Трамп одлучи: Бејли заминува од Македонија – позната и неговата замена

 Нова амбасадорка на САД во Македонија ќе биде Кејт Мари Бурнс . Нејзината номинација од претседателот Доналд Трамп ќе треба да биде одобрена од Сенатот на САД.

Според соопштението од Белата куќа, Кејт Мари Бурнс е дипломат од кариера и доаѓа од Атина каде од септември 2017 година што ја вршела функцијата заменик-шеф на Мисија во амбасадата на САД во Атина.

Претходно била заменик-шеф на мисија и заменик- постојан претставник на Мисијата на САД во ОБСЕ во Виена, Австрија.

Филипче: Подобро да купуваме од приватните болници, отколку да вложуваме во државни болници

Во гостувањето во Топ тема на телевизија Телма, министерот за здравство Венко Филипче, објасни што значи најавата за јавното приватно партнерство во брзата помош и зошто се иницирал овој процес. Новата намера на министерството за здравство е државата да почне да купува здравствени услуги од приватните здравствени установи.

-Проблемите со кои се соочува системот и неговите недостатоци, не натераа да пронајдеме уште едно алтернативно решение кое функционира во многу европски земји. Од физибилити студијата очекуваме да ни каже дали истата сума на средства која што сега се користи за итната помош и набавка на возила, плати и тренинг на вработените, може да се искористи на порационален начин за да имаме поефикасен систем. Како систем постои делумно во Италија, Велика Британија, постои во некои од покраините на Германија, изјави министерот Филипче.

Тој праша дали здравствениот систем треба да се занимава со набавка на возила и инфраструктура или градење на згради за болници, или едноставно треба да се ослободи од менаџирање на инфраструктурата и да стане систем кој ќе купува услуги?

Министерот Филипче рече и дека брзата помош е терет и непотребен трошок во поглед на одржувањето и сервисот на возилата на брзата помош.

Иако министерството за здравство во својот буџет има предвидено набавка на нови амбулантни возила и ќе опремува возила од МЗШВ за потребите на итната помош, сепак ќе водедува и јавно приватно партнерство, односно купување на услугите на брзата помош, за кое Филипче ветува дека граѓаните нема да имаат никаков трошок и двојно плаќање.

Имено околу 152 организации од 45 земји бараат од ММФ да не поддржуваат јавни приватни партнерства поради корупција и заради договорите во 4 очи и тајноста на договорите помеѓу државата и компаниите, кои не можат да се објават.

За министерот Филипче прашање е дали вреди да се инвестира во државните здравствени болници, и притоа сака да даде можност на приватен инвеститор да изгради болница со приватни здравствени услуги.

ФОТО: Смачкани автомобили сведочат за страшната сообраќајка која се случи вечерва во Скопје

Teшкa cooбpaќајка се случила синоќа на бензинската на „Лукоил“ во Трубарево, откако едно од возилата се обидело на полна лента да заврти во правец кон Петровец при што наишло другото возило, пишува „Инфомакс“.

Смечканите автомобили сведочат за страшната сообраќајка, а според порталот петмина се пoвpeдeни и со Бpзa пoмoш пренесени на лeкyвaњe

Повеќе фотографии на Инфомакс.мк

16-та жртва во несреќата кај Ласкарци.

Денеска почина 20-годишната девојка која во автобуската несреќа на 13 февруари кај Ласкарци, беше тешко повредена и хоспитализирана на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). Ова за МИА попладнево го изјави раководителот на КАРИЛ, д-р Маја Мојсова.

На девојката поради сериозноста на повредите на девојката и беа извршени неколку операции и и беше ампутирана ногата.

– Тешки телесни повреди имаше девојчето. Четириесет дена борба водевме за нејзиниот живот. Имаше многу повредени системи, нагмечувања…Се боревме за нејзиниот живот, за жал, не ја добивме битката, рече д-р Мојсова и додаде дека изразуваат сочувство до семејството на девојката.

Починатата девојка е 16-та жртва во несреќата кај Ласкарци.

Популарно