Американка отишла на операција на носот во Мексико, но животот ѝ се претворил во пекол...

Девојка вработена во агенција за недвижности од Далас, моментално е во тешка здравствена состојба поради оштетување на мозокот.

Таа сега е поврзана на апарати за дишење, откако била во Мексико на операција на носот, бидејќи таму трошоците се значително помали, во споредба со САД. Просечната операција од овој тип, чини околу 7.500 долари, а во Мексико чини само една третина од наведената сума.

Вереникот на Авила Лаура, Енрике Круз, заминал заедно со неа на операција и бил покрај неа кога започнал процесот.

Сè тргнало наопаку уште на самиот почеток, кога на девојката морале да ѝ стават анестезија во 'рбетот. Анестезијата ѝ стигнала до мозокот, наместо низ целото тело.

Тогаш престанало да работи и срцето, па лекарите морале да ја стават во вештачка кома, за да го запрат оштетувањето на мозокот. Нејзиниот вереник не бил запознаен целосно со ситуацијата.

„Бев многу загрижен кога не ми дозволија да ја видам“, рекол тој.

Лекарите прво му рекле дека ѝ паднал крвниот притисок и дека не можат да продолжат со операција.

Енџи Авила, рекла дека нејзината сестра Лаура одлучила да се оперира во Мексико, бидејќи трошоците биле значително помали.

Таа работела како агент за недвижности, но и како пејачка и танчерка. Несреќната девојка четири дена поминала во Мексико, а потоа ја префрлиле во болница во САД.

Најпрво ја одбиле три болници во САД, бидејќи не била осигурана. Нејзиното семејство имало проблеми со лекарите во Мексико, бидејќи немале доволно пари да го платат нејзиното лекување.

Кога конечно пристигнале во САД, мозокот на Лаура веќе бил мртов. Нејзината сестра рекла дека ова е страшна ситуација и дека таа повеќе никогаш нема да биде како порано.

Нејзиниот вереник рекол дека заедно поминале 10 години и дека таа секогаш ќе има посебно место во неговото срце.

Енџи Авила отворила страница со цел да собере пари за лекувањето на сестра ѝ. Досега собрале 70.000 долари, а потребни им се 150.00 долари.

ФОТО: Иван Исцелител го погоди победникот на Евросонг

Иван Исцелител на свотој Фејсбук профил го погоди победникот на Евровизија оваа година. 

Постот на Иван е од Петокот, или еден ден пред финалето. 


- Ви кажав еден ден порано кој е победникот. Немој пота Скептици, да кажете не сме знаеле. Еве ви да се знае дека само Иван има точни резултати. Во светот до сега не никој не му успеало. Ни на Нострадамус, но на Баба Ванѓа, пишува Иван во коментар под статусот.

ТЕСТ: Дали ќе ви се исполни најголемата желба?

Уште еден во серија тестови за личноста. Врз основа на неколку реченици, или врз основа на една слика, можеме да дознаеме многу за самиот човек, за неговите желби и стравови.

Пред вас има пет рози, а вие само треба да ја разгледате сликата и да изберете една од нив. Направете го тоа по случаен избор или едноставно одберете роза која е најубава за вас.

Секоја ружа ве опишува. Не размислувајте премногу пред да одберете една, така изборот може да биде погрешен и тестот нема да биде точен.
 

Ако сте ја одбрале розата број 1.

Вие сте екстремно емотивна личност. Розата број еден ја симболизира тагата бидејќи самата така изгледа. Вие во душата сте едно големо дете и лесно емотивно ранливи. Може да ве повреди и најмала ситница од причина што умеете потполно да се предадете, дали во пријателство или во емотивна врска. Вашите тајни не ги издавате така лесно на другите, затоа што се плашите од предавство.

Семејство ви е од најголема важност, но, исто така, важна улога за вас во било која врска игра, довербата. Без неа, не можете да работите. Кога станува збор за парите, не сте некој кој ќе ја продаде душата на ѓаволот за нив, туку како и во сите други ситуации ве задоволуваат ситници, т.е. ви требаат онолку колку за нормален живот.

Вашата најголема желба е да најдете љубов од вашите соништа, т.е. љубов од бајките, во која емоциите се вечни, а крај не постои, како во оние стари приказни “живееле среќно до крајот на животот.” Токму тоа ви треба, некој кој може да ве разбере, и да ве сака и да ве прифати такви кави што сте. Вие во љубовта сте верни и вашиот најголем проблем е во тоа што многу тешко се наоѓа некој какви што сте вие.

Имаме добри вести за вас, вам ви е судена вистинска, љубов од соништата, но ќе треба многу пати да се убодете на трн, пред да дојдете до розата, т.е. до партнерот, кој е подготвен да ви ги даде сите свој живот.

Ако сте ја одбрале розата број 2.

Розата број 2, како и нејзината боја, ја симболизира љубовта во секој момент и на секое место. Во секој случај, не се работи за љубов од посебен вид, туку општа љубов, кон пријател или семејство или партнер. Луѓето кои ќе се одлучат за оваа роза нека бидат уверени дека се одлучиле за отворена соработка на сите полиња од нивниот живот.

Тие луѓе се пожртвувани во секој момент, па ако е потребно и да ризикуваат, да ги остварат своите цели, тоа ќе го сторат. Едноставно, луѓето кои ќе се одлучат за розата број 2 подготвени на сè, заради својата среќа. Ништо не прават случајно ниту делумно, но од почеток до крај, без да ги бираат средствата, прават сè за да стигнат до својата цел. Во овој случај, целта е да се реализира желбата.

Најголемата желба на луѓето кои ја одбрале оваа роза е нивниот живот да е среќен во љубовта, бидејќи љубовта за нив е смислата на животот. Луѓето кои ја избрале оваа роза, за жал, најмногу страдаат поради љубовта, па така желбата е тешко остварлива, но во годините што доаѓаат ќе ја најдат вистинската личност.

Ако избравте роза број 3.

Вие сте среќни и вечно безгрижни. Вашето однесување изгледа како однесувањето на пеперутката во пролетта, за секој проблем наоѓате решение, бидејќи сте со весела природа и за вас не постои неразумна ситуација. Вашите мисли се светли и оптимистични и за вас и кога е црна ситуацијата, поради својата весела природа ја претворате во помалку лоша и го гледате тоа од посветла страна.

Поради својата весела природа, другите ве сакаат и во своите тешки моменти, секогаш ве бараат да ги импресионирате и да ги расположите. Исто така, можете да ги решите проблемите на другите како да се ваши.

Пријателите ве сакаат, а познаниците обожуваат и сите треба секогаш да бидат во вашето друштво.

Вашата најголема желба е да успеете во работна смисла. Многу вложувате во вашето образование и се грижите дека ќе бидете успешни во вашата професија, колку што сте успешни во сите други сфери од вашиот живот.

Имајќи предвид дека инвестирате многу во работата на себе си и во себе, постојат големи шанси дека ќе имате големи успеси во бизнисот, без оглед на вашиот избор на професијата. Единственото нешто на што ви насочуваме внимание е фактот дека е убаво да имаш пари, но не треба да се заборави колку е важно да имаш љубов во својот живот.

Ако одберете роза број 4.

Никогаш нема да бидете сигурни дали сте избрале роза или розата ја одбрала вас. Оваа роза го открива вашиот тежок карактер, односно ја покажува вистинската емоционална состојба кога сте вие во прашање. Вашето срце неодамна било повредено, па затоа избравте роза која изгледа како да почнала да станува црна, односно да се суши.

Нема радост во вашето однесување, во вашата волја за живот, и во вашата сила. Изгледа како сите бродови да се потонати. Околу вас сѐ е црно, а вие се однесувате уште полошо. Не се смеете, не се дружите, па на работите гледате со страв од утре. Тоа ви е голема грешка, без оглед на моменталната ситуација, барем да имате малку оптимизам.

Ако сте одбрале роза под број четири, вашата најголема желба е да го промените ставот кон светот и околината, односно, да престанете да бидете толку голем песимист и на сѐ гледате црно. Односно, вие во живот толку многу сте страдале што постојано се надевате дека и за вас ќе дојдат подобри денови. Имате чувство дека судбината е против вас, а вие само сакате да ви поминат тешките денови.

Ако не го промените своето однесување и не внесете малку оптимизам во секојдневниот живот, вашата желба е од неостварлива природата. Сами ја кроите својата судбина, и сè е во ваши раце!

Ако одберете роза број 5.

Оваа роза го претставува вашиот развој и напредок во секој поглед. Сè што досега стоело во место сега ќе се промени. Вие едноставно ќе процветате како роза која сте ја избрале. Ќе ви се укажат големи шанси за напредок и ќе ви се отворат големи патишта кои ќе ве доведат до повеќе шанси.

Ваше е по кој пат ќе тргнете и од понуденото што да одберете. Бидејќи сте спремни да се борите, и доволно способни и храбри, имајте на ум дека ништо не е невозможно!

Најголемата желба на луѓето кои ја избрале розата под број 5, е да се остварат во семејното опкружување.

Вие сте воспитани така што семејството ви е приоритет, а домот светост, така што сиот свој живот ќе го подредите на тоа да пронајдете сродна душа со која ќе остварите љубов од бајките.

За вас потомството е најважното нешто, така што сите ваши желби ќе се остварат во секунда кога ќе станете родител.

Реално гледано, вие од животот не барате многу, бидејќи, фала му на Бога, животот многу повеќе ви пружил, само не се менувајте и останете така весели, и што е најважно – никогаш не губете верба во себе!

Синиот дел од гумата не служи за бришење пенкало

Се сеќавате ли на црвено-сините гуми за бришење? Се уште ги има во продажба.

Сите мислевме дека црвениот дел служи за бришење на графитни моливи, а синиот за бришење на пенкала, но секој обид да се употреби синиот дел се завршуваше со искината хартија бидејќи тој дел од гумата за бришење е премногу груб.

Всушност, синиот дел е наменет за бришење на дебели и тешки хартии.

Најпогоден е за бришење на мастила, но исклучиво на тешки хартии.

На тенки и мазни хартии какви што се оние во тетратките, синиот дел е бескорисен.

Популарно