Овие навики треба да ги заборавите

 Често по навика комбинираат одредени намирници за кои повеќето од нас мислиме дека се одлична комбинација. Еве кои три вообичаени комбинации на намирници се всушност прилично лоши.

Чај со млеко

Без оглед на тоа дали пиете црн или зелен чај, и двата се многу богати со антиоксиданси кои поволно влијаат на намалување на воспаленијата со низок интензитет.

Притоа, зелениот чај е малку поздрав, затоа што има помалку кофеин, а повеќе корисни состојки. Но ако во чајот додадете млеко, без оглед дали станува збор за кравјо или за растително (од соја, ориз и слично), протеините од млекото се врзуваат токму за антиоксидансите и го спречуваат нивното апсорбирање. А што се однесува до млекото, во таа комбинација една од главните добри состојки на тој напиток, калциумот, не може да се искористи, бидејќи кофеинот ја попречува апсорпцијата на калциум.

Значи, ако сакате да додадете нешто добро во својот чај, наместо млеко, исцедете малку лимон.

Леб и мармалад

Особено е лоша комбинацијата на бел леб и мармалад, затоа што простите јагленохидрати, кои ги содржи мармаладот, нагло го креваат шеќерот во крвта, а белиот леб исто така има висок гликемиски индекс. Но, не е добра ниту комбинацијата на интегрален леб и мармалад, затоа што истражувањата покажале дека интегралниот леб прилично го крева шеќерот.

Наглите скокови на шеќер во крвта го исцрпуват панкреасот, а исто така доведуваат до енергетска клацкалка, затоа што следуваат нагли падови. Наместо мармалад, намачкајте на лебот путер, кој според повеќе нови истражувања, е сепак здрав, а освен тоа, значително ќе го забави темпото со кое шеќерот од лебот доспева во крвта.

Салата со диетални преливи

Салата прелиена со оцет, лимон и слично, но без масло. Ако од диетални причини избегнувате да додавате масло во салатата или користите готови, т.н.диетални преливи, би требало да знаете дека со тоа ја попречувате апсорпцијата на многу важни нутриенти. Истражувањето објавено во списанието American Journal of Clinical Nutrition покажало, на пример, дека исклучително здравите каротиониди, на пример, од морковите, многу подобро се апсорбираат ако добро ја замастите салатата, а така е и со другите здрави состојки на кои за да бидат апсорбирани им треба одредена количина маст.

Според тоа, слободно прелијте ја салатата со една – две лажици маслиново масло, масло од тиква или некое слично здраво масло, наместо со диетални преливи.

За мамографија или за ехо се чека со месеци

Малигно заболените треба да имаат предност за преглед и лекување. Жени што биле оперирани од канцер на дојка забележуваат дека за термин за мамографија чекаат по три или четири месеци, а има и случаи кои дури една година чекале за ехо. Од Здружението „Борка - за секој нов ден“ бараат од институциите нови иновативни лекови што даваат можност да им се продолжи животот на пациентките со метастатски карцином и да бидат ставени на позитивна листа на лекови. Неопходен е национален регистар на пациенти со канцер и имплементација на Националната стратегија за контрола на ракот во Македонија. За да се најде решение за проблемите, од Здружението разговарале со Министерството за здравство.

Зорица Аџиевска вели дека двапати досега била оперирана од канцер на дојка. Првпат 1997 година, а вторпат пред три години. Сега треба да оди на преглед, ама вели дека три месеци чека термин за мамографија.

„Треба на седми идниот месец да одам на контрола на Онкологија, меѓутоа три месеци чекам термин за мамографија, тоа е проблем на повеќето жени. Институциите мора да направат поинаков систем“, укажа Аџиевска.

Од канцер на дојка пред 10 години била оперирана и Снежана Стојаноска. Таа вели дека лани не успеала да закаже термин ни за мамографија ни за ехо, не отишла ни на контрола.

„Сега се соочувам со истиот проблем, лани не успеав да закажам термин за мамографија и за ехо. Не отидов ни на контрола. По читање многу книги, го пребродив тој страв, сепак, морам да одам на преглед. Трипати сум оперирана, ама една година не можеш да закажеш термин, па на крај се откажуваш. Сега имам направено мамографија, а ехо не можам да закажам“, вели Стојаноска.

Повеќе на Независен

Како да се ослободите од акните на задникот засекогаш?

“Акните“ на вашиот задник се всушност фоликулитис. Тие настануваат од остатокот на мртвите клетки на кожата и бактериите што се создаваат во коренот на влакната. Оние кои редовно вежбаат се склони на ваквиот вид акни поради потта и тесната облека што ја носат за време на вежбањето, но постојат неколку начини како да го спречите настанувањето на овие непријатни акни.

1. При туширање користете производи што содржат бензоил пероксид

Ако сакате да ги искорените акните на задникот и непријатните израстоци што настануваат од нив, кога се туширате или бањате користете производи за туширање што во себе содржат бензоил пероксид. Оваа состојка обично се користи во производи наменети за масна кожа склона кон акни. Тој делува така што ги суши и чисти заробените мртви кожни клетки и на тој начин акните исчезнуваат. 

2. Одзатнете ги порите со салицилна киселина

Затнатите пори на задникот најдобро ќе ги одзатнете со салицилна киселина што се наоѓа во производите кои се користат во борбата против акните. Неколку пати неделно, чистете го задникот со производи што содржат салицилна киселина, бидејќи таа ќе ги одзатне порите и ќе ги дезинфицира. Кожата на задникот е како кожата на лицето, сè што делува на акните на лицето, ќе делува и на задникот.

3. Користете лосион со млечна киселина

Ако мислите дека по доброто чистење на местата каде што имате акни треба да ја хидрирате кожата, во право сте, но немојте да користите обични лосиони. Класичните лосиони ќе ги затворат порите и уште повеќе ќе ви наштетат. Користете лосион со млечна киселина, бидејќи таа нежно ги отстранува мртвите клетки од кожата ќе ви помогне да се ослободите од акните.

4. Секогаш туширајте се по вежбање

Признајте дека понекогаш не се туширате веднаш по тренингот, туку седите во испотената облека од теретана. Оваа лоша навика може да доведе до создавање акни на задникот, па затоа најдобро би било да се истуширате веднаш по вежбањето.

Со овие продукти отстранети ги камењата од организмот

Во нашите краеви кај голе дел од населението се појавува здравстевн проблем- песокот или каменот во бубрезите или жолчката.

Проблемот најчесто е предизвикан од вода и храна. Во обид да ги избегнеме тешките и инвензивни методи на конвенционалната медицина порталот Zdravlje Bez Doktora го пренесува докажаниот популарен рецепт за топење и исфрлање камења од организмот.

Состојки:

250 g шеќер во прав,

0,25 l маслиново екстра девственото (еко) масло,

250 г лимон со кора,

250 г корен од магдонос (мелен) и

250 г мед

(или еднакви количини на сите состојки)

Упатство:

Лимонот убаво да биде измиен и ако е прскан исчистете го од хемикалии​. Откако ќе го исчистите лимонот, исечкајте го на парчиња и сомелете во блендер или било која друга машина колку што е можно поситно.

Излупете го коренот од магдонос и мелете го на парчиња како и лимонот. Сѐ измешајте и додадете мед, маслиново масло и шеќер во прав. Мешајте ги состојките додека масата целосно не се изедначи.

За проблемите со каменчињата во бубрезите и жолчката потребно е да се зема една супена лажица од смесата наутро на празен стомак и навечер пред спиење.

Смесата треба да се чува во фрижидер и за цело време во стаклено шише, бидејќи е лесно расиплива. За да се реши повеќето проблеми со песок или камења во бубрезите и жолчката неопходно е да се испијат две од горенаведените мерки.

(Откако ќе ја потрошите првата направете уште една мешавина, бидејќи е расиплива и се прави по мерка од 250 g по состојка). Смесата е осмислена и тестирана за растворање на камчиња и е многу е ефикасна.

Нејзиниот состав е со многу пријатен вкус и многу е здрав и за други цели, па така и другите членови на семејството можат да го користат заедно со лицето кое страда од камен во организмот.

Важно е да се напомене дека за време на користењето на терапијата треба да се пијат колку што е можно поголеми количини на течности, најдобро вода.

Популарно