референдум и киселите фаци на лидерите на СДСМ, владата продолжува да го турка договорот со Грција, па денеска достави предлог кон измена на уставот на Република Македонија до Собранието. (Целиот предлог го имате ТУКА.) Седницата е веќе закажана на 16ти Октомври, а засега е непознато дали Заев „убедил“ 8 пратеници од опозицијата да го дадат својот глас за промена на името на државата. До 16ти нема да знаеме, па затоа ќе се задржам на кратка анализа на понудените НЕЦЕЛОСНИ измени на уставот што ги предлага владата.

 ДОДАВАЊЕ НА ПРИДАВКАТА СЕВЕРНА ВО ИМЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Не бе другари, не е додавање, МЕНУВАЊЕ Е! Менување на името на Република Македонија!!! Јасно ми е дека Зоки и другарите не сакаат да го употребат вистинскиот термин, затоа што знаат каква гадост прават. Додавање придавка на името Република Македонија, значи менување на истото, посебно што во договорот со Грција јасно пишува дека ние понатаму нема да смееме да го користиме името Република Македоија. Ако беше „само“ придавка, ќе се оставеше простор ние да ја користиме кога сакаме, но НЕМА простор за избор! Ние секогаш и секаде ќе си ја носиме „придавката“ и таа секогаш ќе биде стои пред Македонија. МЕНУВАЊЕ на име по секоја можна дефиниција!

ИЗМЕНИ ВО ПРЕАМБУЛАТА НА УСТАВОТ

Во овој дел од предлогот на владата кој се однесува на преамбулата на уставот се вели:

„...ќе се внесе повикување на Прогласот од Првото заседание на АСНОМ до македонскиот народ за одржаното заседание на АСНОМ, со неговите конститутивни одлуки.“

Звучи убаво. Премногу убаво за да е вистина. Веќе погодувате, НЕ Е ВИСТИНА!!! Не постојат никакви шанси Грција да го дозволи ова. Зошто? Еве дел од прогласот на АСНОМ:

„МАКЕДОНЦИ ПОД БУГАРИЈА И ГРЦИЈА

Обединението на целиот македонски народ зависи од вашето участие во гигантскиот антифашистички фронт. Само со борба против подлиот фашиски окупатор ќе го спечелите правото на самоопределуење и обединение на целиот македонски народ под покровот на Титова Југославија, која стана слободна заедница на слободни и равноправни народи. Нека борбата на македонскиот пиемонт ве одушеви за посмела борба против фашискиот поробувач! Нека патот на овој дел на Македонија стане и ваш пат, оти само тој води кон слободата и обединението на целиот македонски народ! Нека вашето участие во свеошптата антифашиска борба им даде живот на принципите прокламирани на првото македонско Народно собрание и нека ги збрише искуствените граници који разделија брат од брат, Македонец од Македонец.“ (Извор)

Мислам дека не треба да објаснувам повеќе за вторава точка. Јансо е дека владата на Заев повторно лаже!

ПОЦВРСТА ГАРАНЦИЈА НА ГРАНИЦАТА

Во овој член од предлогот за промена на уставот (член 3), нема ништо спорно, освен можеби потребата истиот да се менува. Со сите досегашни глупости на оваа влада, искуството не учи дека и тука ќе има некоја промена во неочекуван правец. Но, од засега понуденото, нема проблем.

ГРИЖА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ И ДИЈАСПОРАТА ВО СТРАНСТВО

Во предлогот за промена чланот 49 од сутавот на Република Македонија се предлага следново:

„Со уставниот амандман кој се предлага ќе се декларира грижа за културните, економските и социјалните права на припадниците на македонскиот народ и сите наши граѓани во странство, без тоа да значи мешање во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи, во било каква форма и заради било каква причина.“

На прв поглед изгледа речиси исто со сегашниот текст од уставот, но има разлика. Мала разлика во текстот значи голема разлика во праксата, а тоа од владата многу добро го знаат. Сега во уставот стои:

„Републиката се грижи за положбата и правата на припадниците на македонскиот народ во соседните земји и за иселениците од Македонија, го помага нивниот културен развој и ги унапредува врските со нив. Републиката се грижи за културните, економските и социјалните права на граѓаните на Републиката во странство. Републиката притоа нема да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи. “

Разликите на појасно:

Устав сега: Макеоднија ќе се ГРИЖИ

Промена: Македонија ќе ДЕКЛАРИРА ГРИЖА

Устав сега: Републиката притоа нема да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи.

Промена: ..без тоа да значи мешање во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи, во било каква форма и заради било каква причина.“

Знаќи ќе ДЕКЛАРИРА, со други зборови ќе покажува грижа. Нема да се ГРИЖИ, туку ете ќе покажува грижа, но нема да се меша во внатрешните работи (тоа е и сега така) ВО БИЛО КАКВА ФОРМА и ЗАРАДИ БИЛО КАКВА ПРИЧИНА. Значи, ако утре некоја држава (не мора Грција), каде живеат Македонци, реши да ги убие сите нив, Македонија може само да ДЕКЛАРИРА грижа! Со прост пример, Заев ќе изрази жал! ТОЛКУ! Тоа е декларативно! Не  е практично, не е реално, туку декларативно! Не е битна причината, Македонија нема да има право во никаква ФОРМА да се меша во внатрешната работа на една држава. А убиство на свои граѓани е секако внатрешна работа, па Македонија може само да жали! Наједноставно кажано, со прости зборови, Македонија се откажува од својот народ надвор од државата. Дома го преименува,  надвор го нема.

Дали сето ова ќе пројде, ќе зависи најпрво од ВМРО ДПМНЕ и нивните пратеници. Секој од нив ќе треба да донесе лична одлука. Јасно е дека Мицкоски ниту имал, ниту ќе има моќ во партијата. Всушност затоа е тој лидер. Ако ДПМНЕ попушти, ситуацијата ќе биде значително влошена. Тогаш името, идентиетот и достоинтсвото ќе може да го брани само Иванов и тоа до завршување на неговиот мандат или импичмент. Потоа целата тежина ќе падне на народот. На сите нас кои бојкотиравме и јасно кажавме дека сме против договорот со Грција. Ако ДПМНЕ истрае и не изгласа уставни промени, тогаш следуваат избори, на кои народот повторно ќе реши. Реалноста е дека во никаков случај СДСМ со сите албански партии нема да успее да собере 80 пратеници, но за тоа кога ќе дојде време. Сега го чекаме 16ти Октомрви и тестот на интегритет на пратениците од ВМРО ДМНЕ.

Се читаме наскоро, Пацифит

Референдумот падна, договорот е мртов: Што сега?

Неколку дена пред референдумот ветив дека ќе напишам текст на 1ви Октомври, но решив да почакам да се смират емоциите. Искрено, иако задоволен од исходот, не западнав во еуфорија, затоа што ова е само почеток на патот на градење на функционална држава. Пат на кој не чекаат многу препреки и слепи улички, ако само малку го изгубиме фокусот.

Најпрво, референдумот падна, а со него и договорот со Грција. Јасно ми е дека сите вие кои што гласавте ЗА сте разочарани, но реалноста е таа. Муабетите на Димитров и Заев, ми се како на деца од предшколска возраст. Ама „видливо“ мнозинство, ама 600.000, ама ги броиме само тие што гласале, ама претседателот нема толку гласови, а има мандат, ама.... Глупости дечки и знаете дека е така. Ок, Заев може не знае, али Димитров знае! Нема видливо, џабе се 600.000 и не се бројат само излезените. Си пишува се јасно во законот. Да претседателот е одбран со многу помалку гласови, но таков е уставот. Сосема друго е што за претседателот постои мандат во траење од 5 години, па затоа и цензусот (само во првиот изборен круг) е 40% а не 50%. Договорот со Грција нема време на траење и секоја споредба со референдумот е смешна. Но, еве и покрај тоа, ајде да споредиме. Колкав цензус би барале ако на следните претседателски избори народот гласа за доживотен претседател, т.е. крал? Дали би биле доволни 37%? Не постои идеален модел на референдумско изјаснување, сите имаат маани, но да се оди против устав на јасни резултати е кривично дело. Али, ок, вие си знаете.

Јасната ситуација е дека ни следуваат предвремени парламентарни избори и тоа што побрзо. На владата и се брза, за да може да ги стигне роковите за договорот со Грција, кој е мртов. По референдумот, Собранието нема право да решава по истото прашање. Граѓаните се изјаснија, па за да се промени таа одлука, за истиот договор, ќе треба да се почекаат 2 години за нов референдум. Ок, Заев и другарчињата покажаа дека немаат проблем да газат устав, но дури и така шансите се минимални. Првата е на изборите, заедно со коалиционите пертнери (пред и пост изборни) да соберат 80 пратеници. Ова е речиси невозможно. ВМРО ДПМНЕ победи и на последните парламентарни избори, а коалицијата за Европска (читај Северна) Македонија претрпе дебакал на референдумот. Јасно е дека едно е бојкотирање, сосема друго гласање на избори. Јасно е е дека и ВМРО ДПМНЕ е во ужасна кондиција во моментов, но сега на политичкиот фронт во Македонија се појавија и нови играчи. За сега мали партии, кои јавно повикаа на Бојкот и сега отворено слават победа. Не дека очекувам да победат на изборите, но и повеќе од јасно е дека ќе освојат пратеници во Собранието. Пратеници кои нема да гласаат за уставни промени. Втората шанса за живот на договорот со Грција е смена на раководството во ВМРО ДПМНЕ и доаѓање на чело на лик кој ќе ги подржи уставните промени и договорот од Преспа. За ова шансите се уште помали. Колку и да е распадната партијата на Мицкоски и колку и да е тој (не тврдам дека е) само марионета во рацете на Груевски, за вакво сценаријо нема време! Токму на таа карта во мооментов игра Мицкоски. На само еден ден по референдумот во гостување на телевизија, јасно покажа дека на ВМРО ДПМНЕ не му е до избори и кажа дека неговата партија со сите сили ќе гледа да ги успори. Затоа најава за избор на нов Јавен обвинител и формирање на анкетна комисија во собранието на Р.Македонија за референдумските резултати и можни измами. Барање, што нема да бидат исполнети (особено првото), а со кои ДПМНЕ ќе се правда пред народот зошто не сака избори, но и за слабиот резултат на истите.

И покрај сето ова, избори ќе има. Реално, само таа опција е нормална во моментов. Падна договорот на кој владата го потроши цел свој капацитет во нејзиното владеење (да, толку и е капацитетот), па ќе мора да провери како сега стои кај народот. Сепак, изборите многу тешко дека ќе подобрат ситуацијата. Проценките во моментов се дека ниту СДСМ, ниту ВМРО можат да извојуваат убедлива победа, па токму затоа албанските партии веќе коваат нова платформа. Знаејќи дека резулатите ќе бидат слични на оние од 2016 година, а тие главниот џокер за составување на влада, повторно ќе се обидат протуркаат националистичка агенда за албанскиот гласач. Не дека со тоа ќе го подобрат животот на Албанците во Македонија, но ќе ќарат поитички поени кај својот електорат. Всуѓност, национализмот никогаш не донел ништо подобро за никого.

Веројатно единствената светла опција се новите партии. Можеби во Македонија дојде моментот кога заврши монополот на СДСМ и ДПМНЕ. Можеби е време да заминат во историјата, а државата да ја поведат нови политичари. Шансите ова да се случи на следниве избори се речиси 0, но бројот на пратеници кој ќе го добијат младите партии може да биде пресуден за иднината и правецот на Македонија. Колку повеќе за нив, толку помалку за СДСМ и ДПМНЕ. Помалку пратеници, помалку моќ, помалку шанси за газење на устав и закони, помалку локални шерифи и криминалци! Во такава ситуација, СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе бидат принудени на национален конзензус за националните прашања, секако заедно со новите парламентарни партии. Без надворешен фактор и присила, тука консензус за нацинална програма за национални прашања пред гласачкото тело, односно народот. Двопартискиот систем е најлесен за контрола од надвор, посебно кога на чело на двете партии имате ликови ко нашиве во послениве 27 години. Затоа, што и да се случува до избори, се надевам дека конечно ќе избегаме од биполарноста што ни ја уништи државата и се закани дека ќе ни го одземе идентитетот. Се надевам, дури и се молам, дека конечно созреавме како народ и ги надраснавме Бране и Љубчо, Заев и Грујо, Мицкоски и Зоран.

Автор: Пацифист

Популарно