Четири жени дневно заболуваат од рак на дојка во Македонија: Ова се симптомите

Ракот на дојка е најчест облик на тумор кај жените, а од оваа болест месечно заболуваат дури 250 жени, додека 90 од нив ја губат битката против болеста. Целиот октомври е месец на борбата против рак на дојка. Карционом на дојки го сочинуваат 25 посто од сите карциноми кај жената па важно е превентивно да му се пријде на тој проблем. - СЗО предвидува дека бројот на заболени од рак ќе се зголеми од 14 милиони во 2012 на 24 милиони во 2035 година, додека бројот на починати ќе порасне од 8,2 милиони на 13 милиони годишно -предупредува др. Илона Сушац, специјалистка по онкологија и радиотерапија од една поликлиника. 

Иако генетиката е важна и научните истражувања јасно го поврзуваат постоењето на генетските мутации со конкретни видови и подвидови на рак кај луѓето, за да дојде до развој на туморски болести потребни се низа штетни фактори, кои, зависно од силата и длабочината на дејството, влијаат на местото на појавување на тумор во организмот, брзината на неговиот развој и прогноза на болеста. 

- Кога жените би оделе на ултразвучен преглед на дојки од 25 години еднаш годишно, на мамографија од 45 секои две до три години и на гинеколошки преглед со Пап тест и ултразвук еднаш годишно, голем дел од туморите на овие органи, кои сочинуваат 50 посто од сите видови рак кај жената, би се откриле во фаза во која е можно излекување -истакнува дрСушац. 

Внимавајте на симптомите 

Ако на градите забележите симптоми како тврдо задебелување, оток, топлина, црвенило на кожата, промена во големината или обликот на дојката, издигнување, болка на едно место која не поминува, вовлекување или оток на кожата, чешање, раничка или осип на брадавицата или вовлекување или исцедок од едната брадавица кој почнува нагло и се јавува само на еден отвор на брадавицата, важно е веднаш да се обратите на лекар, предупредува др. Сушац. 

Во моментот во кој грутката може да се напипа или дошло до наведените промени, ракот доста напредувал. Затоа е важно редовно да извршувате превентивни прегледи (мамографија и ултразвук) со кои ракот на дојка може да се открие во фаза во која уште не може да се напипа односно види. 

Самопреглед 

Затоа редовното прегледување на гради, најдобро седмиот ден после почетокот на циклусот. Ако сте во постменопауза, изберете го првиот или последниот ден во месецот. Најдобро е да се прегледувате пред или во текот на туширање. Обратете внимание на промената во големината, обликот и положбата на брадавицата дали оди крв или исцедок од нив. Побарајте дали имате грутка, задебелување или набор на кожата. 

Исто така внимавајте на воспаление или осип на дојката, дали вените се поистакнати од обично и дали имате поинакво чувство во некоја од дојките. Ако забележите што било необично, посетете лекар. Во повеќето случаи се работи за безопасни грутки. Ако имате повеќе од 50 години, со редовен самопреглед, задолжително одете и на мамограф еднаш годишно. 

Корисни чекори за спас од карцином

Престанете да пушите-Се смета дека пушењето е главен фактор ризик за околу 20 посто од глобалната смртност од рак и околу 70 посто на глобална смрт на бели дробови

Регулирајте ја тежината-Дебелината се смета за значајна причина за појавана ендометриски рак, рак на панкреасот и рак на бубрезите, жолчниот меур и рак на дојка

Телесна активност-Британски експерти тврдат како почесто практикување на телесна активност, како брзо одење барем три пати по половина часа неделно, годишно само во таа земја спречило 10 000 случаи на рак на дојка и дебело црево

Редовен самопреглед – Внимавајте на промени во големината, облик или положба на брадавици т.е дали има крв или исцедок од нив. Побарајте грутка, задебелување, набор, воспаление или осип на дојките

Здрава исхрана-Исхрана на база на пет оброци овошје и зеленчук на ден, со воведување на домати, цитрус, зелен лиснат зеленчук, кромид и лук, со многу црн и зелен чај, се смета за главен облик на превенција. Медитеранската исхрана е исто така добар извор.

Одговорно надворешно однесување - Заштита со вакцини за некои видови на рак (во земји со ниски и средни приходи инфекции како што се ХБВ / ХЦВ и ХПВ, се одговорни за околу 20 проценти од смртните случаи на рак).

10 намирници во борба против рак на дојка

Кељ, брокула, карфиол

Зрнесто овошје-капини,боровинки, јагоди…

Куркума

Смокви

Соја

Сливи и шолја чај

Лук

Портокали

Калинка

Телото испраќа сигнали месец однапред

Можеби не сте знаеле , но човечкото тело е во состојба да испрати предупредување за срцев удар неколку денови, дури и неколку недели порано, пред да се случи. Сепак, вие треба да ги знаете симптомите.

Професори од  Универзитетот ” Дјук ” откриле дека, повеќе од 60 отсто од луѓето кои доживеале срцев удар, не ги познавале добро симптомите, кои во меѓувреме им алармирале за влошената здравствена состојба. Секој четврти срцев удар по правило е “тивок убиец”. Луѓето многу често не ги знаат симптомите и на тој начин во последните пет години, алармантно е зголемена смртноста.

Најчести симптоми на оваа кобно заболување се болки во стомакот, лошо варење, замор и остра болка во грбот. Исто така, острата болка на некој друг дел од телото, освен во градите, лесно може да укаже на претстојен инфаркт. Таквите болки најчесто ги напаѓаат надлактицата, грбот, вратот , вилицата , па дури и стомакот. Сепак, пациентите обично ја игнорираат болката во мускулите, која е краткотрајна и не стравуваат дека тоа може да биде опасно за нивниот живот. Според лекарите, овие болки може периодично да се појавуваат и исчезнуваат и до еден месец пред да дојде до срцев удар.

Болката во другите делови на телото е најчест симптом за срцев удар кај жените, а поретко кај мажите. Жените честопати чувствуваат гадење и потење, кои исто така, може да се симптоми на инфаркт, особено ако тие се случуваат во комбинација со други симптоми . Ако добиете, болка во градите или наведените сиптоми се повторуваат почесто, под итно, треба да се обратите на лекар.

Извор: Самоздравје.мк

Кората од ова овошје ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како…

Започна сезоната на мандарините кои се вкусно овошје кое многумина го обожаваат.

Сите јадат мандарини, но прават една голема грешка – ја фрлаат кората.

Но, всушност лушпата од мандарина е многу здрава и корисна. Постојат многу начини на кои може да се искористи, а ние ви пренесуваме еден.

Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како…

Совет плус: не ги правете овие рецепти со прскани мандарини, користете само домашни, нетретирани со хемикалии.

Сомелете 50 гр кори од мандарина и ставете ги во стаклена тегла. Мелените кори прелијте ги со чаша водка или 40-постотен алкохол.

Теглата добро затворете ја и оставете ја отстои седум дена на темно место.

Потоа земајте по една лажица после јадење, а потоа јадете по една лажица мед.

Пет причини зошто треба да јадете мандарина

1. Помагаат при настинки и грип

Мандарината како и другите цитрусни овошја е одличен извор на витамин Це кој е важен за имунитетот и борбата против сезонските болести. Ги ублажува симптомите и го забрзува оздравувањето. Во стотина грама од ова овошје има 30 милиграми од овој нутрициент, што задоволува третина од дневните потреби.

2. Го топат вишокот килограми

Заради малиот удел на масти и сол мандарината се смета за нискокалорична и се препорачува да ја има на мените при диети, односно кај оние кои сакаат да ослабат. Го забрзува метаболизмот и помага за топење на масните перничиња во пределот на стомакот. Цитрусите имаат и низок гликемиски индекс кој помага во рамнотежата на нивото на шеќери во крвта, па се препорачува и кај дијабетичари.

3. Го забрзува варењето

При конзумирање мандарина не треба да се заборави на белата влакнеста коричка која го обвиткува плодот од внатрешната страна. Јадете ја, особено ако внесувате многу јагленохидрати и масти. Тој дел е полн со диетални влакна и ќе го забрза варењето на храната .

4. Го чува срцето и кардиоваскуларниот систем

Мандарината е добар изор на калиум кој го снижува крвниот притисок, говраќа ритамот на срцето и го чува здравјето на кардиоваскуларниот систем. Хранливите материи во мандарините го спречуваат наталожувањето на лошиот холестерол на артериите, што може да доведе до срцев удар.

5. Природен антисептик

Во зачувување на здравјето ќе ви помогне и есенцијалното масло од мандарини, кое се смета за природен антисептик затоа што го штити организмот од некои бактерии. Придонесува за ублажување на болни грчеви во дишниот систем, а и го опушта нервниот систем, па се препорачува да се користи за тешки ситуации или ако сте под стрес.

Внимание!

Мандарината како и другите цитрусни овојша содржи доста оксалати па затоа не се препорачува кај лица склони на формирање камчиња во бубрезите или жолчката.

Пригответе гулаш на “посебен“ начин

Пивски гулаш

Потребно е:

500 гр свинско месо кртина

1 главица кромид 3-4 лажици масло

3 чешниња лук 200 мл пасирани домати

500 мл пиво 1 лажиче мелена црвена пиперка сол, бибер 1 лажиче мајчина душичка 1 лажиче власец 1-2 лажици пченкарна палента

Подготовка: – Месото исечете го на мали коцки и пропржете го на загреано масло од сите страни. – Потоа додадете ситно сецкан кромид и лук и пржете уште 1-2 минути. – Потоа додадете мелена црвена пиперка, сол, бибер, мајчина душичка, пасирани домати и пиво. – Убаво измешајте и варете на тивко околу 50 минути. По потреба ако испари повеќе од течноста додадете уште малку вода. – Пред крај на варењето додадете ја палентата. Гулашот треба да има доволно сос. – Пред да го послужите посипете го со сецкан власец.

Популарно