Принцот Хари раскажа која навика ја наследи од својот татко со која Меган се нервира

Екипата на BBC последните 12 месеци ги помина со британскиот принц Чарлс и неговото семејство снимајќи го филмот "Принц, син и наследник: Чарлс во 70", кој ќе го одбележи неговиот 70 роденден на 14 ноември.

Принцот, сопругата Камила и синовите раскажаа за бројните интимни детали од животот", пишува Дејли Меил. 

Чарлс стана престолонаследник кога имал само четири години, откако неговата мајка беше прогласена за кралица.

Неговиот најстар син Вилијам раскажа пред камерите дека неговиот татко завршил одлична работа. Со функцијата која ја имаше, децата ги воспита на начин на кој што никогаш не требаше да им кажува што треба да прават. За време на школските празници во Норфолк, Чарлс синовите ги поттикнувал да собираат отпад.

"Се шетавме со стапови, собирајќи отпад во пластични ќеси. И двајцата си мислевме: "Па добро, ова е сосема нормално, секој мора да го прави тоа", рекол Вилијам и додал дека е горд тоа што неговиот татко ја поттикнал еколошката свест кај него.

Младите принцеви откриле дека наследиле уште една навика од нивниот татко.

"Опседнат сум со исклучување на светло. Мојата сопруга постојано ми приговара "Зошто да исклучуваме светла? Па знаеме дека е мрак", а јас ѝ одговарам дека потребно ни е само едно светло, а не сите 6", вели принцот Хари.

Вилијам додава: "Знам дека имаме сериозно опсесивно компулсивно пореметување со прекидачите за струја што е грозно".

И двајцата велат дека нивниот татко е одличен дедо, но често нема многу време за внуците.

Вилијам, кој има три деца, не е среќен што Чарлс не поминува многу време со своите внуци и смета дека тоа треба да се промени. И кога тој и Хари биле мали, не поминувал многу време со нив.

"Има неверојатна дисциплина и тоа прилично ме фасцинираше во детството. Кога бевме деца во канцеларијата му носеа еден тон документи. Буквално не можевме да се приближиме до неговата работна маса за да се поздравиме за добра ноќ", откри Вилијам.

"Кога е со нив, ползи на колена, испушта чудни звуци и ги смее. Внуците го обожуваат. Посебно сакаат кога им го чита Хари Потер", раскажа Камила.

Весна Бејби својата ќерка Мина: Плачеше наоколу при нашата прва средба

Ќерката на Весна Петрушевска Мина го прослави 14. роденден. Аактерката објави фотографии од роденденската забава и се и се потсети на мигот кога прв пат ја видела Мина и времето кога ја посвои.

„Мина наполни 14 години. Како вчера да беше кога тоа мало муце со две долни запчиња и со едно опавче на сред глава плачеше наоколу при нашата прва средба. Малечка, кревка, дури 4 килограми на 9 месеци. Мина одамна е херојот на мојот живот, таа нејзина отвореност, искреност и чесност ме зграпчува. Мина се радува на најмали нешта, на пладневно гушкање, на нагалено Минувче, на луѓето се радува. Во ниту еден момент не ја напушта нејзината верба кон луѓето. Мина има срце како планина и душа како памук. Затоа е Мина Нагазна, од убавини да не куртулиш ќерка! Гази си милно и достоинствено“, напиша Весна на Фејсбук.

ФОТО: Чанинг Тејтум и Џеси Џеј ја потврдија врската на Инстаграм

Половина година после разводот од Џена Деван, актерот Чанинг Тејтум веќе се заљубил во друга жена.

Станува збор за пејачката Џеси Џеј, со која во последните неколку месеци повеќе пати е виден во јавноста, а сега својата врска ја потврдиле и на Инстаграм.

Иако тоа не го направила директно, Џеси на Инстаграм-стори објавила видео од лондонската премиера на претставата „Magic Mike“, во која глуми Чанинг, на кое го означила само него и му честитала.

Ако е објавено на Инстаграм, тогаш е и официјално, зарем не? Всушност, зошто Чанинг би ја земал Џеси со себе во Лондон, ако не му е девојка? Затоа ова може да се сфати како прва потврда на нивната врска, од страна на едниот од нив, бидејќи досега сè беше засновано само на гласини и изјави од очевидци.

Зошто Меган Маркл беше одвоена од Кејт, кралицата и Камила за време на оваа свеченост?

Меган Маркл на свеченоста по повод Денот на сеќавање на жртвите во Првата Светска војна била одвоена од останатите членки на кралското семејство. Додека Кејт Мидлтон и Камила Паркер Боулс стоеле на едниот балкон со кралицата Елизабета, Меган била на другиот балкон во друштво на првата дама на Германија, Елке Буденбендер.

Британските медиуми веднаш пишувале за оваа ситуација и ја бараат причината за тоа зошто Меган била одвоена од кралската четворка, па веднаш тоа го поврзаа со неодамнешните гласини дека кралицата му приговарала на Хари поради однесувањето на Меган во дворецот.

Меѓутоа, Ричард Фицвилијам, експерт за прашања поврзани за кралското семејство, тврди дека причината е едноставна.

"Балконите кои гледаат кон Whitehall, каде се одржува свеченоста се многу мали. Кралицата беше без принцот Филип, кој е во пензија, а Кејт и Камила се идните Queen Consorts, сопруги на идните кралеви", објаснува тој.

"Тоа што Меган била на балконот со првата дама на Германија исто така е огромна чест. За прв пат германски претседател или воопшто претставник на Германија да биде вклучен во церемонијата и тоа беше голем знак за помирување", додава.

Инаку, последните дена сè почесто во британските таблоиди се споменува однесувањето на Меган во дворецот и нејзиниот однос со кралицата, а гласините станале уште погласни откако нејзината лична асистентка си даде отказ само после 6 месеци работа во дворецот.

Популарно