„Се чувствувам млад, силен и мускулест и сакам тоа и законски да ми биде признаено“

Државјанин на Холандија чувствува дека е во одлична психофизичка кондиција и смета дека е дискриминаран според возраста на пазарот на трудот, но и во љубовта, па по судски пат бара да му се отпишат две децении и возраста од 69 да му биде спуштена на 49 години.

Холандското правосудство досега се нема соочено со ваков случај, бизарно но „сериозно барање“ на Емил Рателбланд кој судиите во Арнхем на југоистокот од Холандија ги остави без зборови. Рателбланд, имено, бара во пасошот да му се впише изменет датум на раѓање, така што наместо 11-ти март 1949 година да стои 11-ти март 1969 година.

„Се чувствувам млад, силен и мускулест и сакам тоа и законски да ми биде признаено, бидејќи се сметам понижен, повреден и старосно дискриминиран“, изјавил пред судиите Рателбланд, кој е „личен тренер специјализиран за развој на самосвеста“.

Станува збор за татко на семејство, но неоженет, кој пред судот рекол и дека неговото барање е исто толку легитимно, како и барањата на лицата кои бараат во личните исправи да бидат впишани како „трет пол“.

„Денес можеме да ја избираме работата, полот, политичката и сексуалната ориентација. Дури имаме право и да го промениме презимето. Зошто и поради што тогаш немаме право да ја менуваме возраста“, ги прашал Рателбланд судиите.

Тврдел дека и неговиот лекар му констатирал биолошка возрат меѓу 40 и 45 години.

Иако во почетокот кај судиите предизвикувал потсмев, Рателбланд сега верува во тоа дека неговиот правен застапник, реномираниот адвокат Јан-Хејн Кујперс успеал да ги „растресе“ судиите.

„Ова прашање нема преседан и изгледите за успех се минимални, но сметаме дека правосудството со времето мора да еволуира“, рекол адвокатот Кујперс.

Судот во Арнхем пресудата треба да ја изрече за четири седмици.

ФОТО+ВИДЕО: Фитнес инструкторка која со своите облини го запали Инстаграм

Џулија Гилас е фитнес тренер и модел од Сан Диего, Калифорнија, која на својот Инстаграм профил има повеќе од 5 милиони фанови.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I saw a beautiful dream... 🎥by @whiskeycreative 🎼 original music by @erikgroysman

A post shared by Julia Gilas (@juliagilas) on

Освен што промовира здрав живот, оваа симпатична бринета постојано поставува фотографии во костим за капење или топлес.

На воодушевување на машките фанови, од време на време Џулија знае да објави фотографии и на кои е целосно разголена.

На секоја нејзина фотографија може да се види работата и трудот кои ги вложила за нејзините атрибути да ги доведе до совршенство и да изгледа фантастично.

Видео-Фото:На која фолк пеачка „падна“ Шенки Вресаче?

Бизнисемнот Шенки Версаче , кој е познат во јавноста по својата љубов кон модниот бренд „Версаче“, викендов беше домаќин на српската пејачка Рада Манојловиќ во неговиот клуб во Скопје. „Рада овој викенд имаше настап во еден скопски клуб. Таму главен гостин беше токму Шенки, цела вечер се забавуваше, ѝ даде и голем бакшиш, па истата вечер ја повика Рада да биде гостинка и во неговиот клуб. Таа ја прифати поканата, а Шенки не го криеше воодушевувањето од пејачката“...

Видео: Како „патосира“ Македонскиот гладијатор?

 На 15 јуни Даниел Стефановски ќе се бори за светската титула на ВКУ во К-1 во Цирих – Швајцарија.

Стефановски истакнува дека противникот се уште не е познат, но дека борбата е закажана на настанот Гладијаторс најт.

Стефановски минатата година ја освои шампионската титула во К-1 суперкомбат и тоа не било како.

Тој до победата тогаш дојде на супер убедлив начин, совладувајќи го својот противник Аделин Михала од Романија со нокаут после само 101 секунда од борбата.

Популарно