ФОТО: Единствена фотографија од сопругата на Нурмагомедов

Двојниот руски шампион Хабиб Нурмагомедов стапи во брак во 2013 година. Меѓутоа, религиските уверувања не му дозволуваат сопругата да ја покажува во јавност, дури и лицето на фотографијата од свадба ѝ е прекриено со непроѕирен вел.

Религиските убедувања на Хабиб се засноваат на сунитскиот ислам кој е најголем огранок на оваа религија. Имено, сунитските муслима се верници според чии убедувања жената „мора да се учи на мир со покорност, на жената не ѝ е допуптено да биде учител ниту да владее со мажот, туку да биде мирна“.

Од наведените причини сопругата на Хабиб е покриена од очите на јавноста, па дури и од очите на случајните минувачи и соседи. Единствено е достапна за неговите очи.

Иако повеќето сметаат дека Хабиб ја крие сопругата, тоа е само заради неговите религиски убедувања според кои таа не смее да го покажува лицето.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ВИДЕО Казахстан (@kazakhvideosy) on

Академија Пандев го освои трофејот во Купот на Македонија.

Фудбалската екипа на  Академија Пандев за првпат во клупската историја го освои трофејот во Купот на Македонија. Во 27.финале Струмичани беа поуспешни  од Македонија ЃП после подоброто изведување пенали (4-2). Во регуларниот тек, а и после продолженијата, мечот заврши 2-2.

Тренерот на Академија Пандев, Југослав Тренчовски, заслугите им ги препиша на фудбалерите, честитајќи му и на противникот за коректниот натпревар.

„Ова е голем ден за Академија Пандев, првпат во историјата го освоивме трофејот во Купот на Македонија. Честитки за фудбалерите, одигравме квалитетно финале, покажавме карактер и голема желба за триумф. Се играше отворен фудбал, беа постигнати четири гола, а пеналите се лотарија, имавме подобра концентрација и се разбира, среќа. На најдобар начин ја заокруживме оваа сезона“, изјави тренерот на Академија Пандев, Југослав Тренчовски.

Хари Костов нов сопственик на РК Вардар?

Бизнисменот Хари Костов влегува во ракометниот првак и го презема управувањето со РК Вардар, неофицијално дознава Скопје Инфо од извори во клубот. Изворите брифираат дека клубот преговара и со други поголеми спонзори, но речиси е сигурно дека Комерцијална Банка ќе биде главниот спонзор на Вардар и дека работењето со клубот ќе го менаџира успешниот банкар Костов.

Промената во структурата на финансирање доаѓа по најавата дека Сергеј Самсоненко се повлекува од клубот и информациите дека најголемиот дел од ракометарите спасот си го бараат во трансфер и потпишување договори со други клубови.

На крајот на овој месец РК Вардар ги игра последните натпревари од оваа зема како дел од финалето на Лигата на шампионите. Каква ќе биде судбината на клубот ќе се знае многу наскоро.

ВИДЕО: Цел свет му се смее на овој боксер

Боксерот не се надеваше на нешто вакво…

Сакајќи да ја покаже неговата моќ и сила, издржувајќи неколку удари по ред ги рашири рацете, но тоа беше неговиот последен потег.

Погледнете го видеото, на коа има и други интересни моменти:

Популарно