ФОТО: Глумецот конечно почестен со ѕвезда на патеката на славните

Глумецот Мајкл Даглас е почестен со ѕвезда на Холивудската патека на славните, а овој свечен животен момент го сподели со семејството.

Овој славен американски глумец во вторникот за време на свеченото доделување на наградата после речиси пет децении работа во Холивуд на присутните им се обрати со искрен говор. 

На Даглас му се придружиле најблиските членови на семејството, вклучувајќи ја неговата сопруга Кетрин Зета Џоунс, синот Камерон Даглас и неговиот татко Кирк Даглас.

Џејн Фонда, поранешниот менаџер на Даглас, Рон Маер, Ерик Мекормак и Енди Гарсија исто така беа присутни на церемонијата.

"Ѝ се заблагодарувам на поддршката на мојата сопруга Кетрин, на нејзината љубов и трпение. За седум дена ќе ја прославиме нашата 18 годишнина од бракот, па ова ќе го искористам за да ѝ се заблагодарам за 18 преубави години", рекол Мајкл.

Даглас бил посебно емотивен кога говореше за својот татко Кирк кој на церемонијата седел во инвалидска количка,

"Мојот татко е овде. За еден месец, Кирк ќе има 102 години. Тато, толку многу ми значи што си денес овде. Ти благодарам на советите, инспирациите и горд сум што ми си татко", додаде американскиот глумец.

Том Круз ја загубил улогата поради висината

Холивудскиот актер, Том Круз, сепак нема да глуми во франшизата на филмот „Jack Reacher“, како што било планирано, пренесува „BBC“.

Британскиот автор Џејмс Д. Грант, познат под името Ли Чајлд, признал дека Том ќе го замени со друг актер, бидејќи е „пренизок“.

Во бестселерот, по кој ќе биде снимена серијата, Ричер е висок дури 195 сантиметри. Круз, како што тврди Чајлд, не знаел дека неговата висина од 170 сантиметри ќе биде проблем, кога го договарале снимањето.

Иако глумел во првите два филма, поранешниот воен истражител, Џек Ричер, овојпат ќе го глуми некој друг. Ова не е првпат Том да има проблем во филмската индустрија, поради својата висина.

Имено, Круз од самиот почеток на својата кариера, се бори со комплексите поради висината, а неодамна признал дека со текот на годините почнал дополнително да се „смалува“. Тоа очигледно било доволна причина за холивудскиот актер да ја загуби улогата во серијалот, кој наскоро треба да започне со снимање.

Неговите пријатели откриле дека тоа „го убило“, а на снимањето често стоел на разни платформи. Исто така со години носи чевли со специјална внатрешна платформа, која го прави повисок од што навистина е.

„Сакам да работам со Том Круз и ја почитувам неговата работа. Без оглед на неговиот голем глумачки талент, тој едноставно ја нема потребната висина за оваа улога“, изјавил Ли Чајлд, за „BBC“. Тој додал дека дури и читателите се жалеле, кога почнало да се претпоставува дека најверојатно Круз ќе глуми во серијалот.

„Читателите сепак се во право. Висината на Ричер е многу важна, па затоа ќе најдеме актер кој ќе одговара на главниот лик во романот. Иако на почетокот мислевме да направиме уште еден филм со Том, на крајот сепак одлучивме да направиме телевизиски серијал“, додал Чајлд за „BBC“.

Сè уште не е познато кој актер ќе го замени Том Круз. 

ФОТО: Филмот „Врба“ на Манчевски се снима на локации низ Скопје

Вчеравечер, во центарот на Скопје се снимаше една од најефектните филмски сцени за најновиот долгометражен игран филм „Врба“ во режија на Милчо Манчевски, а во продукција на Банана филм.

Филмскиот сет беше отворен за македонските медиуми, кои можеа да посведочат на работната и беспрекорно креативна атмосфера во која беа вклучени поголемиот дел од актерите, кои играат во филмот. 

Во Скопје синоќа падна пороен дожд, вештачки произведен за филмската сцена која се снимаше и во која актерот Петар Мирчевски во улогата на Ставре „доживува сообраќајна несреќа“, по која беше однесен со амбулантно возило во болница. 

На сетот покрај режисерот и неговиот посветен тим зад камерите, беа присутни младите актери Наталија Теодосиева, Ненад Нацев, Тино Костадиновски... и секако актерскиот ветеран Петар Мирчевски, кој игра и во претходните четири играни филмови на Манчевски снимени во Македонија. Ова е негова петта соработка со најтрофејниот македонски режисер по кој повод изјави: 

„Ова ми е петти филм со Милчо Манчевски. Играв во „Пред дождот“, „Прашина, „Мајки“ и во „Сенки“. Ние сме практично како режисерското – актерско дуо Скорсезе и Де Ниро. Ако не му е срам во следните негови филмови нека не играм“, шеговито изјави Петар Мирчевски. 

Синоќа, македонските медиуми имаа шанса да погледнат филмски сет на кој се работеше во беспрекорна тишина, посветеност, врвна професионалност и синхронизираност, својствено како и за сите досегашни филмови на Манчевски. 

Врба е љубовен филм за денешни и дамнешни души. Испреплетени приказни за љубов и доверба – од македонското средновековие и од македонската сегашност - се огледуваат и се во контраст една со друга. Иако ги раздвојуваат векови, ликовите во „Врба” имаат слични грижи, радости и соништа. 

Во Скопје деновиве се снима современиот, урбан дел од филмот, откако заврши снимањето на делот од 17 век. Режисерот Манчевски на паузата од сетот за медиумите изјави дека штотуку се вратил од 17 век каде што, рече, си поминал многу убаво со ликовите Донка и Милан. 

На прашањето зошто избрал љубовна приказна, одговори дека тоа е приказна која посакала да биде раскажана и дека често приказните сами го избираат него, а не тој нив. 

„Никогаш не постои ниту само историски, ниту само љубовен или само политички филм. Ако е добар филмот или ако е добар романот, тогаш тие се секогаш повеќе работи во исто време. Секогаш се покомплексни и раскажуваат за различни работи во исто време. Врба е филм, кој долго време го чував во себе, а почна да се дефинира пред 4 години, приказните беа подготвени да се филмуваат мината година, и еве годинава веќе ги снимаме, за догодина филмот да биде подготвен да се прикажува во кино“, изјави Манчевски. 

Актерката Наталија Теодосиева, која го игра ликот на Родна во филмот изјави: 

„Родна е лик од современата приказна во филмот, дејствието се случува во Скопје, овде и сега. Таа потекнува од типично македонско семејство, се вљубува во еден искрен, срамежлив и голем човек и со него планира семејство. Сепак се појавуваат проблеми, врзани со желбата за дете и понатамошната борба за потомство...“ 

Инаку, шестиот по ред долгометражен игран филм „Врба“ на Манчевски започна да се снима на 25 октомври во близина на прилепското село Крушевица. Во првите неколку недели филмот се снимаше во живописните мариовски села Штавица, Дуње и Зович, на Трескавец и во Преспанскиот Регион. 

По девет години, ова е прв филм што Манчевски го работи во Македонија. 

Главните улоги во филмот ги играат: Никола Ристески, Сара Климоска, Наталија Теодосиева, Ненад Нацев и веќе искусната Камка Тоциновски. Покрај нив во филмот играат и Петар Мирчевски, Благој Чоревски, Ратка Радмановиќ, Ана Костовска, Лазе Манасковски, Катина Иванова, Кире Ѓоревски, Адем Карага, Јелена Јованова Периќ и други. 

Директор на фотографија е Унгарецот Тамаш Добош (Támas Dobos), дизајнер на продукција е долгогодишниот соработник на Манчевски, Британецот Дејвид Манс (David Munns), за костимите се задолжени Жаклина Крстевска и Ѓерѓи Сакач (Györgui Szakács) од Унгарија, асистент на режија е Никола Ивановиќ од Србија, а кастинг директорка е Милка Анчевска. Продуцент е Јане Ќортошев, а извршен продуцент е Ник Пауел (Nik Powell) од Велика Британија, легендарниот коосновач на „Вирџин рекордс“ заедно со Ричард Брансон. 

Филмот е во продукција на „Банана филм“ и е македонско - унгарско – белгиска копродукција, со учество и на Албанија. 

Снимањето на филмот ќе трае до првата половина од декември. 

Популарно