Нема да верувате какви секс традиции има низ светот

При анализа на сексуалната традиција може да се дојде до шокантни откритија за светот. Историски гледано, одредени народи и култури навистина изненадуваат со своите чудни погледи кон сексот, особено некои примитивни племиња и нивната бизарна сексуална традиција.

Модерна култура во Иран: Може да склопите привремен брак доколку платите за него

Познато е дека муслиманите се едни од најригорозните народи кога станува збор за сексуални активности и односите маж-жена. Како на пример, на муслиманските парови им е дозволено да имаат секс единствено во мисионерска поза, бидејќи се смета за навредливо за жената ако мажот побара од неа друга поза.

Како и да е, во одредени муслимански држави, како Иран, ако млад пар сака да има секс пред бракот, тие мора да поднесат барање за „привремен брак“. Дозволено им е да платат за кратка церемонија, со писмен договор во кој е одредено времетраењето на бракот.

Антички Грци: Постар маж со млади момчињаж

Најчестата форма на еднополовата врска меѓу мажите била „paiderastia“, што во превод значи „љубов со момче“. Тоа било врска меѓу постар маж и малолетно момче. Машкото се сметало за „момче“ се додека не му порасне брадата целосно. Во Атина, постариот маж го нарекувале љубовник (erastes) и служел како пример за младите момци. Тој бил задолжен за едукација, заштита и љубов кон „учениците“, а за возврат добивал задоволство, младост и секс од нив. Да љубите момче помладо од 12 години се сметало за несоодветно, иако не постојат докази дека тоа не се практикувало.

Древните египетски фараони: Фараони кои практикувале јавна мастурбација

Дури и текот на Нил се сметало дека бил под влијание од ејакулацијата на Богот на креацијата, Атум. Водејќи се по овој концепт, египетските фараони ритуално мастурбирале во реката Нил за да бидат сигурни дека ќе има вода. Древните Египќани биле толку многу инспирирани од овој акт на самозадоволување, што на фестивалот за богот Мин, кој е во чест на потенцијата на фараонот, мажите мастурбирале јавно.

Водабе: Племето каде што мажите си ги крадат жените меѓусебе

Во племето Водабе од Нигерија, во Источна Африка, мажите се познати по тоа што си ги крадат жените. Првиот брак им е договорен од страна на нивните родители и уште од мали нозе знаат дека ќе биде во интимна врска со нивна братучетка. Како и да е, за време на фестивалот „Геревол“ мажите носат ритуална шминка и костуми и танцуваат за да ги импресионираат жените – со надеж да украдат нова жена. Доколку новиот пар се искраде незабележано (особено од веќе постоечкиот сопруг кој нема намера да се разделува од жена му), тогаш тие се прифатени од заедницата. Овој тип на последователни бракови се нарекуваат љубовни бракови.

Непалците: Заедница каде што браќата делат една жена – на Хималаите

Според студија на Psyhology Today (Психологијата денес): Речиси сите од неколкуте полиандрични општества ја практикуваат, како што би рекле антрополозите, братската полиандрија, каде што браќата делат иста жена.

Токму ова е случај на Хималаите, каде што површината за сточарство и земјоделие е премала – семејствата со повеќе од еден син се приморани да го делат имотот, за да може секој син да основа свое семејство. Решение? Најди една жена која ќе биде за сите синови и на тој начин целото семејство ќе си остане заедно.

Тробриандерс: Племето во кое децата започнуваат со секс на возраст од шест години

По се изгледа жителите на ова островско племе во Папуа ги достигнале крајностите во сексуалната револуција, па децата започнуваат со сексуални активности на многу мала возраст – 6 до 8 години за девојчињата и 10 до 12 за момчињата – без никаква општествена стигма.

Постојат неколку обичаи околу состанувањето со цел да се спречи „поврзување“ и секако, вклучуваат голотија, а девојчињата дури одат топлес. Сепак, иако сите имаат секс кога и да посакаат, делењето оброк пред брак не е дозволено. Не е препорачливо да излезете на вечера пред да стапите во брак.

Гоца Тржан откри деталите од првата врела ноќ со сопругот

Гоца Тржан во свој стил, без влакна на јазикот, ги открила деталите од првата жешка акција со сегашниот сопруг Раша Новаковиќ. Рекла дека тоа било нешто најсмешно што и се случило во животот.

„Рашо го возев за се*с два-три месеци. Баш се заинати да ми улета со „клизачи“. На крајот кога сфатив дека ми треба малку да се средам затоа што бев во очајна психофизичка состојба и се согласив. Дојде со избричени и воспалени нозе. Требало да земе машника да ги скрати влакната, но комшијата не му ја дал, па се избричил и кај мене дојде со воспалени нозе. Тој наш секс беше најсмешното нешто што ми се случило во животот! Не мислам најлошо, туку многу се смеевме. Тој беше смешен, во еден момент во налетот на страст само рече: „Чекај, нешто ме чеша.“ Љубовта боли и чеша“, рекла Гоца

ФОТО: Марјана Станојкоска стана црнокоса!

Најпознатата лото девојка на нашите простори, како и водителка, Марјана Станојковска важи за девојка со свој изграден стил. Таа секогаш и секаде изгледа средено и дотерано.

Овојпат на големо изнeнадување на нејзините фанови, Марјана препознатливата долга блонди коса ја замени со долга коса во црна боја.

Дали станува збор за перика или пак ова ќе биде новата омилена боја на коса на Станојковска, останува да видиме.

ФОТО: Змија се пикнала во количка додека бебето спиело

Жител на Нови Сад во понеделникот бил шокиран од глетката на познатото капалиште Штранд. Таму се појавијала змија кои прилично ги вознемирија жителите на Нови Сад.

Тој изјави дека една змија се пикнала во количката на неговото бебе кое има само 4 месеци.

– Змијата се пикна додека бебето спиеше во количката. Вистинска среќа е што сопругата ја забележала на време и веднаш го извадила бебето – раскажа овој Новосаѓанец.

Тој рече дека потоа веднаш ги повикал надлежните служби.

Инаку, горештината ги „измами“ влекачите на градските улици, па тројца пациенти се наоѓаат на лекување во лесковачката болница поради каснување од змии отровници, додека еден жител на Ниш е згрижен во тамошниот Клинички центар исто така каснат од змија.

Популарно