ВИДЕО: Наташа изела сендвич во авион и починала

Петнаесетгодишната Наташа Еднан Лаперус од Лондон била на пат кон Ница, каде во 2016 година требала да го помине летните празници, кога одеднаш паднала во авионот поради алергиска реакција на сендвич и починала. Нјеизниот татко бил со неа, а мајката со потресни зборови се збогувала со својата ќерка.

Сопругот на Тања, таткото на Наташа го ставил телефонот на јстук покрај увото на својата ќерка кога му станало јасно дека нема да ја преживее катастрофалната реакција на сусамот кој се наоѓал во багетот кој го изела.

„Таша, љубов моја. Многу те сакам. Наскоро ќе бидеме заедно“, биле последните зборови на нејзината мајка, додека разговарала со својата ќерка.

Оваа потресна приказна станала достапна на јавноста во саботата откако родителите на несреќната Наташа одлучиле со сите да ја споделат својата приказна за која се претпоставува дека ќе покрене голема бура во прехранбената индустрија.

Девојчето починало од багет кој го купило на аеродром, кој содржел сусам на што таа била алергична. Иако нејзиниот татко веднаш ѝ дал две инекции, девојчето починало во рок од неколку часа во болница во Ница.

Кобниот сусам бил во пецивото, а не во кората, па затоа не се видел. Со ова родителите на Наташа апелираат до сите кои имаат сличен проблем да бидат претпазливи.

ВИДЕО: Сакала невиноста на ќерка си да ја продаде на богат педофил

35- годишната Ирина Глаткин заврши во затвор по обидот да му ја продаде сопствената ќерка на богат педофил. Таа е осудена на четири и пол години затвор и и е одземено старателското право над нејзината ќерка.

Руската јавност , сепак реагира на благата пресуда. Поранешната Мис , Ирина , била уапсена во полициска акција кога од  градот Чељабинск летала кон Москва каде требало да се сретне со мажот , кој теебало да и плати 19 100 фунти за секс со нејзината ќерка.

На суд Ирина дошла во крзнена бунда , а повеќето време на судењето седела со наведната глава за да ги избегне камерите. Таа пред продажбата на својата ќерка , дури и извадила лекарска потврда дека ќерка и е невина, а снимила и серија фотографии од ќерка и во провокативни пози.

Ирина во ресторан во Москва требалио да се сретне со мажот , но полицијата дознала за планот и еден полицаец ја одиграл улогата на педофилот. Во моментот кога Ирина ги споменала парите и ќерка си , веднаш ја уапсиле.

Полицијата потврдила дека Ирина претходно се занимавала со проституција. Девојчето и е предадено на бабата, а не е познато дали е уапсен и богатиот педофил.

Се појави нова синтетичка дрога, една доза може да ве убие

Нова синтетичка дрога се појави во Србија и стана популарна меѓу младите, а е спој на канабоиди, активна супстанца на марихуаната и амфетамини во таблета.

Лекарите предупредуваат дека само една доза може да ве убие затоа што никој не знае колку амфетамини или канабоиди има во таблетата затоа што таа се изработува во „куќни лаборатории„. Освен тоа, ова е и нов начин на употреба на марихуаната која до сега главно се моташе во цигара, пишува Блиц.

Со оглед на тоа дека новата дрога стана популарна меѓу младите во Србија, прашање е кога ќе ја пробаат младите и во македонија.

Новата дрога што се појави во Србија не е испитана и не се знае како делува, предупредува стручњак за болезти на зависност, психијатар од Србија д-р Иван Димитријевиќ.

„Практично, кога се појавува нова дрога, почнува експеримент во живо, на луеѓто“, додава тој.

СТРАШНА несреќа: Починал на лице место

Страшна несреќа ја потресе Србија кога 36-годишниот Бојан Вујовиќ брзајќи да си ја види ќеркичката, замина во смрт.

На него на улица налетал автомобил Шкода, кога тој брзал од поранешната сопруга да ја земе ќеркичката и да го помине викендот со неа.

Тој ја завршил смената на работа, се спремил за да појде по ќерката и додека чекал на автобуската на него налетал автомобил кој загубил контрола и го усмртел веднаш.

Популарно