Тоа се патриотите од ДПМНЕ! Модерните „војводи“

Еден ден историјата ќе пишува за овој бурен период во Република Македонија. Можеби ќе се сними и филм, барем документарен, па и ние кои денеска ги анализираме и коментираме секојдневните сучувања да видиме што точно се случило зад затворените врати. Можеби тогаш ќе дознаеме која е цената на еден пратеник, на еден политичар... колкава е цената за македонскиот идентитет кој е пред заминување во историјата. До тогаш, можам само да пишувам и предупредувам. Би рекол и анализирам, но потезиве се толку отворени што никаква анализа не е потребна.

8 пратеника од опозицијата се премислија за 24 саата и гласаа за. Деветта рече дека не знаела што зборува пред една година и дека и паднало тешко за оние 8! Девојчево со шишките на политичката сцена за прв пат го сретнав при протестите во општина Центар. Не дека се сеќавам што зборуваше младата плавуша од ДПМНЕ, туку ја памтам дека носеше кошула помала 2 броја,  со цел да истакне дел од своето тело. Си помислив, види ја сеа па сиротава, вака ли планира да напредува во кариера. И да, напредуваше. Стигна да биде претседател на жени во ДПМНЕ и секако пратеник во Собранието на Р. Македонија. Народ гласал за неа!!! Некој од нас сакале таа ди ги преставува во парламентот. Значи, имате плавуша со siski во партија. Ај некако да ги разберам оние над неа во партијата, зошто имаат „мерак“ таа да „напредува“. Ама луѓе, зошто бе вие ја гласате? Мислевте дека баш таа најдобро ќе ве претсавува во Собранието и ќе се бори за вашите права? Озбилно? Туку, доволно за неа. Еве за година дена очекувам пак да каже дека не знаела што зборува денеска.

Сите тие кои гласаа ЗА промена на уставот од ДПМНЕ, беа веднаш набркани од паритијата, а потоа следеше уште „посериозна“ чистка. Па така, Мијалков од браникот, излета на суво или барем надвор од ДПМНЕ. Моето мислење за тој лик во моментов не е важно. Ок, ниско е, пониско и не може да биде, ама да се задржам на темата, односно на писмото што како одговор на неговото протерување од ДПМНЕ тој му го напиша на Мицкоски. Немам намера да го коментирам целото, затоа што изобилува со глупости и лични напади, туку само делот каде „Началникот“ јавно го прашува Мицкоски што тој и „новото“ ДПМНЕ планираат да превземат и како ќе го бранат Уставното име и идентитетот.  Поминаа неколку денови, а одговор на тоа прашање НЕМА! Всушност тезата која ја поставува Мијалков во обраќањето до Христијан, дека ДПМНЕ само ќе глуми жртва и патриотска партија, се додека не се промени се што треба да се промени, со цел потоа лесно да ја освои власта, е постара од сите овие глупости денеска. Истото се случи и во 2006 година, кога ДПМНЕ со новиот лидер Груевски ги изгази на избори СДСМ, токму по територијалната поделба на Македонија и неуспешниот референдум во 2004 година. ДПМНЕ и тогаш глумеше, се жалеше, демек делуваше, но не превзема ниту еден радикален потег и референдумот не помина, а Груевски си стана премиер! Истата стратегија ја гледаме и денеска. Погледнете ги само обраќањата на Мицкоски и се ќе ви биде јасно. Тој зборува само за избори. Не бара избори сега, ниту па споменува датум, туку ветува победа на следните избори! Не зборува за борба СЕГА! За спречување на менувањето на името, историјата идентитетот, само ги осудува и посакува избори(потоа). ТОЛКУ! Тоа се патриотите од ДПМНЕ! Модерните „војводи“. Оние кои се рекламираат како наследници не Делчев, Груев, Гули, Сандански... Џабе е дечки, нема така да ве запише историјата. Него дај тоа ВМРО избришете го од името на партијата. Стварно не е коректно вака.

Вчера, конечно министерката за правда призна дека од преамбулата ќе се брише добар дел од АСНОМ. Односно, сега во уставот ќе се повикуваме само на одредени одлуки од АСНОМ, не на целиот проглас! За ова веќе пишував неколку пати. Јасно беше како ден, дека не е можно АСНОМ да остане, исто како што е јасно дека и Илинден ќе го заборавиме како наше востание. Не знам зошто воопшто и се мачи Заев да не лаже волку, кога само неколку дена подоцна (некогаш часови) вистината мора да излезе. Еве сега уште не лажат со некаков амандман со кој ќе се гарантира македонскиот идентитетет! Како идентитетот да е нешто што произлегува од правен документ. Запишан и гарантиран на лист, но со избришана историја и сменето име. Дури и да е тоа можно, а не е, како Грција би го прифатила тоа? Зарем сериозно некој верува дека Грција дозволила ние сами да си ги формулираме амандманите во уставот при промена на името, а веќе потпишала договор? Се е ова оддамна напишано, Заев сега само глуми демократија.

Автор: Пацифист

Доколку ви значи името, уставот, идентитетот, демократијата - „битка“ ќе има

Демократија или соборност е општествено уредување каде што врховната моќ му е дадена на народот и се извршува непосредно преку него или преку негови избрани претставници во услови на слободен изборен систем. Така вели дефиницијата, но реалноста е сосема поинаква.

Зборот демократија го слушаме секојдневно, бидејќи е единственото општествено уредување оправдано од светот и уредување кое го користат најбогатите и најмоќните држави на планетава. „Владеење на народот“, звучи убаво, но дали е така и што кога не е?

Еве уште една дефиниција: Референдумот претставува најзначајна и најраспространета институција на непосредната демократија во светот. Најзначајна!!! Што ако владата и собранието не го послушаат изјаснувањето на народот? Тоа не е предвидено во уставот, бидејќи уставотоврецот не помислил дека е можно на власт да дојде таква гарнитура која ќе оди против одлуката на својот народ, но и поради тоа што нема кој да превземе нешто против владата и собранието. Нема таква институција! Останува само народот! Да, може уставниот суд да ја бутне одлуката донесена од Собранието, но веќе е јасно дека и таа институција тргна против она што треба да го штити - уставот. Уставните судии повеќе од 2 години не се изјаснуваат за уставноста на СЈО и Пржинскиот договор, а дозволија сложено и тросмислено прашање да се појави на референдум. Нема институција во Македонија која си ја работи работата како што треба. Остана само народот, но без владеењето. Како да си го вратиме?

Можам сега да објаснувам на темава од историски апсект и примери од други државни, но тоа само ќе го развлече текстот, а поентата ќе биде иста. Секогаш и секаде, кога народот сакал да си го врати владеењето во своите раце излегувал на улица! Толку! Нема тука некои сложени дефининиции, социјални варијабли или друг пат. Јасно е се, освен можеби зошто нема народ на улица?

1. Народот е задоволен од Преспанскиот договор и менувањето на уставот и идентитетот на Македонците. Можеби и на народот потајно му пречат одлуките на АСНОМ во преамбулата на уставот, па сега сака место нив да стои „прогласот“. Можеби сите сакаме Рамковниот договор да стои рамен со АСНОМ, иако нема никаква врска со конституирање на Р.Македонија. Можеби и не ни пречи што нашата историја ќе почнува од СФРЈ и „одлуката“ на Тито „да ни даде држава“.

2. Народот е незадоволен, ама веќе не му е гајле. 27 години политичари (кои сами си ги гласавме) не доведоа до состојба на апатија и не направија себични. Сега само сопствената полза ни е важна, додека општественото добро и одговорноста за истото ги чувствуваме како терет.

3. Народот е сериозно незадоволен, но нема лидер кого би го следел. Над 5 века Турско ропство, безброј страдења на сите Македонци кои се дигнале против османлиите. Две страшни Балкански војни, две светски војни и комунизмот во СФРЈ го земаа данокот. Пишував пред неколку месеци дека Македонија денеска не може да роди нов Гоце Делчев, а дури и да се појави, нема да стигне далеку во хиреархијата на моќ во државава. Македонецот стана Македонче, а секој што барем малку ќе биде различен ќе биде обоен како националист, тврдокорен, заостанат.

Реалноста е дека над 600.000 граѓани гласаа за промена на името на Р. Македонија. Сериозна бројка, но ни од далеку доволна. Реалноста е дека пред тоа гласање владата ветуваше дека АСНОМ нема да се чепка од преамбулата, ама ете се шалеле. Дали бројката ќе беше дури и помала, ако Заев ги објавеше „нацрт амандманите“ за промена на уставот пред референдумот, можеме само да нагаѓаме, но сега тоа е неважно. Реалноста е дека референдумот падна, а вољата на мнозинството граѓани се гази. Реалноста е дека нема опозиција која ќе застане пред народот и ќе го сопре менувањето на македонскиот идентитет, туку имаме опозија што ќе ќарува политички поени за следните избори. Реалноста е дека сме оставени сами на себе, без лидер! Но, реалноста е дека владеењето на државата, иако одземено од нас, е само наше! Колку и да сме апатични, исплашени, потрошени, само еден помасовен, мирен протест, со барем 10.000-20.000 луѓе на улица, ќе ја смени играта во корен. Затоа не се откажувајте. Доколку ви значи името, уставот, идентитетот, демократијата... „битка“ ќе има, а се што вие треба да направите е да се појавите. Сега без Делчев, Сандански, без Карев и Гули, без големи лидери и славни војводи. Сами, но сплотени, бранејќи го своето, во име на нашата, но и на следните генерации.

„Никогаш Северна, секогаш Македонија“!!!

Автор: Пацифист

Хунтата на Црпко му крена споменик на Миленко

Како ќе знаете дека силникот, диктаторот, поробувачот, колонизаторот, тоталитарецот, фашистот, терористот, хунтата, квислингот ја загубиле војната, иако таа формално се уште трае? Просто. Според манифестацијата на стравот на хунтистот. Како се манифестира тој? Па така што почнува да се лечи со асиметрична примена на сила врз малкумина издвоени, избрани, пикирани како потенцијални предводници или кредибилни гласноговорници на мнозинското расположение. Колку е поголем стравот од народот,  толку е пожестока и поспектакуларна јавната егзекуција на поединци. Очекувањата се преку џандарско – судскиот ритуал да се деморализира и скроти масата простосмртни и безсилни луѓе. Стравот на насилникот е толку голем што му го блокира целосно умот па тој не може да согледа дека со ваквото однесување и акции, си го трасира патот до поразот и сопствената ликвидација. Демек, самиот си копа гроб. Имено, силеџиството врз противникот кој е избраник на народот, од жртвата прави секогаш маченик, јунак, односно, икона која јас ја нарекувам морален столб или историски маркер. За векутума во меморијата на човештвото останаа индивидуите кои се спротивставиле на ,,богови,, и властодршци. Од Гилгамеш до Херакле и Прометеј, од Христос преку Че Гевара, Аљенде, Виктор Хара, Патрис Лумумба, Даг Хамаршалд, Јан Палах до Асанж и Сноуден, од Карпош до Гоце Делчев, Гемиџиите, од Никола Карев, Питу Гули, Јане Сандански, Ѓорче Петров до Ќосето, од Мирче Ацев, Коле Неделковски, Мирка Гинова до Методиј Андонов Ченто…

Кој да се надева дека глупите курсисти на ЦИА и трабантите на ЕУ и НАТО во Македонија експресно ќе го закитат со безвремено одличие и ќе му ја напишат јуначката биографија на Миленко Неделковски додека е жив. Еј бре кленови! Глупандери ем дебили! Не додржавте ни десет дена откако Македонците ви го рокнаа троглавиот референдум, сторивте се да го затворите единственото медиумско прозорче на слободата ДУДИНКА. Нема ни три недели од црната за вас, а света и светла за нас Недела, и баш решивте Миленкота со џандари да го приведете на распит пред збир иследници  на хунтата поставена од Бејли. Му се заканувал на Зајкота од Муртино!? Како? Па напишал дека црпкава ќе летала за Мостар. Миленко, разбира се не е талентиран прозаист како Тричковски ( ментално-естетска реинкарнација на Мане Мачков) и не знае да пишува високоестетски садо-терористички закани кои се омилена литература на заевистичките обвинители. А и од друга поетско-философска школа е. Миленко припаѓа на македонскиот правец на хаику изразот илити асоциативно-симболичната басна (фатум, клетва) во која главната поента е воспитна. Аналогно, поетот – раскажувач Неделковски само го потсетил Црпко и неговите ГМО следбеници на стихот од народната песна ,,земјо македонска, уважавам те,,. Тој гласи ,,кој душман ќе влезе, жив нема да излезе, ти го клаваш в гроб,,. И да ги праша човек овие од обвинителството на окупационата багра со која памет и со какви докази ќе го претстават својот случај во некоја ,,кацарска,, судница, а да не ја распостелат јавно на увид  сопствената ,,катица – смоквица,,(кенгурска) интелигенција? Зошто нив било кој авионски лет за Мостар ги асоцира на ,,авионска несреќа,, односно, на успешен атентат, планиран и координиран од поставувачот на хунти, изведувачот на преврати и нарачателот на атентати кој македонските ѓоа политичари  упорно го именуваат како наш стратешки партнер и единствена опција? Баш ме интересира како ќе докажат дека Миленко мислел на авионаска несреќа,  а не да речеме на фин ем невин туристички лет до историско место?

Да подвлечам: Миленко, како културен човек од Дебар маало, на своите џелати би требало да им искаже благодарност  на високоестетски, цивилизиран дебармаалски начин со напрчен среден прст на зелена срча позадина која дешифрирано се чита како ,,сполај ви ропаци што ми го подигнавте паметникот,,. Црпко од Муртино, Али Ахмети со својата мафијашко-арнаутска банда, вошките и пицајзлите од политичките куплераи и профитерските судско-експертутско-медиумски хорди, по победата на Македонците на 30 септември со цела жестина го манифестираа својот страв од народната волја.  Колку пожестоко ќе го тероризираат, ќе го зголемуваат гневот на македонскиот народ. Колку посилно ќе насилничат врз него, толку поуспешно ќе се организира и ќе дејствува народот.  Сакам да кажам, ќе го папате бе беспоштедно и колективно и индивидуално! Ни вам ни нам не ни бега лустрација и на земја и под неа. Вие со вашата ,,лустрација,, произведувате маченици, народни херои, епски јунаци, а народот со својата пресуда ги ,,наградува,, своите јуди со вечна клетва. Фараонски кажано: ,,Така е пишано! Така ќе биде!,,

Ај сиктер копита!

М.Велиновска за Дудинка.орг

Популарно