ОГЛАСИ ЗА РАБОТА: Стартна плата и до 31.000 денари

KARIERA.mk нуди преглед на актуелните огласи за работа во Македонија, достапните пракси, стипендии и останати можности за неформално образование со што цели да стане централно место кое ќе ти помогне да напредуваш во твојот професионален развој. Секој кандидат ќе може да си креира свој профил со прикачување на своето CV и со само еден клик на копчето Аплицирај да се пријави како заинтересиран за определено работно место, пракса или стипендија.

Погледнете ги најатрактивните огласи за неделава и аплицирајте на некој од нив: 

Продавачи во Нептун за Скопје и Куманово - за да аплицирате кликнете ТУКА

Инсталатер на мрежна опрема IM-FIB/001 - за да аплицирате кликнете ТУКА

Game Data Analyst во Matrix Global - за да аплицирате кликнете ТУКА

Продажен агент во Термалифт со стартна фиксна плата од 25.000 до 31.000 денари - за да аплицирате кликнете ТУКА

Комерцијалист за Источна Македонија - за да аплицирате кликнете ТУКА

Продажен персонал во М1 киоск на повеќе локации - за да аплицирате кликнете ТУКА

Почетна плата од 20.000 денари за работа "Live Booking" - за да аплицирате кликнете ТУКА

Асистент на проект и лице за односи со јавност - ЦУП - за да аплицирате кликнете ТУКА

Дизајнер на ентериер за Pierre Cardin Home - за да аплицирате кликнете ТУКА

Колкави се платите на новоотворените работни места со кои се фали СДСМ?

Платите на новоотворените работни места со кои се фали СДСМ ќе бидат 200 евра, велат од Комисијата за економија на ВМРО – ДПМНЕ.

ПЛАТИТЕ НА НОВО ОТВОРЕНИТЕ РАБОТНИ МЕСТА СО КОИ СЕ ФАЛИ СДСМ ЌЕ БИДАТ 200 ЕВРА! #ТакаОвааНеспособнаВладаПланираДаГоПодобруваЖивотниотСтандардНаМакедонскитеГраѓани

Ако се земе во предвид фактот дека реалниот БДП на земјата во периодот кога СДСМ е на власт се зголемил за само 284 милиони евра, тогаш излегува дека секое работно место од 50.000 со кои се фали СДСМ дека ги креирале во овие две години создава само 470 евра месечно, наспроти 820 евра што секој работник во просек создавал месечно претходно во економијата. Тоа е пад на продуктивноста на новите вработени со кои се фали СДСМ за 75%, што значи дека тие ќе земаат 75% помала плата (или 230 евра) од просечната плата во земјата која изнесува 400 евра.

п.с. Ова е “планот за живот” со кој оваа неспособна Влада на Заев планира да го подобрува животниот стандард на македонските граѓани и да ги задржува младите да не ја напуштаат Република Македонија, стои на Фејсбук страницата на Комисија за економија на ВМРО – ДПМНЕ.

Поскапуваат бензинот и дизелот

Регулаторната Комисија за енергетика секој понеделник врши прoмена на цените на горивата.

Овој понеделник како и секој во неделата, ја смени цената на горивата во Македонија.

Бензините и дизелот се за половина денар поскапи, според најновата одлука за која реши на седница Регулаторната комисија за енергетика, па така, Дизелот и ЕУРОСУПЕР БС 98 веќе се поскапи за половина денар и се точат на бензинските низ Македонија за 60.5 денари, дизелот и 69,5 денари за 98 октанскиот СУПЕР.

Цената на ЕУРОСУПЕР БС 95 е 67 денари по литар.

Останува да видиме дали веќе од вторник ќе возиме поскапи или поевтини горива.

Од понеделник нови цени на горивата

Од понеделникот за три денари се намалија ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два ипол денари, така одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Согласно оваа одлука, новата цена на ЕУРОСУПЕР 95 изнесува 66,50 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 69 ден/лит. Малопродажната цена на дизелот е 60 ден/лит, додека

на Екстра лесното масло за домаќинство изнесува 49,50 ден/лит.

Цената на мазутот се намали за 1,267 ден/кг така што неговата малопродажна цена сега изнесува 33,851 ден/кг.

Со оваа најнова одлука, се изврши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек

за 4,18 проценти.

По продолжениот викенд нова цена на горивата. Останува да видиме дали РКЕ ќе ги намали или зголеми цените.

Популарно