ФОТО: Ова се славни личности чие име не би смееле да го "гуглате"

"MCAFFE", позната компанија за он-лајн заштита, и оваа година на својата страна објавила листа од најопасни славни личности за пребарување на интернет, за да ги заштити корисниците и да ги предупреди на страните на кои може да "закачат" компјутерски вирус.

Првото место оваа година го заземала актерката Руби Роуз позната по улогата во серијата "Orange Is The New Black". Во чекор ја следи ријалити ѕвездата Кристин Кавалари, додека на третото место е актерката Марион Котилард, а на четвртото место е нејзината колешка Линда Картер. 

Актерките Роуз Бирн и Дебра Месинг се нашле на петтата и шестата позиција, додека Кортни Кардашијан е сместена на седмото место.

Поранешната сопруга на Џони Деп, Амбер Херд, е осма на листата најопасни личности за пребарување, а зад неа се актерката Кели Рипа и единствениот маж на листата, Бред Вилијам Хенке.

Главната личност за корисничка безбедност во оваа компанија, Гери Дејвис, им порачал на корисниците на пребарувачите добро да промислат пред да кликнат на на нешто и да обратат внимание на ажурирањето на сите безбедносни поставки кога ќе станат достапни.

ВИДЕО: Морничаво предвидување на Нострадамус

Британскиот таблоид објаснува дека глобалните тензии и природни катастрофи може да бидат знаци за катастрофата која Нострадамус ја предвидел пред 500 години.

Францускиот астролог Нострадамус, најпознатиот светски пророк,во своите запасиси ги споменал и „вулканскиот оган“ и земјотресите во „Новиот град“ кои ќе се почувствуваат ширум светот, тврди британскиот таблоид Дејли екпрес. Некои во тоа гледаат најава за катастрофа во САД.

Теоретичарите на завери ова го толкуваат како предупредување на претстојната разорна ерупција и земјотресот во Сверна Америка, тврди британскиот весник. Потсетуваат и на француските средновековни астролошки стихови, пренесувајќи ја приказната за „земјотресот кој посебно ќе се однесува на западниот дел од Новиот град“.

Се вели дека тој ќе удри со толкава сила, „која ќе се почувствува во земјите ширум светот“, и „вулканскиот оган од средината на земјата која ќе го протресе Новиот град“.

Весникот наведува дека „Новиот град“ претставува континент кој Колумбо го открил пред Нострадамус да го запише своето мрачно пророштво. Британскиот таблоид објаснува дека глобалните тензии и природни катастрофи може да бидат знаци на катастрофата која Нсотрадамус ја предивдел пред 500 години.

Тој, предвидувајќи го крајот на светот, зборувал за огромна планина, која во пламен била фрлена во море, а „третина од морето претворено во  крв“.

Според толкувањата тоа може да се однесува на Јелоустоун. Ако вулканот во познатиот национален парк проработи, емисиите на сумпор-диоксид може да убијат 87.000 луѓе и голем дел од САД да биде нпогоден за живот.

Силуваната тинејџерка си го одзеде животот со законска евтаназија

По долгогодишна борба со депресијата и менталното заболување, 17 -годишна тинејџерка од Холандија која била жртва на сексуална злоупотреба, си го одзеде животот со помош на државната програма за евтаназија, пренесува РТ.

Тинејџерката Ноа Потовен си го одзеде животот во својот дом во Арнхем во неделата со помош на клиниката за евтаназија.

Аистираното самоубиство е легално во земјата од 2001 година, за кое е потребно одобрение од лекар кој мора да заклучи дека болката на пациентот е неиздржлива.

На денот пред нејзината смрт, Потовен ја сподели својата одлука со повеќе од 10.000 следбеници на Инстаграм.

-Во рок од 10 дена ќе умрам, напиша таа и додаде: По неколку години борба се е готово. Јас веќе престанав да јадам и пијам некое време, а по многу разговори и критики беше одлучено да ме „ослободат“ бидејќи моето страдање е неподносливо. Завршено е.

Потовен пишуваше за својата битка со депресија во наградената автобиографија. Во книгата, тинејџерката детално ги опишува искуствата со сексуална злоупотреба и силување, поради кои таа со години се криела од срам.

ВИДЕО: Биразна смрт на најубавата играчка на покер

Фенот ја усмртил Русинката Лилија Новикова, позната како најсекси покерашка во целата земја. Истрагата покажала дека Новикова во тие моменти ја сушела косата, а до несреќата дошло поради лошата изолација на фенот. Новикова играла покер и во живо и онлајн.

Таа имала и сопствен веб-канал и различни курсеви и работилници за почетници. Ја нарекувале најубавиот покер играч во Русија.

Девојката наскоро требало да наполни 27 години, а по тој повод планирала да се вклучи во живо за своите фанови, како и за доделувањето на наградите. Бидејќи била прилично популарна, се појавиле и измамници кои од фановите барале парична помош во име на семејството.

На нејзината страна лице по име Артур, оставил порака:

„Ви го пишувам ова, поради големиот број луѓе. Во моментов сум шокиран колку измамници се појавија за да соберат парична помош, во името на родителите на Лилија. Никој од нас, нејзините најблиски, не собира помош и ве молам немојте да наседнувате на такви апели, се додека не се појави на овој, нејзината страна“, напишал Артур.

Популарно