Нема да верувате какви секс традиции има низ светот

При анализа на сексуалната традиција може да се дојде до шокантни откритија за светот. Историски гледано, одредени народи и култури навистина изненадуваат со своите чудни погледи кон сексот, особено некои примитивни племиња и нивната бизарна сексуална традиција.

Модерна култура во Иран: Може да склопите привремен брак доколку платите за него

Познато е дека муслиманите се едни од најригорозните народи кога станува збор за сексуални активности и односите маж-жена. Како на пример, на муслиманските парови им е дозволено да имаат секс единствено во мисионерска поза, бидејќи се смета за навредливо за жената ако мажот побара од неа друга поза.

Како и да е, во одредени муслимански држави, како Иран, ако млад пар сака да има секс пред бракот, тие мора да поднесат барање за „привремен брак“. Дозволено им е да платат за кратка церемонија, со писмен договор во кој е одредено времетраењето на бракот.

Антички Грци: Постар маж со млади момчињаж

Најчестата форма на еднополовата врска меѓу мажите била „paiderastia“, што во превод значи „љубов со момче“. Тоа било врска меѓу постар маж и малолетно момче. Машкото се сметало за „момче“ се додека не му порасне брадата целосно. Во Атина, постариот маж го нарекувале љубовник (erastes) и служел како пример за младите момци. Тој бил задолжен за едукација, заштита и љубов кон „учениците“, а за возврат добивал задоволство, младост и секс од нив. Да љубите момче помладо од 12 години се сметало за несоодветно, иако не постојат докази дека тоа не се практикувало.

Древните египетски фараони: Фараони кои практикувале јавна мастурбација

Дури и текот на Нил се сметало дека бил под влијание од ејакулацијата на Богот на креацијата, Атум. Водејќи се по овој концепт, египетските фараони ритуално мастурбирале во реката Нил за да бидат сигурни дека ќе има вода. Древните Египќани биле толку многу инспирирани од овој акт на самозадоволување, што на фестивалот за богот Мин, кој е во чест на потенцијата на фараонот, мажите мастурбирале јавно.

Водабе: Племето каде што мажите си ги крадат жените меѓусебе

Во племето Водабе од Нигерија, во Источна Африка, мажите се познати по тоа што си ги крадат жените. Првиот брак им е договорен од страна на нивните родители и уште од мали нозе знаат дека ќе биде во интимна врска со нивна братучетка. Како и да е, за време на фестивалот „Геревол“ мажите носат ритуална шминка и костуми и танцуваат за да ги импресионираат жените – со надеж да украдат нова жена. Доколку новиот пар се искраде незабележано (особено од веќе постоечкиот сопруг кој нема намера да се разделува од жена му), тогаш тие се прифатени од заедницата. Овој тип на последователни бракови се нарекуваат љубовни бракови.

Непалците: Заедница каде што браќата делат една жена – на Хималаите

Според студија на Psyhology Today (Психологијата денес): Речиси сите од неколкуте полиандрични општества ја практикуваат, како што би рекле антрополозите, братската полиандрија, каде што браќата делат иста жена.

Токму ова е случај на Хималаите, каде што површината за сточарство и земјоделие е премала – семејствата со повеќе од еден син се приморани да го делат имотот, за да може секој син да основа свое семејство. Решение? Најди една жена која ќе биде за сите синови и на тој начин целото семејство ќе си остане заедно.

Тробриандерс: Племето во кое децата започнуваат со секс на возраст од шест години

По се изгледа жителите на ова островско племе во Папуа ги достигнале крајностите во сексуалната револуција, па децата започнуваат со сексуални активности на многу мала возраст – 6 до 8 години за девојчињата и 10 до 12 за момчињата – без никаква општествена стигма.

Постојат неколку обичаи околу состанувањето со цел да се спречи „поврзување“ и секако, вклучуваат голотија, а девојчињата дури одат топлес. Сепак, иако сите имаат секс кога и да посакаат, делењето оброк пред брак не е дозволено. Не е препорачливо да излезете на вечера пред да стапите во брак.

Дневен хороскоп

Овен

Многу тежок ден е пред вас и ништо нема да оди онака како што сакате. Не вложувајте во нови работи денес. 

Загрижени сте за работата, а тоа ве кочи и во љубовна смисла. Немате енергија да и се посветите на саканата личност. 

Неповолен период, посетете лекар. 

Бик 

Ве очекуваат компликации на работа и ви треба многу трпение за да успеете да го постигнете тоа што го посакувате. 

Разочарани сте во саканата личност и сметате дека многу работи одат по погрешен пат. 

Уморни сте. 

Близнаци

Не брзајте. Важно е да се сконцентрирате на работата. 

Иако сакате прекин на врската, сепак добро е прво да размислите за тоа. 

Напнати сте психички. 

Рак

Изгубивте надеж дека ќе се појави личност со која ќе остварите добра соработка на работа. 

Барате стабилност во љубовта, но не сте расположени за врска овој период. 

Проблеми со нервите. 

Лав

Ви се случуваат добри промени. Уживајте во нив. 

Постои дистанца меѓу вас и саканата личност. Можно е да дојде до прекин на врската. 

Внимавајте на грбот. 

Девица

Ако планирате патување, пред вас е добар ден за тоа. 

Ви се допаѓа личност која се покажала како оригинална, своја и различна од другите. 

Внимавајте на циркулацијата. 

Вага

Загрижени сте за трошоците и финансиите. Работите не се како што очекувавте. 

Губите доверба во партнерот. Пред вас е неповолен период. 

Можни се воспаленија и инфекции. 

Скорпија

Имате впечаток дека работите не одат добро и барате план Б. 

Можно е да се јават проблеми за оние кои се во брак или врска. 

Внимавајте на бубрезите. 

Стрелец

Пред вас е генерално добар ден, работите одат онака како што сакате. 

Ве очекува можност да влезете во врска. Подоцна можете да се надевате и на брак. 

Чувствителни ви се зглобовите. 

Јарец

Ќе успеете да ги остварите своите планови. Можете да очекувате дека денешниот ден е поволен за работа. 

Не сте сигурни во своите чувства и ви се чини дека сакате прекин на врската. 

Би ви годела прошетка. 

Водолија

Во текот на денешниот ден би можеле да имате компликации на работа, но со помош на колегите ќе дојдете до решение. 

Ве очекува добар ден за љубов. Можете да се надевате на средба со личноста која ви значи. 

Добро се чувствувате. 

Риби

Доаѓаат добри промени на полето на работата. 

Дистанцата меѓу вас и саканата личност зазема замав. Можно е да дојде до прекин на врската. 

Внимавајте на грбот. 

ФОТО: Каролина сподели фотографија од минатото

Македонската пејачка Каролина Гочева сподели стара фотографија на Инстаграм, а фановите ја искритукуваа.

Преубава беше тогаш, еве и самата слика кажува, а сега си премногу слаба и таквата светла боја на коса не ти стои воопшто, гласи еден од коментарите.

Сепак има и коментари кои се восхитуваат на Каролина и нејзината убавина низ годините.

ФОТО: Елена Велевска го прослави роденденот на својот татко

Елена Велевска познатата македонска пејачка последните неколку месеци беше во центарот на вниманието поради нејзиниот развод со сопругот.

И додека кружат шпекулациите дали е разведена, Елена деновиве имаше убав повод за славење.

Имено, таткото на пејачката, Љупчо Велевски наполни 65 години.

- „Со љубов за најдбориот татко.Биди жив и здрав“ напиша Велевска на социјалните мрежи.

Популарно