Медицинска сестра претепана на КАРИЛ

Медицинска сестра од Ургентинот центар вработена на КАРИЛ била претепана ноќеска по 2 часот, од роднина на пациент кој починал. Од ударите таа се здобила со тешки телесни повреди, а добила и закани по живот. Министерот за здравство, Венко Филипче, го осуди инцидентот и побара од МВР полицајци да обезбедуваат дел од клиниките.

„Министерството сочувствува со болката на блиските на пациентот, но осудува било какво насилство врз медицински персонал кој секојдневно се бори за животот на овие пациенти сместени на КАРИЛ, имајќи во предвид дека станува збор за пациенти кои се во сериозна и животозагрозувачка состојба“, соопштуваат од Министерството за здравство.

Министерот Венко Филипче вели дека насилството не е начин на кој треба да комуницираат лекар и пациент.

„Се сочувствуваме со состојбата на лицата кои претрпеле загуба, но го осудувам настанот и секој обид за насилство. Со министерот  за внатрешни работа Оливер Спасовски, сме во координација, со што многу скоро, ќе добиеме помош и заштита од полицијата“, изјави министерот Филипче.

Директорката на КАРИЛ, д-р Маја Мојсова, вели дека вакви инциденти често се случуваат. Според неа, роднините на пациентите не смеат правдата да ја земаат во свои раце. Мојсова вели дека никој не може да ја извршува својата работа ако добива закани, а влезната врата на КАРИЛ не е во функција поради насилните упади на дел од роднините на пациентите.

Министерот Оливер Спасовски уште ноќеска по 2 часот, кога се случил инцидентот, бил запознаен со истиот. Предлогот на министерство за здравство е да се воведе полициско обезбедување на клиниките за гинекологија, детски болести, заедно со КАРИЛ и Ургентинот центар.

ФОТО: Иван си ја убил невенчаната сопруга

Поради убиството на својата 39-годишна невенчана сопруга Анита, Иван Краљ е осуден на 18 години затвор.

-Жал ми е, засекогаш ќе ми биде во срцето, изјавил тој.

Пред убиството, тие имале расправија, па им било забрането да се приближуваат еден на друг.

Сепак, на 20-ти мај се сретнале, а тоа завршило кобно за Анита кога ја избодел со нож.

-Ја убив својата љубов, биле неговите зборови по злосторството, штом се јавил во полиција.

Утрово почина Љубиша Георгиевски

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра ,претседател на Собранието и амбасадор на Република Македонија, Љубиша Георгиевски.

Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

На македонската јавност и е познат и како кандидат за претседател во 1994-та година, беше амбасадор во Бугарија од 2000-2004 и претседател на Собранието на Република Македонија од 2006-2008.

Веста за смртта на Георгиевски на социјалните мрежи ја објави актерот Роберт Вељановски.

-Утринава Македонија се збогува со еден од најголемите нејзини синови! На 81 годишна возраст, почина најголемиот македонски театарски режисер, еден од најголемите умови што се родиле под македонското сонце, професорот Љубиша Георгиевски!!! Утринава почина мојот театарски татко!!!

Бог да те прости професоре и да ти подари царство небесно!!!, напиша Вељановски.

ВИДЕО: Малолетната Елма крвнички убиена од мигрант

Германските медиуми открија нови детали од најновото брутално убиство на малолетна девојка од страна на мигрант.

17-годишната Елма Ц. имала српско потекло и била убиена во бегалски камп во градот Санкт Аугустин во близина на Бон на западот на Германија.

19-годишниот Кениец, Брајан С. го признал злосторството и открил дека ја убил девојката после расправа. Истрагата утврдила дека несреќната девојка најпрвин била силувана, а потоа и претепана до смрт.

Мртвото тело на Елма било чувано два дена во соба во бегалскиот центар.

Родителите на девојката го пријавиле нејзиното исчезнување во петокот. Таа на родителите им рекла дека ќе оди во Бон да се сретне со некоја пријателка. Меѓутоа, според полицискиот извештај, таа заминала да се види со обвинетиот. Откако била пронајдена кеса со нејзината облека и документи, германската полиција организираше опсежна истрага и потрага по тинејџерката.

Елма наводно го запознала осомничениот во кафетерија неколку седмици порано и наводно биле во врска. Полицијата со помош на заедничките фотографии на Фејсбук ја поврзале жртвата и Брајан, па така набрзо го разрешиле мистериозното исчезнување на Србинката.

Уапсениот Кениец имал германско државјанство, а поседувал и документи од својата земја. Тој чекал да му доделат стан и најчесто престојувал кај својата сестра во Бон, соопштија од полицијата.

Брајан од претходно ѝ бил познат на полицијата затоа што во неколку наврати бил приведуван поради кражби, ширење на порнографија и сексуално злоставување на дете.

Популарно