Колекцијата на предмети од Робин Вилијамс е продадена за 6,1 милиони долари

Колекцијата на предмети кои биле во сопственст на Робин Вилијамс и неговата поранешна сопруга Марша, се продадени на аукција во Њујорк, за околу 6,1 милиони долари, а целиот приход ќе биде уплатен во хуманитарни цели.

Меѓу предметите кои се нашле на аукцијата, интересни биле Златниот глобус, кој Вилијамс го освои за улогата во филмот „Добро утро Виетнам“ и мечот, кој трагично починатиот актер го користел за да го наслика Петар Пан во филмот „Кука“ (Нооk). Златниот глобус постигнал цена од 27.500 долари, додека мечот бил продаден за 4.750 долари.

На аукцијата исто така имало и уметнички дела, рачни часовници, мебел и накит.

Вилијамс својата слава најпрво ја стекнал како стенд-ап комичар во 70-тите години на минатиот век, а потоа својот актерски талент го усмерил на телевизија, а потоа конечно и на филмското платно.

Со Марша Грејс Вилијамс, бил во брак од 1989-та до 2010-та година, а имале и три деца. Тоа било еден од неговите три брака. За жал, Робин Вилијамс во 2014-та година, изврши самоубиство. 

ФОТО: Драстична трансформација на глумицата за филмот "Destroyer"

Австралиската ѕвезда Никол Кидман драстично го промени изгледот за потребите на снимањето на новата драма "Destroyer" во која глуми уморна и истрошена детективка со болна историја.

Добитничката на Оскар ја замени својата руса коса со кратка боб фризура за улогата на Ерин Бел, детективката која минатото ја прогонува со години после инфилтрирањето во криминална банда во склоп на една тајна операција. 

"Сосема се поставив во позицијата на ликот кој го толкувам. Ја почувствував таа тага и болка на Ерин Бел. Сметам дека во овој лик има повеќе бес отколку во било кој друг женски карактер кој го гледав на екран", неодамна изјави Никол Кидман.

Важно е да се истакне дека драстичните промени не се новост за Никол Кидман. Таа за улогата на феминистката Вирџинија Вулф во филмот "The Hours" исто така значително го променила изгледот, а за наведениот филм добила и Оскар.

Критичарите го пофалија нејзиниот перформанс во драмата "Destroyer" и го опишаа нејзниот изглед како речиси непрепознатлив, пренесува Ројтерс.

ФОТО: Што се случува пред домот на Милена Дравиќ?

Бројни познати и непознати чичности се собраа пред уќата на Милена Дравиќ за да ѝ одадат почит на легендарната актерка.

На улицата „Иван Џаје“ на Врачар во Белград, каде живеела починатата Милена Дравиќ и нејзиниот покоен сопруг Драган Николиќ во текот на целиот ден доажаат луѓе и носат цвеќе.

Кога отишла во болница, соседите мислеле дека отишла на некое патување. Луѓето кои со автомбил поминувале покрај нејзината улица застанувале да запалат свеќа за актерката.

„Ова е голема загуба за нашиот крај, а и за цела земја. Таа беше многу активна, често ја гледавме и на пазар“, изјавил еден од нејзините соседи за српските медиуми.

„Зошто Милена и јас немавме деца“

Вчера, на 79-годишна возраст во болница во Белград, по долга битка со тешка болест, почина 79-годишната актерка Милена Дравиќ. Милена беше една од најдобрите актерки кои Југославија и Србија ги имаше, а зад себе остави многу улоги по кои ќе ја паметиме.

Нејзиниот сопруг, легендарниот актер Драган Николиќ во едно од своите интервјвјуа пред точно 10 години откри досега непознати работи за своето детство, љубовта, актерските почетоци, како и бракот со актерката Милена Дравиќ, жената на неговиот живот.

Во интервјуто открил како се чувствува поради фактот што никогаш не се остварил како родител.

-Да се биде родител е едно искуство и нешто што е потребно на секое живо суштество поради продолжување на видот. Сметам дека тоа што немаме деца е голем недостаток, не мана, но едноставно е така. Тоа ни даде можност сите деца да ги гледаме како свои. Ние ја имаме нашата мала внука Ива. Таа ни надомести за се она што го немавме и околу што не се врти нашиот свет“, рекол Николиќ.

Популарно